Tujina

FOTO: Dva milijona vernikov v Meko, med njimi tudi 21 iz Slovenije

Meka, 24. 10. 2012 07.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Muslimani začenjajo tradicionalno romanje v Meko, hadž, ki se ga bo letos po napovedih udeležilo več kot dva milijona vernikov. Med njimi bodo tudi Slovenci, in sicer 21 vernikov.

Muslimani začenjajo tradicionalno romanje v Meko, hadž, ki se ga bo letos po napovedih udeležilo več kot dva milijona vernikov. Hadž, ki letos poteka v znamenju napetosti v regiji, se bo zaključil v petek s kurban bajramom.

Kot so sporočili iz slovenske islamske skupnosti, bodo v več slovenskih mestih organizirali bajramsko molitev. Med drugim v Ljubljani, v Mariboru, v Kopru, v Novi Gorici in drugod, kjer deluje islamska skupnost.

V sporočilu za javnost so pojasnili, da je hadži bajram praznik, ki ga muslimani praznujejo pri izpolnjevanju pete islamske praktične dolžnosti – hadža ali romanja v Meko. V četrtek se bodo romarji zbrali na planoti Arefat v bližini Meke, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo. Molili bodo za mir na svetu in razumevanje med ljudmi ne glede na to, kateri veri pripadajo. Letos se je romanja udeležilo 21 romarjev iz Slovenije, ki so v Meko prispeli prejšnji četrtek.

Hadž v simboličnem smislu predstavlja sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.
Hadž v simboličnem smislu predstavlja sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja. FOTO: Reuters
Hadž je eden od petih stebrov muslimanske vere. Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda.

Več kot dva milijona vernikov 

Romanja v Meko se bo letos po napovedih udeležilo več kot dva milijona vernikov z vsega sveta. Veliko romarjev prihaja iz Azije, večinoma iz Indonezije, ki ima največjo kvoto za udeležbo na hadžu. V Meki pričakujejo tudi okoli 750.000 domačih romarjev.

Za zdaj ni znano, koliko romarjev bo prišlo iz Sirije, kjer divja državljanska vojna. Oblasti v Damasku so septembra sporočile, da so savdske oblasti sirskim državljanom prepovedale udeležbo na letošnjem hadžu in da stranema ni uspelo doseči dogovora. Savdski notranji minister, princ Ahmed bin Abdul Aziz, pa je pred dnevi sporočil, da za sirske romarje ne velja nikakršna prepoved, razen za tiste, ki so prepozno oddali vlogo za vizum.

Savdske oblasti so tudi letos poskrbele za stroge varnostne ukrepe, da bi zagotovile tekoč potek tega največjega muslimanskega praznika in preprečile morebitne incidente ali stampede.

V preteklosti je do množičnih prerivanj s smrtnimi žrtvami prihajalo predvsem na mostu Džamarat v Mini, kjer se romarji zberejo okoli 30 metrov visokega stebra, največjega od treh, ki simbolično predstavljajo hudiča, in vanj mečejo kamenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10