SNS ocenjuje, da vprašanje ukinjanja prostocarinske prodaje ni ozko vezano le na te trgovine, temveč predstavlja tudi nasprotovanje brezglavemu prilagajanju evropski zakonodaji. Žal Slovenija vse prepogosto pristaja na namišljene zahteve EU, je zapisano v sporočilu za javnost SNS. Slovenska vlada in njej bližnji poslanci so v začetku leta državljane oropali možnosti izražanja mnenja o času zapiranja PCP in izničili prizadevanja SNS, da se omenjene prodajalne zaprejo šele s koncem leta 2003 oziroma s polnopravnim članstvom v EU, še sporoča omenjena opozicijska stranka.
Pri SNS zavračajo očitke o visokih stroških referenduma, ki so po njihovem v primerjavi z velikanskim in neracionalnim trošenjem vlade zanemarljivi. SNS je edina od parlamentarnih strank, ki se je odločila za tak poziv, sicer pa preoblikovanju prostocarinskih prodajaln pred vstopom v EU že ves čas nasprotuje.
Kršitve in nepravilnosti pri zbiranju podpisov v podporo referendumu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln so na upravnih enotah v zadnjih dneh še pogostejše in vseh se je nabralo že toliko, da bo zaradi njih Nova stranka ne glede na izid zbiranja podpisov sodno ukrepala, je danes povedal Gorazd Drevenšek, sopredsednik stranke in referendumske pobudnice. V stranki se še niso odločili, na kakšen način bodo ukrepali, po Drevenškovih besedah pa naj bi se pritožili vsaj zaradi kršitve človekovih pravic. Predstavniki Nove so danes še poudarili, da zaradi neprestanih kršitev in nepravilnosti na upravnih enotah, kot so pogosti izpadi računalniške mreže, težave z obrazci za oddajanje podpore, dolga čakalna doba pred okenci, dezinformacije s strani uradnikov na upravnih enotah in grožnje strankinim aktivistom, vztrajajo pri podaljšanju roka za zbiranje podpisov z 20. na 25. julij.
Dober teden pred iztekom roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov podpore za razpis referenduma o prostocarinskih prodajalnah je stranka sicer zbrala nekaj več kot 13.000 podpisov. Zato je Drevenšek danes pozval vse zainteresirane, naj s hitro in odločno akcijo podprejo referendumsko pobudo, saj jim v nasprotnem primeru do razpisanega roka, to je do 20. julija, ne bo uspelo zbrati podpisov za vložitev zahteve po razpisu referenduma v državni zbor.
Aktivno s stranko pri zbiranju podpisov že sodelujejo Policijski sindikat Podravja, Neodvisni sindikati Slovenije, Civilno združenje za nadzor nad institucijami in več članov Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, katerega vodstvo se skupaj s sindikalno centralo, Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije, v zbiranje podpisov ni vključilo.
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je Novi stranki odgovoril, da v skladu s 13. členom zakona o referendumu in ljudski iniciativi ni pristojen za določanje rokov za zbiranje podpisov v podporo referendumskim pobudam. Zato tudi ne more odločiti o podaljšanju roka, ki ga je stranka zahtevala. V dopisu MNZ, ki ga je Nova stranka posredovala medijem, še piše, da so strankino zahtevo v skladu z zakonom odstopili v reševanje predsedniku državnega zbora.
Na ministrstvu, v katerega pristojnosti je delovanje upravnih enot, zanikajo strankine navedbe o kršitvah in nepravilnostih in trdijo, da so pritožbe neupravičene. Stranka sicer kršitve pripisuje delno nagajanju zaradi dnevne politike, delno pa so nekaterim težavam, kot priznavajo njeni predstavniki, državljani izpostavljeni ves čas.