Naslovnica

Tuomioja v Sloveniji

Ljubljana, 03. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Slovenija naj bi Finski predstavila aktivno vlogo naše države na območju JV Evrope, še posebej v Paktu stabilnosti za JV Evropo in Mednarodnem skladu za razminiranje in pomoč žrtvam min. Finska ni članica zveze NATO in ostaja zvesta politiki nevtralnosti, zato bodo pogovori o varnostno obrambnih vprašanjih potekali predvsem o prihodnosti transatlantskih odnosov s poudarkom na evropski obrambni komponenti.

Na MZZ obisk ocenjujejo kot pomemben za krepitev odnosov med Slovenijo in Finsko, saj dvostranski politični dialog v letu 2000 ni bil tako intenziven kot leta poprej. Nazadnje je bil na obisku na Finskem slovenski premier Janez Drnovšek maja 1999, ko se je finska pripravljala na prevzem predsedovanja Evropski uniji v drugi polovici leta 1999. Septembra 1999 je bila na Finskem delegacije državnega zbora pod vodstvom takratnega predsednika Janeza Podobnika. Decembra 1998 je bil na obisku v Sloveniji tedanji finski predsednik Martti Ahtisaari, junija 1999 pa je pred prevzemom finskega predsedovanja EU vse države kandidatke za članstvo v EU obiskal finski minister za zunanjo trgovino in evropske zadeve Kimmo Sasi.

Finska podpira slovensko vključitev v unijo in Sloveniji nudi tudi strokovno pomoč pri prilagajanju zakonodaje standardom EU. Ob obisku tedanje zunanje ministrice, zdaj finske predsednice, Tarje Halonen, marca 1998, je v Ljubljani potekal seminar finskih strokovnjakov o pripravah na pogajanja za polnopravno članstvo v EU in o evropskih informacijskih centrih. Podoben seminar je finska stran pripravila tudi ob obisku tedanjega ministra za evropske zadeve in zunanjo trgovino Oleja Norrbacka v Ljubljani oktobra 1997.

Finska je priznala neodvisnost in suverenost Slovenije 17. januarja 1992, sporazum o navezavi diplomatskih odnosov pa sta državi sklenili mesec dni pozneje. Finska je prijateljska država, s katero Slovenija nima odprtih dvostranskih vprašanj.

Med dvostranske sporazume, sklenjene med državama, sodijo sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov, sporazum o odpravi vizumov, sporazum o vzajemni zaščiti, promociji in spodbujanju investicij ter sporazum o nadaljnji veljavi sporazumov, sklenjenih med SFRJ in Finsko. Sklenjeno je bilo, da v veljavi ostanejo štirje sporazumi med Finsko in SFRJ, in sicer konvencija o izogibanju dvojnega obdavčevanja iz dohodka in premoženja

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10