Minister Rupel je povedal, da sta s turškim kolegom govorila tudi o problemu nezakonitih migracij. Strinjala sta se, da bi državi morali čimprej podpisati sporazum o skupnem boju proti organiziranemu kriminalu in vračanju oseb. Pojasnil je, da je Turčija že pred letom dala pobudo za sprejetje obeh sporazumov, zdaj pa naj bi državi že kmalu začeli pogajanja s ciljem njihove sklenitve.
Ministra sta govorila tudi o širitvi zveze NATO in Evropske unije, kot tudi o vprašanju Cipra in razmerah v JV Evropi. Cem je ob tem Turčijo izpostavil kot državo, ki si med članicami zavezništva najbolj prizadeva za njegovo širitev, poudaril pa, da med članicami za ta proces ni več toliko navdušenja kot na vrhu zavezništva leta 1997, na katerem so sklenili sprejeti Češko, Madžarsko in Poljsko. Kljub temu bodo po njegovem mnenju v zvezo NATO sprejeli nekaj držav, po njegovem od eno do tri, v tem primeru pa bi po njegovem mnenju lahko bila sprejeta tudi Slovenija. Odnose Turčije in EU je Cem označil kot razmeroma napredujoče in dobre, izrazil pa prepričanje, da bo Slovenija med prvimi novimi članicami unije.
Turški zunanji minister se je med obiskom srečal tudi s predsednikom republike Milanom Kučanom, s katerim sta izrazila interes za poglobitev sodelovanja med državama tako na dvostranski kot multilateralni ravni, govorila pa predvsem o razmerah v JV Evropi. Turški gost se je srečal tudi s predsednikom DZ Borutom Pahorjem, ob tem pa si še ogledal poslopje parlamenta in se na kratko udeležil zasedanja DZ. Pred vrnitvijo v domovino bo zvečer z ministrom Ruplom nadaljeval pogovore.