Mali šef Slovenije

Kulinarični sprehod po Sloveniji: Tradicionalne jedi, na katere smo lahko ponosni

Ljubljana, 03. 04. 2019 10.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slovenci smo veliki ljubitelji dobre hrane, sploh v zadnjih letih pa, tudi zahvaljujoč različnim kuharskim šovom, vedno raje poprimemo za kuhalnico ter preizkušamo nove pa tudi že preverjene recepte naših babic. Na srečo se nad kuhanjem navdušuje tudi vedno več otrok, zato je še kako pomembno, da jih pri tem ne oviramo, temveč spodbujamo njihovo ustvarjalno žilico ter jim hkrati skušamo vcepiti zavedanje o pomenu uživanja uravnotežene prehrane ter izdelkov domačih pridelovalcev. Kako zelo kreativni in samostojni znajo biti otroci v kuhinji, lahko spremljamo tudi v novem zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije. V naslednjih tednih bomo vzporedno s šovom na našem portalu odkrivali okuse Slovenije in podrobneje spoznavali znane jedi s področij, od koder prihajajo mali junaki.

Pravijo, da gre ljubezen skozi želodec, eden izmed mnogih znanih rekov pa se glasi, da je hrana simbol ljubezni, ko besede ne pridejo v poštev,. Če povzamemo, sta ljubezen in hrana močno povezani, ljubezen do hrane pa nam je Slovencem, če se malce poetično izrazimo, položena že v zibko. Kako tudi ne, saj je naša lepa zelena dežela pravi raj za ljubitelje dobre domače hrane. Zaradi številnih, onkraj meja znanih slovenskih jedi, ki jih pripravljamo po receptih naših babic, ter zaradi dolgega seznama restavracij, kmečkih turizmov in drugih kulinaričnih obratov, kjer pripravljajo vrhunske jedi iz sestavin lokalnih pridelovalcev, je Slovenija postala priznana gastronomska destinacija, vredna obiska. Nič čudnega tudi, da je v zadnjih letih močno narasla priljubljenost kuharskih šovov, ob ogledu katerih se ne le zabavamo, ampak veliko novega tudi naučimo. Takšen je tudi nov zabavni družinski kuharski šov Mali šef Slovenije, kjer se 16 otrok iz osmih šol iz različnih koncev Slovenije poteguje za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo, ki jo bo prejela šola za izvedbo projekta, s katerim bodo na boljšem prav vsi učenci šole, ki jo obiskujeta tekmovalca.

Spremljajte kuharski šov Mali šef Slovenije vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, prijatelj oddaje Mali šef Slovenije, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

V Mercatorju imajo široko ponudbo izdelkov domačih pridelovalcev in predelovalcev.
V Mercatorju imajo široko ponudbo izdelkov domačih pridelovalcev in predelovalcev. FOTO: Dreamstime

Ker je v oddaji med drugim poudarek na vključevanju otrok v kuhinjo, s čimer poskrbimo, da je tudi družina bolj povezana, hkrati pa mali junaki med drugim svoje kulinarične umetnine pripravljajo iz sestavin slovenskih pridelovalcev, predelovalcev in dobaviteljev, bomo vzporedno s šovom na našem portalu v naslednjih tednih malce bolj podrobno v kulinaričnem smislu spoznavali kraje, od koder tekmovalci prihajajo, in njihovo širšo okolico. Izpostavili bomo najbolj znane jedi posameznega območja ter številne dobrote, tako izdelke kot pridelke, po katerih so tamkajšnji kraji znani. Tako bomo tudi med najmlajšimi in njihovimi starši širili zavedanje o pomenu uživanja domačih izdelkov ter jim bolj približali slovensko kulinariko. Vsak teden bomo v ospredje postavili en kraj, za začetek pa naj na hitro preletimo seznam najbolj znanih slovenskih tradicionalnih jedi iz posameznih pokrajin.

Kulinarični sprehod po Sloveniji

Kot vemo, je Slovenija pokrajinsko zelo raznolika dežela. Na severovzhodu leži Panonska ravnina, na vzhodu Dolenjsko gričevje, na jugu Kras in Jadransko morje, na zahodu pa hribovit alpski svet. In tako kot so raznolike posamezne slovenske pokrajine, tako raznolika je tudi tradicionalna slovenska kuhinja. Vsaka slovenska pokrajina ima neke svoje kulinarične značilnosti, prepoznamo jo lahko tudi po značilnih jedeh.

Prekmurci se ponašajo s številnimi kulinaričnimi specialitetami, še zlasti ponosni pa so na svojo tradicionalno sladico - prekmursko gibanico.
Prekmurci se ponašajo s številnimi kulinaričnimi specialitetami, še zlasti ponosni pa so na svojo tradicionalno sladico - prekmursko gibanico. FOTO: Thinkstock
Prekmurska kuhinja je na primer znana po močnatih jedeh, med katerimi najbolj izstopa gibanica. Ne smemo pa pozabiti niti na zljevanke iz pšenične, koruzne in ajdove moke in seveda odlične pogače (postržjača, makova pogača, ocvirkove pogačice). Kar se mesa tiče, na tem koncu prevladujejo svinjina (prekajena, sušena ali v tünki), perutnina in divjačina, najbolj znana zelenjavna jed pa je bujta repa. Če se preselimo na Štajersko, ne moremo mimo juh, med katerimi je zagotovo najbolj poznana kisla juha iz svinjskih parkljev in drobovine, ki ji na koncu obogatijo okus z dodatkom kisle smetane. Štruklji, rezanci in žganci so doma na Koroškem, tamkajšnja posebnost pa so tudi mavžlji (v svinjski mrežici pečena zmes iz mesa svinjske glave, prepraženega kruha, ajdove kaše in začimb), polnjena ovčja pečenka in mežerli (jed iz prašičje, telečje ali ovčje drobovine, kruha, začimb in jajc). Kuhani, pečeni in ponekod celo ocvrti, pa sladki ali slani ter nekvašeni in vzhajani štruklji prihajajo z Dolenjske, znameniti žlikrofi pa so doma v Idriji. Na Gorenjskem slovijo po orehovi potici, šari (enolončnica iz koštruna in zelenjave) in prati. Pravi raj za ljubitelje dobrih okusov pa je seveda tudi Primorska, ki je poznana po preprostih in lahkih jedeh, ki pa so zaradi geografske raznolikosti zelo raznovrstne. Ob morju prevladujejo ribe, testenine in morski sadeži, v Istri divjačina, močnate in zelenjavne jedi, v Posočju pa kozje in ovčje meso, jedi s koruzno moko, suho sadje, krompir in mlečni izdelki. Od tod prihajajo jedi, kot so čampe s skuto (kuhan krompir s skuto) in okusni bovški krapki. Seveda to še ni vse, ne smemo pozabiti niti na kranjsko klobaso, belokranjsko pogačo in še nekaj drugih jedi, zaradi katerih je naša ponudba še toliko bolj pestra.
Kranjska klobasa je tradicionalna slovenska mesnina, ki vsebuje najboljšo svinjino, trdo slanino in točno določene začimbe.
Kranjska klobasa je tradicionalna slovenska mesnina, ki vsebuje najboljšo svinjino, trdo slanino in točno določene začimbe. FOTO: iStock

Kot rečeno, se jim bomo bolj posvetili v naslednjih tednih, ko bomo med drugim večji poudarek dali tudi lokalnim izdelkom in pridelkom. Hrana lokalnega izvora ima namreč veliko prednosti, saj je sveža, bolj zrela in polnejšega okusa. Poleg tega ima uživanje lokalne hrane velik pomen tudi za zdravje, lokalna trajnostna oskrba pa ima poleg kakovostnih živil tudi družbeni pomen. S kupovanjem tovrstnih izdelkov skrbimo tudi za naše okolje, saj prevoz hrane pomembno vpliva na povečanje ogljičnega odtisa v ozračju, z večanjem obsega potrošnje lokalnih izdelkov in proizvodov pa se ustvarjajo tudi nova delovna mesta.

Tudi partner oddaje Mali šef Slovenije podpira lokalno

Vseh prednosti domače hrane se zavedajo tudi v Mercatorju, zato sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V preko 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazvom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je sedaj že preko 1.000 vrst.

Če povzamemo, združujejo pristno, domačno, naravno, lokalno in skupno, saj želijo svojim kupcem ponuditi le najboljše.

Poleg tega je Mercator tudi partner oddaje Mali šef Slovenije, saj je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, pa je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe bo Mercator prijateljsko podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.

Kako spretno mali junaki v oddaji vihtijo kuhalnice, pa lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Skupaj z njimi pa kot rečeno tekmujejo tudi njihove šole, za katere lahko glasujete TUKAJ!

Sponzorirana vsebina

Tudi mali junaki v zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije kuhajo s sestavinami lokalnih pridelovalcev in predelovalcev.
Tudi mali junaki v zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije kuhajo s sestavinami lokalnih pridelovalcev in predelovalcev. FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10