Mali šef Slovenije

Mali šefi dokazujejo, da vrednote še niso pozabljene

Ljubljana, 04. 03. 2020 13.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nadja Jurca
Komentarji
0

Nemalokrat se omenja, da otroci in mladostniki ne znajo več držati skupaj. Da se vse preveč spodbujajo individualizem, tekmovalnost. Kuharski šov Mali šef je dokaz, da otroci še kako znajo držati skupaj in da so lahko prijatelji, tudi ko se znajdejo na nasprotnih straneh.

V prvi sezoni šova Mali šef Slovenije smo bili priče kar nekaj situacijam, ko sta si nasprotni ekipi med izzivi priskočili na pomoč.

Voditelj oddaje Sašo Stare
Voditelj oddaje Sašo Stare FOTO: POP TV

Mali šefi so si pomagali tudi v situacijah, ko bi morda pomislili, da bojo raje kot za tekmovalce nasprotne ekipe poskrbeli zase. Vendar niso. Solidarnost, pripravljenost pomagati drugemu, prijateljstvo in kolegialnost so že takrat očarali žirante, ki so to tudi jasno povedali. Poleg tega, da so to vrednote, ki jih prinesemo največkrat od doma, je pomembno tudi kako spodbudno je okolje, v katerem otrok preživlja velik del svojega časa – torej v šoli. O tem, kako spodbujajo kolegialnost med otroki, smo povprašali tudi odgovorne zaposlene v šolah, ki jih obiskujejo tekmovalci letošnje sezone šova Mali šef Slovenije.

"Kolegialnost na šoli spodbujamo z lastnim zgledom, s prijaznim, spoštljivim odnosom in  pozitivnim pristopom do težav," so zaupali na Osnovni šoli Antona Ukmarja Koper. "V pouk vključujemo sodelovalno in skupinsko učenje. Med razrednimi urami se veliko pogovarjamo o medsebojnih odnosih. V aktivnostih izven pouka in med poukom vključujemo igro vlog. Ravno tako spodbujamo medvrstniško pomoč." Kot šola sodelujejo z enoto Rdečega križa, pri projektu Drobtinica, njihova učiteljica Laris Štoka je predsednica društva Palčica Pomagalčica … Na Oš Gustava Šiliha kolegialnost spodbujajo jo s projektom Veliki brat, velika sestra (skrb za mlajše učence na šoli), Jaz zate, ti zame (izmenjava oblačil, knjig, igrač) in projektom Prostovoljstvo.

1. oddaja Mali šef Slovenije bo na sporedu v nedeljo, 8. marca!

Tudi na OŠ Mengeš pravijo, da je kolegialnost "stalnica vzgojnega delovanja in se začne že v najnižjih razredih." Ravnanja otrok usmerjajo učitelji v smislu medsebojne pomoči in sodelovanja na različnih področij, preko dejavnosti pa spodbujajo učence k razmisleku o socialnih razlikah, pomenu pomoči tistim, ki jo potrebujejo. "Vsako leto izvedemo več dobrodelnih dogodkov," so še pojasnili.

Na OŠ Miklavž na Dravskem Polju so navdušeni nad tem, da so otroci pripravljeni se pripraviti, dodatno delati po pouku, se učiti nastopati. "S tem se seveda učijo nastopanja tako govorno kot tudi neverbalno in ključnega pomena je sodelovanje med posamezniki, skupinami in medgeneracijsko sodelovanje." Na OŠ montessori Maribor poudarjajo, da je "vzgoja za mir končni cilj pedagogike montessori. Če ima otrok dobro izkušnjo sobivanja z drugimi, če je zadovoljen in srečen in če lahko sam kaj prispeva k srečnejšemu bivanju v skupnosti, potem bo pripravljen in bo želel sodelovati z drugimi pri ustvarjanju boljšega sveta." Kot so pojasnili, "zelo cenijo občutljivost do posameznika, spoštovanje potreb in posebnosti drugega ter povezanost med vsemi, ki v šoli živijo in delajo."

Mali šef tekmovalci kolaž
Mali šef tekmovalci kolaž FOTO: POP TV
Spremljajte nas na Facebooku in Instagramu! Z vami bomo redno delili vse pikantne, zabavne in tudi manj zabavne podrobnosti iz šova Mali šef Slovenije!

Na OŠ Planina kolegialnost med otroki spodbujajo z različnimi dejavnostmi, ki se izvajajo v okviru razširjenega programa, kjer so učenci v heterogenih skupinah. To so recimo Mladi prostovoljci, kjer starejši otroci pomagajo mlajšim pri branju, pri usvajanju različnih pravil iger, skupaj obeležijo različne dneve (dan prijaznosti, dan otroka, svetovni dan miru …), urejajo okolico šole … Spodbujajo tudi medsebojno učno pomoč, kjer učno sposobnejši učenci pomagajo sošolcem, ki imajo težave pri učenju. "Glede na to, da smo majhna šola in so učenci zelo veliko skupaj na hodnikih, v telovadnici, na športnem igrišču, se kolegialnost med njimi zgodi tudi sama od sebe," opažajo.

Bodite z nami in ne pozabite: najbolj 'kulski' hashtag te pomladi je #malisef!
Na OŠ Preserje poudarjajo kolegialnosti na kulturnem, športnem, izobraževalnem, vzgojnem … področju. "Učenci in razredniki skozi šolsko leto pripravijo številna neformalna srečanja, kot so– spanje v šoli, kolesarjenje, pikniki, ogled gledaliških in kino predstav, gledališke predstave v njihovi izvedbi ipd., ki učence povezujejo. Preko in z njimi se učijo dogovarjanja, spoštovanja, pripadnosti, povezovanja in sprejemanja. Tako so težave, ki se tudi lahko v njihovih medsebojnih odnosih pojavijo, lažje rešljive." Izjema ni niti OŠ Preska. Tam se med drugim pohvalijo lahko tudi s projektom tutorstva, kjer so učeni devetega razreda mentorji prvošolcem. "Zelo aktivni smo na lokalnem in državnem nivoju z našimi učenci-prostovoljci," še pravijo.

Kmalu na malih ekranih!

Kako kolegialni in prijateljski so letošnji tekmovalci v šovu Mali šef Slovenije, se boste lahko na lastne oči prepričali prav kmalu!

8. marca se namreč na male ekrane vrača najbolj simpatičen kuharski šov vseh časov, Mali šef Slovenije.  V šovu tekmujejo pari, ki obiskujejo različne osnovne šole na različnih koncih Slovenije. Potegovali se bodo za naziv "Mali šef Slovenije" in denarno podporo s strani Mercatorja, s katero bodo pomagali svoji šoli pri nakupu nečesa, kar res potrebuje. 

Spremljajte nas na Facebooku in Instagramu! Z vami bomo redno delili vse pikantne, zabavne in tudi manj zabavne podrobnosti iz šova Mali šef Slovenije!

Mali šef Slovenije
Mali šef Slovenije FOTO: POP TV

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.