Mali šef Slovenije

Mali šef: To je končna uvrstitev vseh 8 parov!

Ljubljana, 10. 05. 2023 07.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V nedeljo se je zaključila peta sezona osnovnošolskega kuharskega tekmovanja Mali šef Slovenije. Laskavi naziv, zlati lonec in 10.000 evrov nagrade sta svoji OŠ Belokranjskega odreda Semič priborila Patrik in Matic, Tim in Saš sta zasedla drugo mesto in proračun njune OŠ Litija obogatila za 6000 evrov. Katera mesta pa so zasedli preostali sodelujoči kuharski pari?

Za nami je še ena izjemno uspešna sezona kuharskega tekmovanja Mali šef Slovenije, v katerem se je osem parov učenk in učencev iz osnovnih šol širom Slovenije potegovalo za laskavi naziv Mali šef, zlati lonec in čim višjo Mercatorjevo donacijo za svojo osnovno šolo. Vseh 10 oddaj je postreglo z izjemno zanimivimi izzivi, saj so se osnovnošolci morali izkazati v pripravi tradicionalne kmečke pojedine, pripraviti jed brez uporabe sodobnih kuhinjskih pripomočkov, postreči jed iz le ene barve, preizkusili so se v molži, igrali Človek, ne jezi se, se urili v vodenju košarkarske žoge, nakupovali v rinfuzi in trdo garali za cekine, ki so jih nato uporabili za nakup in pripravo dragih živil. Predvsem pa so zbirali dragocene izkušnje, nova znanja in veščine za še bolj suvereno pripravo vsakodnevnih obrokov. 

V velikem finalu so se pomerili Saš in Tim iz OŠ Litija ter Matic in Patrik iz OŠ Belokranskega odreda Semič. Obe dvojici sta se v preteklih izzivih izjemno dobro znašli in postregli s kar nekaj izjemno okusnimi jedmi. Žirantom bo vsekakor v trajnem spominu ostala Saševa in Timova hobotnica, izjemno dobro sta se znašla tudi pri pripravi zelenega krožnika. Matic in Patrik sta se po drugi strani izkazala za prava mojstra priprave mesa in postregla z odlično kmečko pojedino, pri kateri nista varčevala z vinom, nato pa žirante sezula še s pravim govejim burgerjem. 

Tradicionalne jedi s pridihom sodobnosti

Zadnji izziv pa je bil nekoliko drugačen, saj so ga sestavljali kar trije hodi: predjed, idejna zasnova, ki jo je pripravil žirant Gregor, glavna jed – za vzorčni primer je poskrbel žirant Jorg, in sladica, ki si jo je za veliki finale zamislila žirantka Mojca. Vse jedi so vsebovale lokalne sestavine, pripraviti pa so jih morali po tradicionalnih slovenskih receptih. Ko so finalisti slišali, da bodo morali pripraviti postrv, pašta fižol in pohane šnite, se jim je kar smejalo, a ko so jim sodniki pokazali, kakšno obliko in prezentacijo teh jedi pričakujejo, voditelj Sašo pa jih je soočil z dejstvom, da imajo za pripravo celotnega menija na voljo samo 120 minut, je nasmehe hitro zamenjala zaskrbljenost. 

V finalni oddaji so bili žirantje še posebej strogi.
V finalni oddaji so bili žirantje še posebej strogi. FOTO: POP TV

Oba kuharska para sta se pogumno lotila izziva in se hitro pognala na delo, saj je čas neusmiljeno tekel. Ko je Sašo oznanil, da je tekmovanje končano, je bilo na obeh straneh čutiti kar precej utrujenosti, pomešane z vznemirjenjem in strahom pred komentarji žirantov. Ti so bili tokrat, kot se za veliki finale spodobi, izjemno strogi, kar je tudi prav – navsezadnje je bilo v igri 10.000 evrov Mercatorjeve donacije šoli, katere učenca se bosta najbolje izkazala. Matic in Patrik sta pripravila odlično predjed, medtem ko sta Tim in Saš navdušila s sladico, pri glavni jedi pa so bili komentarji žirantov precej podobni, zato je bilo takoj jasno, da bodo o zmagovalcih odločale malenkosti. 

Zmaga za OŠ Belokranjskega odreda Semič

Patrik in Matic sta na koncu prejela 12 zvezdic, Tim in Saš pa 11, kar je pomenilo, da gre zmaga na OŠ Belokranjskega odreda Semič. Matic in Patrik sta se okitila z nazivom Mali šef Slovenije 2023 in postala ponosna lastnika zlatega lonca, svoji osnovni šoli pa zagotovila 10.000 evrov Mercatorjeve donacije, ki jo bodo porabili za izgradnjo učilnice na prostem, pripravo multisenzorne sobe ter posodobitev opreme v učilnicah.

A tudi drugouvrščena Tim in Saš domov nista odšla praznih rok. OŠ Litija sta namreč priborila 6000 evrov Mercatorjeve donacije, s katero bodo lahko vsaj delno uresničili zadane šolske projekte: osvežitev šolskega vrta, postavitev manjših klopi in pergole za pouk na prostem ter nakup novih športnih rekvizitov ter kinestetične mize. Že v pretekli oddaji sta nagrado 5000 evrov za osvojeno tretje mesto prevzeli Bojana in Zora iz OŠ Božidarja Jakca Ljubljana, s katero bodo nakupili opremo za gospodinjsko učilnico in ob šoli postavili visoke grede. 

Finalisti so se strinjali, da je bil Mali šef Slovenije nepozabna izkušnja, ki jim je prinesla ogromno novega znanja in stkala številna prijateljstva.
Finalisti so se strinjali, da je bil Mali šef Slovenije nepozabna izkušnja, ki jim je prinesla ogromno novega znanja in stkala številna prijateljstva. FOTO: POP TV

Trajnost in lokalno poreklo morata biti izjemno pomembni komponenti vsake kuhinje

Ker se pri Mercatorju zavedajo potenciala, ki ga imajo mladi, in jim želijo pomagati na poti razvoja v odgovorne, premišljene ter samostojne posameznice in posameznike, so tudi to sezono prispevali finančno donacijo v skupni vrednosti 30.000 evrov za uresničitev šolskih projektov. Šola je namreč kraj, kjer otroci preživijo veliko izjemno pomembnega časa, ki ga je treba kar se da dobro izkoristiti ter jih opolnomočiti za samostojno odraslo življenje. 

Več kot dobrodošlo je namreč, da si znamo sami pripraviti dnevno sveže in hranljive obroke iz sezonskih sestavin lokalnega porekla, saj na ta način skrbimo tako za okolje kot tudi za domače gospodarstvo, še pomembneje pa je, da pri tem upoštevamo tudi trajnostne vidike in če se le da, kupujemo sestavine s čim manj embalaže oziroma z rinfuzo, jih znamo pravilno odmeriti in tako zmanjšamo količino odpadne hrane. In ker to, kar se Janezek nauči, Janez zna, je pomembno, da se otroci teh navad priučijo čim prej, saj bodo le tako nekoč odgovorno stopali po poti življenja.

Kako so se uvrstile preostale osnovne šole?

21.000 evrov Mercatorjeve donacije so si torej razdelile tri najbolje uvrščene osnovne šole, preostalih 9000 evrov pa je bilo rezerviranih za uvrstitve od četrtega do osmega mesta, na katere ste z oddajo glasov vplivali kupci v Mercatorjevih trgovinah. Z nakupi izdelkov Mali šef ste namreč prejeli unikatno kodo, s katero ste lahko glasovali za svojo najljubšo šolo. Glasovanje je zaključeno, glasovi prešteti, odločili pa ste takole:
- 4. mesto in 3000 evrov prejme OŠ Toneta Čufarja, Ljubljana
- 5. mesto in 2000 evrov prejme OŠ Mihe Pintarja Toleda, Velenje
- 6. mesto in 2000 evrov prejme OŠ Pohorskega bataljona, Oplotnica
- 7. mesto in 1000 evrov prejme OŠ Franca Albrehta, Kamnik
- 8. mesto in 1000 evrov prejme OŠ Primoža Trubarja Velike Lašče

Vsem sodelujočim iskreno čestitamo in jim želimo, da še naprej urijo svoje kuharske veščine in so pri tem kar se da trajnostno naravnani, saj je kuhanje navsezadnje umetnost, ki odlično sobiva z okoljem. Vi pa se lepo imejte in vsak dan kaj dobrega, domačega pojejte!

 

Sponzorirana vsebina

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3