Končala se je prva sezona oddaje Mali šef Slovenije, v kateri so se pomerili trije pari osnovnošolcev: Žak in Lan iz OŠ Pohorskega odreda iz Slovenske Bistrice, Miha in Peter iz OŠ Ivana Roba iz Šempetra pri Gorici ter Marcel in Luka iz OŠ Dragomelj iz Dragomlja. Po hudem boju, žongliranju z lonci in živci, se je žirija odločila najvišjo Mercatorjevo denarno podporo v višini 10.000 EUR podeliti bratoma Žaku in Lanu, ki sta prepričala z gratiniranim piščančjim ragujem. |
Čeprav smo pokrili vsa področja, od koder prihajajo tekmovalci šova Mali šef Slovenije, pa sta nam ostali še dve 'neraziskani' slovenski pokrajini, ki ravno tako slovita po bogati kulinarični tradiciji. Naš kulinarični sprehod po Sloveniji tako zaključujemo s prekmurskimi in belokranjskimi okusi.
Okusi Prekmurja
Večji del Prekmurja pokriva panonska nižina, ki nudi številne možnosti za kmetovanje. Zato je Prekmurje bogato posejano z njivami, na katerih se bohotijo žita in drugi poljski pridelki z bučami vred in čudovitimi vinogradi. Gojijo pa tudi prašiče in krave, divjad ter celo gobe.
Prekmurje spada v kulinarično bogatejši del Slovenije, tamkajšnje domače dobrote pa so povezane s številnimi šegami in navadami. Enega največjih dogodkov predstavljajo koline, kjer poleg ostalih specialitet pripravljajo tudi polnjeno svinjsko debelo črevo, (baba), polnjen želodec (ded), žolco, ocvirke in prekajeno slanino. Najbolj znana pa sta še vedno zaseka ali zábeu in prekmurska šunka z zaščitenim geografskim poreklom. Ob omembi prekmurskih tradicionalnih jedi pa ne smemo pozabiti omeniti niti bujto repo in bograč.
Vsem dobro poznana prekmurska specialiteta je nedvomno prekmurska gibanica, ki predstavlja pravo bogastvo orehov, maka, smetane, skute, sadja in medu v mnogoterih plasteh. Poleg tega prekmurske gospodinje pripravljajo celo vrsto pogač z različnimi nadevi, po katerih se imenujejo: idinjače, repnjače, tikvače, zlejvanke, posolanke, krapci, bibe, gibíce ...
Med znane prekmurske jedi poleg bograča, bujte repe in gibanice spadajo tudi skutni oziroma kisilakovi rezanci. Poleg rezancev in ocvirkovih pogačic pa gospodinje same izdelujejo tudi mlince in testene krpice kvadratnih oblik, ki jih pripravljajo na prav tako zelo raznovrstne načine, in sicer z makom, zeljem, orehi, smetano, skuto in drugimi dodatki.
Ko smo že pri maku, ga v tistih koncih kar pogosto uporabljajo, med drugim pri pripravi makove potice. Ta je v široki paleti slovenskih potic najbolj 'prekmurska'. Naj omenimo še prekmursko mlečno juho, ki sliši na ime 'mleična župa'.
V Prekmurju pa obvladajo tudi peko kruha (medeni, sadni, rženi, z bučnicami, z bobom...) in ostalih krušnih dobrot. Vrtanek ali 'vrtanik', okrogel spleten kruh, narejen iz pšenične moke, je nekoč veljal za obredni simbol, danes pa je nepogrešljiva jed na mizah prekmurskih družin.
Prekmurski zaščitni znak znak pa je nedvomno bučno olje, ki ga nikoli ne bodo zamenjali za olivno ali kakšno drugo. Pri pripravi jedi je nepogrešljivo v skoraj vseh solatah, najlepše pa se ujamje s črno redkvijo.
Okusi Bele krajine
Bela krajina je obmejna pokrajina, znana po belih brezah in praproti, belih nošah, slikovitih vinskih goricah in bogatem ljudskem izročilu. Seveda pa tudi po dobri domači hrani, zato se ni za čuditi, da v tistih koncih prirejajo številne prireditve, kjer je v ospredju lokalna kulinarika.
Med najbolj znane belokranjske jedi uvrščamo v prvi vrsti belokranjsko pogačo, sicer certificirano evropsko zaščiteno jed, na katero so domačini upravičeno izjemno ponosni. Nadev iz kruha, jajc in slanine Belokranjci največkrat ponudijo kot hladno jed, med juhami pa prednjačita štrukljeva juha (z osnovo goveje juhe, v kateri skuhajo nariban krompir in domače sirove štruklje) in belokranjska šara (zimska juha s kolerabo, korenjem, stročjim fižolom, krompirjem in slanino).
Velik sloves uživa tudi masteníca oziroma jáglača, poltrajna žitna klobasa, pripravljena iz prosene kaše in boljših kosov svinjskega mesa. Na odprtem ognju ali na ražnju pečena jagenjček in odojek sta ravno tako znani belokranjski poslastici. Omeniti velja še belokranjske žlinkrofe, katerih testo je nadevano s telečjimi pljuči, kruhom in jajci, med sladicami pa prednjačita belokranjska povitica (vlečeno testo, nadevano s svežim domačim sirom ali skuto s škrlupcom, pregreto smetano, jajci in soljo) in prosta povitica (vlečeno testo z nekaj žlicami stopljene maščobe, jajci in soljo).
Med znane belokranjske dobrote sodijo tudi poparjeni štruklji, nadevani z ocvirki, belokranjska sarma z glavino ter čmari - nadevani želodci, pa krompirjeva potica, sadni kruh, stročji fižol s kislim mlekom, belokranjsko cvrtje, jagenjček z ajdovo kašo, ovčji zrezki, v testu pečen šinkenj, pečena gos, pa belokranjski matevž, pripravljen z veliko česna in debelimi ocvirki, ohcetna potica, flancati in prsna potica.
Verjetno smo na kakšno prekmursko ali belokranjsko jed pozabili, a če se boste mudili v tistih koncih, vam bodo prijazni domačini z veseljem postregli z vsem, kar vas bo zanimalo ... Predvsem pa bodo s pristnimi domačimi okusi zadovoljili borbončice še tako zahtevnih gostov.
Z domačimi okusi razvajajo tudi v Mercatorju
S pristnimi domačimi dobrotami pa borbončice svojih strank razvajajo tudi v Mercatorju, saj sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V več kot 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazivom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je zdaj že več kot 1.000 vrst. Ker je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki, je bil Mercator poleg naštetega tudi podpornik kuharskih junakov in njihovih šol v oddaji Mali šef Slovenije. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe je Mercator podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.
Sponzorirana vsebina