Mali šef Slovenije

Tradicionalne štajerske dobrote: od ajdneka do pohorske omlete

Ljubljana, 10. 04. 2019 07.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Kot vemo, je slovenska kulinarika izjemno pestra in z razlogom cenjena tudi onkraj meja. Ker je nemogoče zajeti vse kulinarične znamenitosti in posebnosti posameznih pokrajin in regij naše lepe zelene dežele v enem članku, smo se odločili, da v naslednjih mesecih vzporedno z zabavnim kuharskim šovom Mali šef Slovenije vsak teden pod drobnogled vzamemo eno podočje, od koder prihajajo mali junaki. Tudi otroci se namreč vedno bolj navdušujejo nad kuhanjem in prav je, da jih pri tem spodbujamo, hkrati pa jih tudi skušamo vcepiti zavedanje o pomenu uživanja uravnotežene prehrane ter izdelkov domačih pridelovalcev. Teh je tudi na Štajerskem, kjer začenjamo naš kulinarični sprehod, veliko. S tistih čudovitih koncev namreč prihajata Žak in Lan Verko, zmagovalca prve oddaje.

Pravijo, da če si doma med vinogradi, v srcu nosiš neko posebno ljubezen.
Pravijo, da če si doma med vinogradi, v srcu nosiš neko posebno ljubezen. FOTO: Dreamstime
Pisali smo že, da se Slovenija lahko pohvali z bogato kulinarično tradicijo in ponudbo, zato se ni za čuditi, da k nam prihajajo ljudje z vsega sveta, da bi poskusili pristne domače okuse in jedi po receptih naših babic. Tudi zato, ker ne le gospodinje za štirimi stenami lastnega doma in lastniki kmečkih turizmov, pač pa tudi vrhunski kuharski mojstri vedno pogosteje kuhajo s sestavinami lokalnih pridelovalcev in predelovalcev. Na domačih izdelkih in pridelkih je poudarek tudi v zabavnem kuharskem šovu Mali šef Slovenije, kjer se 16 otrok iz osmih šol iz različnih koncev Slovenije poteguje za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo, ki jo bo prejela šola za izvedbo projekta, s katerim bodo na boljšem prav vsi učenci šole, ki jo obiskujeta tekmovalca. Čeprav nismo vajeni, da otroci vihtijo kuhalnice celo bolje kot marsikateri odrasel, mali junaki dokazujejo nasprotno. Za nami sta že dve oddaji in ob kreacijah otrok smo – milo rečeno – ostali brez besed. Zato je prav, da tudi najmlajše vključujemo v vsakdanja opravila, kot je na primer kuhanje, spodbujamo njihovo kreativno žilico in jim skušamo približati slovensko kulinariko, kot to počnejo tudi v šovu. Svoj piskrček bomo k temu pristavili tudi mi, in sicer tako, da bomo kot rečeno vsak teden vzporedno s šovom pod drobnogled vzeli določeno področje Slovenije, od koder prihajajo tekmovalci, in predstavili tamkajšnjo kulinariko. Začeli bomo na Štajerskem, od koder prihajata Žak in Lan Verko, zmagovalca prve oddaje, nato pa nadaljevali po vrsti tako, kot so se mali junaki pojavljali v oddajah.
Zabavni kuharski šov Mali šef Slovenije lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV in navijajte za svoje favorite, ki nas bodo iz tedna v teden navduševali s svojimi kuharskimi spretnostmi. Mali junaki se v parih potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo za svojo šolo. Vsaka od njih pripravlja namreč en projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oziroma počutje učencev, Mercator, prijatelj oddaje Mali šef Slovenije, pa bo s sredstvi podprl njihove želje. Zanje lahko glasujete TUKAJ!
Lan in Žak Verko, zmagovalca prve oddaje, prihajata iz Slovenske Bistrice.
Lan in Žak Verko, zmagovalca prve oddaje, prihajata iz Slovenske Bistrice. FOTO: POP TV

Kulinarični sprehod po Štajerski

Simpatična brata prihajata s Slovenske Bistrice, manjšega mesta v severovzhodni Sloveniji. Mestece je upravno, gospodarsko in kulturno središče pokrajine med Halozami in Pohorjem. Vsekakor ga je vredno obiskati, že zaradi samega mestnega jedra, kjer se nahaja Trg svobode, pa tudi zaradi številnih znamenitosti; med drugim naj omenimo Grajski park, Črno jezero, Bistriški Vintgar, Grad Slovenska Bistrica, Rotovž v Slovenski Bistrici in še bi lahko naštevali. Slovenska Bistrica sodi v Podravsko regijo, kar se pokrajine tiče, pa je del Štajerske. Kot vemo, pa Štajerci niso znani le po čudoviti pokrajini in veselih ljudeh, pač pa tudi po dobri jedači in pijači. S tistih koncev prihaja kopica tradicionalnih jedi, ki jih z veseljem pripravljamo tudi na drugih koncih Slovenije. V štajerskih jedeh prevladujejo svinjina, močnate jedi, krompir in fižol, maslo, smetana in jajca. Zelenjave ni v velikih količinah, z izjemo kislega zelje in repe, brez katerih v teh koncih ne gre. Pogosto se na mizah znajdejo tudi različne kaše, ki jih v svoji knjigi omenja že Valvasor (prosene, ječmenove, ajdove). Tako kot Prekmurci, tudi Štajerci ne morejo brez bučnega olja, ki je ena temeljnih sestavin pri pripravi tradicionalnih dobrot.

Ker pa gre za precej veliko pokrajino, ne moremo vseh krajev metati v isti koš, zato bomo raje tamkajšnje dobrote omenili glede na posamezne regije, kot so Zgornja Savinjska dolina, Spodnja Savinjska in Saleška dolina, Pohorje in Maribor, Ptujsko polje, Kozjanska regija, Prlekija in Slovenske gorice. Ker iz štajerskih koncev prihajata kar dva para tekmovalcev iz šova Mali šef Slovenije, bomo tokrat pod drobnogled vzeli kulinariko polovice naštetih omočij, v enem od naslednjih tednov pa se posvetimo še drugi polovici.

Sladokusci obožujejo pohorsko omleto.
Sladokusci obožujejo pohorsko omleto. FOTO: Dreamstime

ZGORNJA SAVINJSKA DOLINA je znana predvsem po savinsjkem želodcu, sušeni mesnini iz najbolj kakovostnega svinjskega mesa, ki je zaščitena s priznano geografsko označbo. Največkrat ga postrežejo z domačim kruhom in prilogami, kot so na primer solčavski sireki ali skuta iz posnetega mleka. Posebnost te pokrajine je tudi ajdnek, pečena pogača, ki jo pripravljajo iz treh plasti pečenega ajdovega testa in oslajeno z medom ter mletimi orehi. Znan je tudi tako imenovani firuš, ki ga ponujajo v času kolin. Domačini ga pripravijo iz svinjske krvi in ajdove moke, nato pa ga zakuhajo v juhi. Obrnjenik ali ubrnenik je še ena jed z nekoliko nenavadnim imenom. Prileže se za zajtrk ob beli kavi, pripravljen pa je iz pšenične, koruzne ali ajdove moke, zmešane s slanim vrelim mlekom, smetano in z maslom. Ne smemo pa pozabiti niti na v tistih koncih znani sir mohovt.

Če se preselimo le streljaj stran, vam bodo v SPODNJI SAVINJSKI in ŠALEŠKI DOLINI ponudili trojanske krofe, ki so že pravi zaščitni znak tega območja. V teh koncih je razvito tudi hmeljarstvo, zato so v ponudbi med drugim ocvrti hmeljevi vršički. Ravno tako ne smemo pozabiti na gluhe štruklje, ki so pravzaprav kuhani cmoki iz kvašenega testa. Zabelijo jih z maslom, posujejo z orehi in sladkorjem, na koncu pa prelijejo še sladko sadno omako.

Štajerska kisla juha iz kuhanih svinjskih nogic, repa in delov glave, z dodatki jušne zelenjave in okisana z belim vinom ali kisom ter obogatena s kislo smetano je ena izmed bolj znanih štajerskih jedi, najpogosteje pa jo pripravljajo v okolici POHORJA in MARIBORA. Za tamkajšnje področje je značilna tudi zelenjavno-mesna enolončnica iz svinjskega, govejega in ovčjega mesa z gobami in ajdovo kašo, ki se ji reče pohorski pisker. Med močnatimi jedmi so značilni štajerski kuhani štruklji iz vlečenega testa, ki ga namažejo z razžvrkljanimi jajci, ocvirki in drobnjakom. Kibl flajš (popečeno svinjsko meso, ki ga konzervirajo skupaj z zaseko) bo navdušil ljubitelje mesa, sladokusci pa boste navdušeni nad pohorsko omleto.

Štajerska kisla juha je ena najbolj znanih štajerskih jedi.
Štajerska kisla juha je ena najbolj znanih štajerskih jedi. FOTO: Shutterstock

Vse to še zdaleč ni vse, a se bomo tipišnim jedem ostalih območij Štajerske kot rečeno posvetili v enem od naslednjih tednov. Za konec 'kulinaričnega sprehoda' tega tedna naj omenimo še, da je Štajerska znana tudi po odličnih vinih, saj je vinogradništvo v tistih koncih zaradi rodovitne prsti in ugodne klime močno razvito, a tudi o tamkajšnjih trtah in vinih več izveste med enim od naslednjih 'sprehodov'.

Tudi partner šova Mali šef Slovenije prisega na lokalno

In ko že govorimo o rodovitni prsti ter ugodnih klimatskih pogojih – te s pridom izkoriščajo tudi številni tamkajšnji pridelovalci, ki se zavedajo številnih prednosti domačin izdelkov in jih z veseljem ponujajo tudi ostalim, saj med drugim naredijo že tako dobre jedi še bolj okusne.

Brez domačega kislega zelja in repe v teh koncih ne gre.
Brez domačega kislega zelja in repe v teh koncih ne gre. FOTO: iStockphoto

Da je lokalna hrana zlata vredna, pa se zavedajo tudi v Mercatorju, zato se ni za čuditi, da sodelujejo s široko družino partnerjev, ki jo gradi več kot 100 lokalnih kmetovalcev in pridelovalcev ter 20 kmetijskih zadrug. V preko 260 Mercatorjevih prodajalnah po vsej Sloveniji boste na posebnih stojnicah in policah, označenih z rdečim srčkom in nazvom Radi imamo domače, našli pestro paleto pristnih domačih izdelkov; teh je sedaj že preko 1.000 vrst.

Svojim kupcem ponuditi le najboljše, zato zdržujejo torej pristno, domačno, naravno, lokalno in skupno.

Ker je v šovu prepoznal sporočilnost, ki sovpada z njihovimi projekti in ponudbo za aktivne družine z mlajšimi otroki, je Mercator poleg naštetega tudi partner oddaje Mali šef Slovenije. Spodbujanje otrok, naj osvajajo nove spretnosti in se osamosvajajo pri ključnih dnevnih opravilih, kot je kuhanje, pa je tudi temelj skupnih prizadevanj za bolj lokalno, uravnoteženo in raznoliko prehrano. Male šefe bo Mercator prijateljsko podprl s sestavinami izbranih dobaviteljev in bogatim denarnim skladom za šole, ki so prispevale zmagovalne ekipe.

Kako spretno mali junaki v oddaji vihtijo kuhalnice, pa lahko spremljate vsako nedeljo ob 18.10 na POP TV. Kot že veste, se potegujejo za naziv Mali šef Slovenije in za denarno podporo s strani Mercatorja za svojo šolo. Zanje lahko glasujete TUKAJ!

Sponzorirana vsebina

Glasujte!
Glasujte! FOTO:
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3