Znan obraz ima svoj glas

Zakaj bo morala Petra Zore namenoma 'fušati'?

Ljubljana, 14. 11. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nastopajoča v šovu Znan obraz ima svoj glas, pevka in učiteljica Petra Zore, se bo morala v osmi oddaji preleviti v Florence Fosters Jenkins, ki je bila znana po tem, da ji petje ni bilo najbolj blizu oziroma da je bila za petje precej netalentirana.

Kdo sploh je Florence Fosters Jenkins, ki jo bo imitirala Petra Zore? Florence je ameriška amaterska sopranistka, ki je živela med letoma 1868 in 1944. Rodila se je v premožni družini odvetnika in bankirja ter slikarke. Že pri 17 letih se je odselila od doma in se poročila s 16 let starejšim zdravnikom, po katerem je prevzela priimek Jenkins. Kmalu sta se ločila, saj je izvedela, da jo je prav on okužil s sifilisom.

Po odlični imitaciji Helene Blagne se Petra pripravlja na edinstven izziv - 'fušanje'.
Po odlični imitaciji Helene Blagne se Petra pripravlja na edinstven izziv - 'fušanje'. FOTO: Miro Majcen

Čeprav je 'fušala', je ohranjala samozavest prave operne pevke

Sicer je Florence postala slavna predvsem zaradi svojega petja. Ker je bila precej netalentirana, so ljudje začeli hoditi na njene koncerte, da bi se ji posmehovali, a sama se tega do zadnjega nastopa v New Yorku ni zavedala. Kot so takrat povedali njeni prijatelji in družina, je bila Florence precej samozavestna kar se tiče petja.
Svojo pevsko kariero je začela graditi po tem, ko je umrl njen oče. Iz njegovega premoženja je bil vzpostavljen sklad za njegovo edinko in prav s tem denarjem si je pomagala pri snovanju kariere. Še premožnejša pa je postala, ko je umrla njena mama. Plačala si je tudi ure petja, a se to nikoli ni izboljšalo. Dokumentacija z ur pravi, da nikoli ni imela glasovnega obsega, s katerim bi lahko dosegla sopranske note, še manj pa je imela občutka za ritem. A Florence to ni odvrnilo od petja. Ker je imela veliko denarja, je lahko prirejala manjše koncerte v bogataških klubih, katerih članica je bila.

Časopis Time: njeni koncerti so boleči na več načinov

Seveda je kljub svojemu pevskemu netalentu ali pa prav zaradi tega postala prava atrakcija in njeni koncerti, na katerih jo je običajno spremljal pianist Cosmé McMoon, so bili zelo obiskani. O enem takih koncertov so v časniku Time zapisali: “Publika, kot je običajno za publiko gospe Jenkins, se je zelo neprimerno obnašala. V zadnjem delu dvorane možje in žene v večernih oblekah niso niti skušali zadrževati smeha. Dostojanstvena gospoda v sprednjih vrstah je sedela z robčki v ustih in solzami na licih. Toda gospa Jenkins je pogumno nadaljevala. Za svojo špansko pesem je oblekla mantillo (tradicionalni španski ženski čipkasti šal, ki prekriva glavo in ramena - op. a.) in v rokah držala ogromno pahljačo iz perja ter vmes naredila nekaj majhnih plesnih korakov, da bi tako prispevala k vzdušju. Ko je na koncu vzkliknila “Ole!”, ji je publika radostno odvrnila z enakim vzklikom.” Dodali so še, da so njeni koncerti dostikrat “boleči na več načinov” - ne le zato, ker se “bori s pesmimi”, pač pa tudi zato, ker na njih po koncu nastopa svoje občinstvo dobesedno zasipava z vrtnicami, pri čemer ji je enkrat “v navalu navdušenja košara s cvetjem zdrsnila iz rok in se zaletela v glavo nekega starejšega gospoda.”

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po največjem koncertu jo je kap: So krivi grdi komentarji?

Vrhunec Florencine kariere je predstavljal njen koncert v Carnegie Hallu - newyorški priznani koncertni dvorani, oktobra 1944, le nekaj tednov pred smrtjo, ko je bila stara že 76 let. Florence je koncert razprodala v dveh urah in množica se je tudi na tem koncertu obnašala neprimerno, saj so se ji nenehno smejali, od smeha celo kričali. Florence naj bi vse te vzklike imela za spodbudne, zato je še bolj glasno nadaljevala. Naslednji dan so bili časopisi polni porogljivih kritik. 

Časnik Time je takrat zapisal, da je koncert “dostojanstveno gospodo” pustil “s solzami radosti, ki so drsele po njihovih licih”. Drugje so zapisali, da je njena Čarobna piščal zvenela kot “divje valjanje po padajočih trilčkih” in dodali, da so njeni “ponavljajoči se staccati” zveneli kot “pijana kukavica”. V New York Postu pa je kritik napisal, da Florence “lahko zapoje vse, razen not”.

So za njeno 'nevednost' krivi njeni prijatelji?

Nekaj dni za tem je Florence doživela srčni napad in naslednji mesec umrla. Mnogi menijo, da je Florence umrla zaradi šoka, ko je prvič zares spoznala, kaj ljudje menijo o njenem petju, saj jo je Bayfield običajno ščitil pred kritikami in jih opisoval kot “vehementno pretiravanje”. Vendar nekateri menijo drugače in smrt pripisujejo preprosto njeni dolgoletni okuženosti s sifilisom, ki je nikoli ni zdravila, čeprav so zdravila takrat že obstajala. Za njeno smrt poznavalci krivijo tudi njenega managerja in partnerja ter pianista, ki naj bi namerno spodbujala njeno 'samoiluzijo'. Je pa jasno, da Florence brez denarja verjetno ne bi mogla imeti pevske kariere.

Kako bo 'fušala' Petra Zore v oddaji Znan obraz ima svoj glas, si oglejte v nedeljo ob 20. uri na POP TV.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

miso4545
16. 11. 2019 18.03
+2
Dosti boljših pevk je, v Sloveniji , od Helene Blagne.....
Samdriblubi
14. 11. 2019 13.59
+3
Ampak načrtno fušat čimbolj podobno kot original... za to morš bit pa zlo dobr... je kot plavanje proti toku
Merhabap
14. 11. 2019 11.04
+1
Kaj je pa Helena Blagne talentirana lepo vas prosim v slovenski glasbi je katastrofa ni kaj za poslušat mogoče Ditka
weber1
14. 11. 2019 10.54
-2
Ne bo ji treba namenoma fušati...Ona to vedno počne...
Iluzionist
14. 11. 2019 09.39
+3
Jenkinsovi se je posvetila tudi Agatha Christie v epizodi Poirota Problem at sea.