Znan obraz ima svoj glas

Zgodbe o trudu in močni volji tretje peterice finalistov Mladih upov 2022

Ljubljana, 19. 05. 2022 10.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ta teden vam predstavljamo pet zanimivih zgodb športnikov, med katerimi so paranamizni tenisač, kikboksar, spidvejist, traitlonka in gorski kolesar. Vsi so zelo mladi in imajo ambiciozne cilje. Morda boste prav za koga od njih navijali na enih izmed prihodnjih olimpijskih iger, zato si že zdaj preberite, kakšni so njihovi športni začetki, kdo so njihovi vzorniki in čemu vse se odrekajo, da bi postali vrhunski športniki.

Mlade talente je treba podpreti pri njihovem razvoju, saj so prav oni naša prihodnost in gonilo. Mednje zagotovo spadajo umetniki, glasbeniki, športniki, parašportniki in mladi raziskovalci. Pri Zavarovalnici Triglav s svojim zavodom Vse bo v redu v sklopu projekta Mladi upi že deseto leto podajajo roko nadarjenim posameznicam in posameznikom pri razvoju njihovega talenta. Tudi letos se je v ožji izbor projekta uvrstilo 20 talentiranih mladih upov, ki v svoji panogi izstopajo po izjemnih dosežkih in bi si zaslužili finančno podporo za nadaljnji razvoj. Njihove izčrpne zgodbe o vzponih in padcih ter trdem delu lahko spremljate na spletni strani Mladi upi. Na kratko jih vsak teden predstavimo tudi mi – tako na spletni strani kot v oddaji Znan obraz ima svoj glas, ki je na sporedu vsako nedeljo ob 20. uri na POP TV. 

Prvo polovico finalistov smo že spoznali, pred nami pa je tretja peterica nadarjenih mladih, ki za dosego zastavljenih ciljev nujno potrebujejo finančna sredstva. Spoznajmo jih!

To je tretja peterica finalistov Mladih upov 2022.
To je tretja peterica finalistov Mladih upov 2022. FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Nadobudni parašportnik Alen Bečirević, ki paranamizni tenis trenira dvakrat na dan, prihaja iz Novega mesta. Že ob rojstvu je ostal s krajšo levo nogo in brez kolka, zato uporablja podkolensko protezo. Kljub temu na življenje gleda pozitivno in pravi, da mu to ponuja številne možnosti. »Zagotovo je šport tisto, v čemer želim vztrajati, nadaljevati, tekmovati, biti uspešen ter osvajati turnirje in kolajne,« pravi. Do prve zmage je prišel pri svojih 17 letih, a ni bila zadnja. V naslednjih letih je dvakrat zaporedoma osvojil zlati medalji na državnem prvenstvu (2020 in 2021). Šport uspešno usklajuje s šolo. Že od mladih nog ga zanima naravoslovje, navdušen pa je nad matematiko in fiziko, zato se je odločil za biotehniško gimnazijo. Pri odločitvi o srednji šoli je odtehtala tudi prijaznost do otrok s posebnimi potrebami. Njegov cilj je nastop na paraolimpijskih igrah.

Alen Bečirević, paranamizni tenis
Alen Bečirević, paranamizni tenis FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Sedemnajstletni spidvejist Anže Grmek se je s to disciplino začel ukvarjati že pri svojih 12 letih. Že po prvih kilometrih vožnje je vedel, da je to njegova prihodnost in da se mu uresničujejo sanje. Njegov vzornik je Tim Gajser, ki ga ceni, ker ve, da mu ni bilo nič podarjeno in da je moral za svoj uspeh trdo delati. Privozil si je že številna dobra mesta na državnih in mednarodnih tekmovanjih, med njimi tudi prvo mesto med mladinci in peto mesto skupno na državnem prvenstvu Slovenije na Slovaškem leta 2021. V letošnji sezoni se bo usmeril v mednarodne tekme in evropsko prvenstvo, v prihodnosti pa si želi postati svetovni prvak. Cilje za prihodnost ima, za njihovo doseganje pa potrebuje nov, konkurenčen motor.

Anže Grmek, spidvej
Anže Grmek, spidvej FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Ali Botonjić je uspešen kikboksar in tekvondoist, ki si želi v svoji kategoriji postati najuspešnejši na svetu in se v prihodnjih letih udeležiti olimpijskih iger. S športom se je začel ukvarjati pri štirih letih, pri 12 letih pa se je usmeril v kikboks in tekvondo. Takrat so ga tudi sprejeli v slovensko kikboksing reprezentanco, saj je že med mlajšimi kadeti močno izstopal na mednarodnih tekmovanjih. Je večkratni državni in mednarodni prvak v kikboksu in v tekvondoju. Zaveda se, da je šola prav tako pomembna kot šport. Trenutno obiskuje srednjo šolo, na kateri uspešno izpolnjuje obveznosti ter zaključuje letnike z dobrim in prav dobrim uspehom. »Glede na to, da so v športu poškodbe pogoste, si prizadevam šolo končati čim uspešnejše, saj nikoli ne vemo, kaj nas čaka na športni poti,« pravi in doda, da si želi v prihodnosti postati tudi profesionalni športnik in trener.

Ali Botonjić,  kikboks in tekvondo
Ali Botonjić,  kikboks in tekvondo FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Monika Bartol si življenja brez triatlona ne zna več predstavljati. Trenirati ga je začela že v vrtcu, ko jo je navdušil starejši brat, ki je bil dolga leta tudi njen vzornik. Z njegovo pomočjo ji je uspelo priti v triatlonsko reprezentanco in začeti nastopati na mednarodnih tekmovanjih. Je zelo delavna in predana športu ter verjame, da je to kombinacija, ki vodi do uspeha, kar je dokazala že s številnimi dobrimi uvrstitvami. Želi si, da bi ljudje izvedeli več o tem športu, saj je res neverjeten in poseben. Triatlon združuje kar tri discipline – plavanje, kolesarjenje in tek. Monikina najljubša disciplina je tek, zato se za trening občasno udeleži tudi kakšnega tekaškega dogodka. Njen cilj je nastopiti na čim več pomembnih mednarodnih tekmah, predvsem na svetovnem prvenstvu v triatlonu in duatlonu, na katerem bi rada posegla po najvišjih mestih. Kot članica ETU Developmenta bo poskušala nabirati točke za nastop na olimpijskih igrah, ki so njena ogromna želja in motivacija.

Monika Bartol, triatlon
Monika Bartol, triatlon FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Sedemnajstletni Žan Pahor, ki prihaja iz Kamnika, je perspektivni gorski kolesar, natačneje olimpijski krosist. Ljubezen do narave in kolesarjenja je razvil že v otroštvu. Spominja se, da je zelo dolgo vozil kolo s pomožnimi kolesci, ker ga je bilo strah, da bi hudo padel, danes pa samozavestno in nadvse pogumno drvi po razgibanih progah. Njegovo resnejše treniranje gorskega kolesarstva se je začelo na prijateljevo pobudo, naj se prijavi na prvo tekmo v Domžalah. Takrat ni treniral v nobenem klubu, a je prav na tem državnem mestu osvojil odlično drugo mesto. Po tej tekmi so ga vpisali v Kolesarski klub Calcit v Kamniku. V srednji šoli velja za mirnega učenca, a na progah je ravno obratno – s samozavestjo si je prikolesaril že veliko zmag na državnih prvenstvih. Njegov dolgoročni cilj je vsakoletna udeležba na svetovnem prvenstvu, tekmovati pa si želi tudi na olimpijskih igrah.

Žan Pahor, gorsko kolesarjenje
Žan Pahor, gorsko kolesarjenje FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Kdaj bodo razglašeni mladi upi 2022?

To so zgodbe o zmagah in porazih, o težavah in izzivih, o močni volji in trudu mladih upov. Podrobneje jih lahko spoznate na spletni strani Mladi upi. Naslednji teden bomo predstavili še zadnjo peterico mladih upov, nato bo strokovna komisija na osnovi razpisnih meril izbrala prejemnike finančne podpore, svojega zmagovalca pa boste lahko z glasovanjem na spletni strani Mladi upi izbrali tudi vi. 

Finalisti se tedensko predstavljajo tudi v oddaji Znan obraz ima svoj glas, zato v nedeljo ob 20. uri ne zamudite oddaje na POP TV. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10