69-letna Malezijka, 57-letna Irka in 30-letna Britanka, ki so bile kar 30 let ujetnice v hiši na jugu Londona, so živele v "grozljivih razmerah" pojasnjujejo v organizaciji Freedom Charity, ki je pomagala pri njihovi osvoboditvi. Zgodba, ki je na dan prišla včeraj, je pretresla tako britansko kot svetovno javnost. Inšpektor Kevin Hyland, ki vodi preiskavo, je dejal, da gre za "izredno občutljivo preiskavo, ki je šele v začetni fazi". Dodal je, da so ženske zelo travmatizirane.
Policija je aretirala njihova domnevna ječarja, 67-letno žensko in 67-letnega moškega, ki naj bi bila poročena. Po plačilu varščine so ju že izpustili do januarja, ko naj bi bilo novo zaslišanje. Zasegli so jima tudi potna lista. Policija je razkrila, da so par leta 1970 aretirali, a ni povedala zakaj. Ženska in moški nista Britanca, a v Veliki Britaniji živita že več let.
Ženske zdaj na varni lokaciji
Tri ženske so se rešile, potem ko je ena od njih po ogledu dokumentarca o prisilnih porokah, ki ga je pripravila človekoljubna organizacija Freedom Charity, skrivaj poklicala organizacijo in povedala svojo zgodbo. Prvič je poklicala 18. oktobra, temu je sledilo še nekaj klicev, vse do 25. oktobra, ko so ženske zapustile hišo, ko njihovih ječarjev ni bilo doma. Najprej so se srečale s predstavniki organizacije in policijo, ki jih je prepeljala na varno lokacijo.
Ustanoviteljica organizacije Aneeta Prem je za BBC dejala, da policija zdaj preiskuje, kako je mogoče, da so bile ženske kar tri desetletja zaprte, ne da bi kdo kar koli opazil. Ulica, kjer je hiša, je precej prometna, a v današnjih časih ljudje niso tako pozorni na sosede, pripoveduje Premova.
Čustven trenutek osvoboditve
Aneeta Prem pravi, da je z njimi v stik prva stopila 57-letna Irka. Po telefonu je dejala, da jo v hiši zadržujejo proti njeni volji. Telefon je uporabila skrivaj, ko para, ki naj bi ženske zadrževal v hiši, ni bilo doma. Po nekaj telefonskih pogovorih so v organizaciji pridobili zaupanje ženske. Trenutek, ko so ženske zapustile hišo, je bil zelo čustven, pripoveduje Premova. Ne le za ženske, temveč za celotno ekipo, ki je sodelovala pri reševalni akciji.
Policija meni, da je najmlajša med ujetnicami, 30-letnica, v hiši živela od rojstva. Še vedno preiskujejo, ali je bila tudi rojena v hiši. So pa policisti sporočili, da ženske med sabo niso v sorodu.
Inšpektor Hyland je dejal, da še nikoli ni videl česa podobnega. Ženske so večino časa preživele v hiši, so pa imele tudi možnost izhoda. Za zdaj ni znakov, da bi bile spolno zlorabljene, a jasno je, da so bile leta in leta žrtve fizičnega nasilja. Čeprav jih njuna ječarja v hiši nista na nič priklenila, jima je uspelo na njihove roke nadeti "nevidne lisice", pravijo preiskovalci. Ugotavljajo, kako je osumljencema uspelo imeti nad tremi ženskami tako velik nadzor.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.