V Sloveniji velja prepoved uvoza živih govedi in izdelkov njihovega izvora za vse države, kjer se je bolezen pojavila pri doma rojenih živalih. Tako je že od leta 1996 prepovedan uvoz iz Velike Britanije, Irske, Portugalske, Francije in Švice, od leta 1998 iz Belgije in Nizozemske, od danes pa tudi iz Danske, Španije in Nemčije. Kot je prejšnji teden napovedal takratni minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj, bo Slovenija z začetkom prihodnjega leta prepovedala uvoz tudi iz držav, kjer še ni prisotna bolezen norih krav, a ne bodo izvajale enakovrednih ukrepov kot Slovenija.
Klavnice morajo tako pri zakolu goveda odstraniti celo glavo z izjemo jezika, hrbtenjačo, vranico, priželjc, črevesje od dvanajstnika do zadnjika ter vidno limfatično tkivo. Pri prašičih, ki so težji od 30 kilogramov, se zahteva odstranitev možganov in hrtenjače, pri ovcah in kozah vranice, pri ovcah, ki so težje od 20 kilogramov, pa še cele glave, vidnih bezgavk in hrbtenjače. Klavnice morajo tkiva zbirati ločeno v zabojnike in vsak dan preliti z metilenskim modrilom ter neškodljivo uničiti.
Ker uporaba mesno-kostne moke velja za glavnega krivca za razvoj smrtonosne spongiformne encefalopatije govedi, je vlada prepovedala uvoz te moke, poleg tega pa tudi topljenih maščob in krmil, ki bi bila pridobljena s predelavo živalskih odpadkov in trupel. V dokazilo spoštovanja tega člena morajo rejci na obrazcu zdravstvenega spričevala za goveda, namenjena v zakol, dopisati, da živali niso bile hranjene s takšno moko.