Slinavka in parkljevka zelo skrbi tudi naše kmete, saj so si kmetije blizu ena drugi in bi se bolezen ob izbruhu lahko zelo hitro prenašala. V Pomurju, kjer vzredijo polovico prašičev v državi, so zato rejci pred hlevi že postavili dezinfekcijske ovire oziroma zaprli dostop na kmetije.
Da bi preprečili bolezen, ki je kot tempirana bomba, kmetje množično obiskujejo predavanja, kjer se seznanjajo z ukrepi. Po mnenju Dejana Židana z veterinarskega zavoda Slovenije je zelo pomembno, da se kmetje zavedajo, da ljudem omejujejo vstop v svoje reje. Ljudje in vozila z dovoljenjem pa naj po njegovem priporočilu prihajajo v rejo pod posebnimi pogoji. Dezinfekcijske ovire priporočajo vsem rejcem in jih opozarjajo, naj kupujejo le živali iz registrirane reje, nikakor pa ne na črno, saj bodo ob morebitnem izbruhu dobili odškodnino le tisti, ki bodo upoštevali vse predpise. Ker se virus širi tudi po zraku, zlasti ob vlažnem in vetrovnem vremenu, je v hlevu pomembno zapirati vrata in paziti na domače živali. Inšpektorji so prepovedali uporabo ostankov hrane iz gostinskih in drugih lokalov, ker v Pomurju ni obrata za termično predelavo prehrane. Pred bližnjimi prazniki posebej opozarjajo, da ostankov hrane tujcev in zdomcev ne bi dali prašičem.
Preventivne ukrepe zaradi širjenja slinavke in parkljevke po Evropi izvajajo tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Pred glavnim vhodom stoji bazen za dezinfekcijo obutve, vsem, ki so v zadnjih štirinajstih dneh obiskali okužena območja, pa je vstop v živalski vrt prepovedan. Nevarnosti pred boleznijo zaenkrat ni, zato po mnenju direktorja živalskega vrta strožji ukrepi niso potrebni.