Naslovnica

Umik Albancev z juga Srbije

Beograd/Hamburg, 29. 12. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Albanski uporniki, pripadniki t.i. Osvobodilne vojske Preševa, Bujanovca in Medvedje (UCPBM), bi lahko že danes umaknili svoje nadzorne točke na jugu Srbije ob administrativni meji s Kosovom. To so se predstavniki srbske vlade in sil KFOR na pogajanjih dogovorili z voditelji UCPBM in na tem območju živeče albanske večine. Z umikom albanskih upornikov z nadzornih točk bi prišlo do popuščanja napetosti na demilitariziranem območju. Pripadniki UCPBM so v začetku tedna vzpostavili oborožene nadzorne točke, med drugim tudi v Velikem Trnovcu. Ta kraj se namreč delno nahaja izven demilitariziranega območja na ozemlju Srbije.

Verjetni bodoči srbski premier Zoran 195144inđić pa je zagrozil s posredovanjem na jugu Srbije, če se bodo napadi albanskih upornikov nadaljevali. "Silam KFOR dajemo na voljo največ 20 dni, da stabilizirajo razmere na obmejnem območju," je dejal 195144inđić. "Če se bo izkazalo, da gre za albansko ofenzivo, bo naša policija nemudoma posredovala," je dejal. 195144inđić je albanskim upornikom tudi očital, da je njihov cilj odrezati Srbijo od Makedonije in Grčije. Ob tem je izrazil upanje, da bo zveza NATO po demokratizaciji v Srbiji glede vprašanja Kosova zamenjala stran. "To bi bilo logično in razumno," je še menil srbski politik.

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je danes po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico v Beogradu obsodil oborožene akcije albanskih skrajnežev na jugu Srbije in ocenil, da vsak njihov uspeh prispeva k destabilizaciji območja. Razmere na jugu Srbije so zaskrbljujoče, obsojamo skrajneže, ki želijo ogroziti mir v pokrajini, je dejal Trajkovski. Osvobodilna vojska Preševo-Medvedja-Bujanovac, kot se imenujejo albanski uporniki, trenutno nadzoruje 200 kvadratnih kilometrov srbskega ozemlja v varnostnem pasu, ki sta ga leta 1999 s sporazumom določila zveza NATO in ZRJ. Razmejitvena črta je dolga pet kilometrov in se nahaja na meji med Kosovom in Srbijo. Makedonski predsednik je še poudaril, da bodo demokratične spremembe v Srbiji pripomogle k izboljšanju odnosov med Makedonijo in ZRJ na vseh področjih. Makedonski predsednik je še dejal, da so se v pogovorih dotaknili bilateralnih vprašanj in vprašanj skupnega interesa. Od teh je poudaril vprašanje sukcesije in se pri tem zavzel za enakost vseh držav, ki so do sukcesije upravičene in za enakovreden delež pri deljenju lastnine nekdanje SFRJ.

Koštunica pa se je zavzel za usmeritev ZRJ k evropskim integracijam, pa tudi za regionalno povezovanje. Ob tem je dodal, da bodo kmalu rešena odprta vprašanja med Makedonijo in ZRJ, kot je določitev dela meje med državama in vprašanje nasledstva nekdanje SFRJ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10