Predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) so v državni zbor (DZ) prinesli 5629 podpisov podpore volivk in volivcev za vložitev predloga novele zakona o volitvah. S spremembo zakona želijo zagotoviti izvolitev poslancev "po volji ljudi", je pojasnila pravna svetovalka Zdusa Branka Kastelic.
Kot je povedal podpredsednik Zdusa Anton Donko, so zakon vložili na pobudo številnih upokojencev, ki so kar nekaj let spodbujali k temu, da bi prišlo do sprememb v smeri večjega vpliva volivcev na podelitev poslanskih mandatov. Predlagajo, da bi polovico poslancev volili po obstoječem sistemu, v katerem prevladuje nekakšna "strankarska matematika", polovico pa na način neposrednih večinskih volitev, je osnovno rešitev povzela Kasteličeva. Na vprašanje, ali so že preverjali podporo takšni rešitvi med poslanci, je Donko pojasnil, da sta na to temo potekala tudi dva posveta v državnem svetu, kamor so bili vabljeni tudi poslanci.
Kot pravi Donko, predvidevajo, da stranke in poslanci temu niso preveč naklonjeni. Novi zakon ponuja takšno rešitev, da se bodo tudi stranke morale zelo potruditi, da bodo nastopile s kakovostnimi kandidati, saj bo drugače več glasov lahko dobil na primer neki nestrankarski kandidat.
Z njihovim predlogom bi po besedah Donka preprečili "sive lise, ko 200.000 ljudi nima nobenega poslanca", v vsakem volilnem okraju bi bil namreč izvoljen vsaj en poslanec. Temeljni namen predloga novele zakona o volitvah je zagotoviti vsakemu volivcu dva glasova. S prvim glasom bi volil poslanca iz svojega volilnega okraja, z drugim pa bi izbral politično stranko, ki naj sestavi vlado.
V DZ bi bilo po predlogu zakona neposredno izvoljenih 44 poslancev, iz vsakega volilnega okraja po eden. Še 44 mandatov naj bi bilo podeljenih kandidatom z list političnih strank, toda tudi tu bi morale stranke upoštevati število glasov, ki bi jih dobil posamezen kandidat, oz. preferenčni glas.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.