S cepivom za cepljenje otrok proti otroški paralizi zdravniki že nekaj časa cepijo otroke iz vse Slovenije. Po nadaljnjem poizvedovanju so nam na Inštitutu za varovanje zdravja zatrdili, da je uradnike na uradu za zdravila najbrž zapustil spomin, saj so jim prav oni pred enim letom izdali dovoljenje za uporabo belgijskega cepiva Smith Kline Beetcham.
V času enodnevne odsotnosti direktorice urada za zdravila je dovoljenje za uvoz cepiva namesto nje lastnoročno podpisal takratni državni sekretar Zajc. Pri tem je treba vedeti, da zakon uvoz neregistriranih cepiv dovoljuje le v izjemnih primerih, predvsem kadar gre za nujno zdravljenje posameznih bolnikov ali ob izbruhu epidemije. Obvezno cepljenje otrok, ki je preventivno, pa v to rubriko ne sodi.
Zanimivo pri tem je, da je Inštitut za varovanje zdravja dovoljenje za interventni uvoz cepiva dobil na podlagi izjave, da je cepivo Smith Kline Beetcham registrirano v Sloveniji. Podpis: Alenka Kraigher. Ta izjava pa je lažna, ker cepivo proti otroški paralizi tega proizvajalca v Sloveniji v resnici nikoli ni bilo registrirano, saj ni šlo skozi zahteven večmesečni registracijski postopek preverjanja cepiva.
O tem zdravnike in starše seveda nihče ni obvestil. Pomanjkljivo izpolnjeni podatki v cepilnih knjižicah otrok, na podlagi katerih je težko ugotoviti, za kakšno cepivo gre, pa so le pika na I.
Uporabljene so okrajšave in kratice, ki ne ustrezajo dejanskemu stanju. Zato naj bodo starši pozorni, da tako kot piše na zadnji strani knjižice, preverijo, če so jim vpisali v cepilno knjižico in tudi kaj je vpisano oziroma, če razumejo, kaj je vpisano.
Na uradu za zdravila so medtem izdali novo dovoljenje za intervencijski uvoz cepiva proti otroški paralizi tudi nekemu drugemu proizvajalcu. In tudi v tem primeru proizvajalec ne bo plačal dajatve v državni proračun, ki bi jo moral, če bi bilo cepivo v naši državi registrirano. Pa ni.