Pop in

Uspešni tudi po smrti

, 16. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Začetek novega leta 2002 na britanski lestvici singlov je vsekakor nekaj posebnega, saj vse kaže, da se bo zgodilo nekaj, kar se ni zgodilo še nikoli prej – na prvem mestu bosta dva tedna zapored posmrtno objavljena singla nedavno umrlih glasbenikov.

Aaliyah Houghton
Aaliyah Houghton FOTO: Reuters

Ta teden je vrh britanske lestvice osvojil single More Than A Women avgusta lani v letalski nesreči umrle komaj 22- letne izjemno nadarjene ameriške lepotice Aaliyah Houghton, pred katero je bila fantastična pevska in zelo verjetno tudi igralska kariera (posmrtno bo igrala tudi v igranem filmu, ki ga je posnela lani). Bila je potnica preobremenjenega majhnega letala, ki se je zrušilo na Bahamih. Pesem More Than A Women je z njenega julija lani objavljenega albuma Aaliyah. V bitki za vrh lestvice je premagala pet drugih novih singlov.

Prodaja novih singlov, objavljenih v začetku tega tedna kaže, da bo v nedeljo zvečer, ko bo izšla nova lestvica tedna, Aaliyahino pesem na vrhu zamenjal prav tako posmrtno objavljen single, ki je enkrat že bil na vrhu, pred tridesetimi leti. To je single lani novembra umrlega 58- letnega Georgea Harrisona My Sweet Lord, s katerim je najmlajši član legendarnih liverpoolskih kuštravcev kot solist prvi od štirih Beatlov osvojil vrh, potem ko so se razšli. Izkupiček pesmi My Sweet Lord, ki je s prvega in najboljšega Harrisonovega solo albuma All Things Must Pass, s katerim je prav tako kot prvi bivši Beatle osvojil vrh lestvic albumov, je namenjen šestim dobrodelnim organizacijam, kar ni presenetljivo, saj je bil George med glasbeniki – milijonarji pionir dobrodelnih koncertov. Čeprav je bila to takorekoč hipijevska himna, je Georgeu grdo zagrenila življenje in povzročila njegovo javno ponižanje. Leta 1976 je pristojno sodišče presodilo, da je plegiat in da je pravi avtor Ronald Mack, ki je leta 1963 napisal pesem He is so fine. Nobene druge pesmi britanske radijske postaje ta teden ne vrtijo toliko kot My Sweet Lord, ki je bila prvič, leta 1972, razgrabljena v veliki zaradi žalovanja po razpadu Beatlov. Zdaj jo ne samo njihovi in Harrisonovi oboževalci kupujejo v spomin na glasbenika, ki je bil znan kot najbolj tihi Beatle.

George Harrison
George Harrison FOTO:

Aaliyah in Harrison sta samo najnovejša glasbenika, ki sta uspešna tudi po smrti. Eden najboljših kitaristov vseh časov, Američan Jimi Hendrix, ki je že dolgo v rokenrolerskih nebesih, je v zadnjih treh letih prodal več svojih albumov kot v vsej svoji “živi” karieri. Pionirji grunge rocka Nirvana so po smrti pevca Kurta Cobaina prodali neverjetnih 40 milijonov albumov. Prvak posmrtne prodaja je še vedno kralj rokenrola Elvis Presley z več kot 300 milijoni prodanih albumov. Tragedija se dobro prodaja, vendar pa to ne pomeni, da prisluženi denar konča v pravih rokah njihovih potomcev in svojcev. Številni veliki glasbeniki šestdesetih in sedemdesetih let, posebej soul glasbeniki, pokojni in živi, niso deležni poštenega deleža tega zaslužka, v veliki meri zato, ker gre za objavljanje posebej veliko kompilacijskih albumov, katerih zaslužki so precej manjši. Hkrati je velika verjetnost, da lastniki založniških pravic glasbenikom, ali njihovim potemcem ne odmerjajo deleža zaslužka, na katerega so upravičeni.

Za Beatle, ki se po Harrisonovi smrti, še bolje prodajajo, to ni bil nikoli problem. Že pred Harrisonovo smrtjo so se dobro prodajali. Njihov najnovejši kompilacijski album, objavljen v ZDA, je bil najbolje prodani album leta 2001. To je nekaj, kar se jim ni posrečilo niti na vrhuncu beatlemanije, histeričnega oboževanja liverpoolskega kvarteta v šestdesetih letih.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou