Hrvaški poslanci so z aplavzom sprejeli spremenjeno ustavo. Proti je glasoval le HDZ. Hrvaška je z novo ustavo iz predsedniške postala parlamentarna država. Predsedniku države so odvzeta številna pooblastila, vlada je odgovorna le parlamentu, za večino pomembnih političnih odločitev pa je potrebno soglasje premiera in predsednika.
K ustavnim spremembam je bilo predlaganih kar 71 amandmajev, med drugim tudi predlog o vrnitvi Slovencev v preambulo ustave.
Po besedah Damirja Kajina v stranki IDS menijo, da se je leta 1997 zgodila nacionalizacijska sramota, ko so bili, zaradi fantazij in fikcij bivšega predsednika republike ter tedanje HDZ-jeve večine, iz prembule hrvaške ustave povsem nepotrebno izbrisani Slovenci in Bošnjaci.
Furio Radin, predstavnik narodnostnih manjšin pa je temu dodal, da so kot klub narodnostnih manjšin vrnitev Slovencev v preambulo hrvaške ustave predlagali zato, ker menijo, da je bila pred leti narejena velika škoda, ki jo sedaj želijo popraviti. Mislijo, da za to ne bo nikakršnih težav, saj je vrnitev Slovencev in Bošnjakov pred volitvami podpirala tudi vladna šesterica.
Niti vlada niti predsednik Mesić pa v spremenjeni ustavi nista predvidela vrnitve Slovencev.
Hrvaški premier Ivica Račan je povedal, da so se dogovorili, da ne bodo odpirali vprašanja preambule ustave, saj bi to zahtevalo reševanje številnih drugih odprtih vprašanj v preambuli.
Tako predsednik Mesić kot vlada so obljubljali, da se bodo po volitvah Slovenci spet znašli v preambuli ustave, vendar te obljube, ko je za to prišel čas, niso izpolnili.