Upokojenci, zbrani pod okrilje ZDUS-a, ob tem poudarjajo, da se zavedajo vseh težav, s katerimi se sooča država ter da ne zahtevajo nobenega privilegiranega položaja v primerjavi z delavci, temveč zahtevajo zgolj uzakonitev takšnega sistema usklajevanja pokojnin, ki bo stabilen in utemeljen z gospodarskimi razmerami.
Po mnenju predstavnikov zveze je lani sprejeta novela bistveno spremenila način izvedbe same uskladitve pokojnin, posledično pa tudi učinek uskladitve, ki se znatno razlikuje od preteklih in bo vplival na materialni položaj upokojencev. Novi način se pomembno razlikuje od do tedaj veljavne ureditve, tako po načinu kot tudi po rokih, poleg tega pa bodo vprašanja - ki so pomembna za izvedbo uskladitve in bi morala biti urejena le v zakonu - lahko izhajala tudi iz dogovora ali drugega akta, ki bo urejal politiko plač na državni ravni, kar po mnenju ZDUS-a ni dopustno. Ob tem opozarjajo, da se lahko pravica do pokojnine uredi le z zakonom, ne pa s podzakonskimi akti ali dogovori.
Poleg tega pa z omenjeno novelo osnova za uskladitev ni več dejanski porast plač, temveč ocenjeni porast v tekočem letu, opozarjajo v ZDUS-u in dodajajo, da je način uskladitve pokojnin vsebinsko vprašanje, ki zadeva samo pravico do pokojnine in ga zato ni možno urejati s podzakonskim aktom ali celo dogovorom. Po mnenju ZDUS-a je pravica do pokojnine sestavni del pravice do socialne varnosti, kar je jasno zapisano tudi v ustavi, ki med drugim v svojem 50. členu določa, da imajo državljani pod pogoji določenimi z zakonom pravico do socialne varnosti ter da država med drugim ureja tudi obvezno pokojninsko zavarovanje.
Bistvo neustavnosti takšne ureditve z lani sprejeto novelo je ravno v tem, da se način uskladitve prepušča drugi regulativi in ne zakonski, kar za ZDUS ni sprejemljivo, saj je - kot poudarjajo - v ustavi jasno določeno, da je to človekova pravica in da država ureja obvezno pokojninsko pravico, v 87. členu pa tudi jasno pove, da se pravica lahko ureja le z zakonom. Uskladitev pokojnine in njena kvantifikacija preko sistema usklajevanja je pravica do pokojnine in je po presoji ZDUS-a, ni mogoče presojati preko dogovora ali drugega akta.
ZDUS je tudi proti t.i. nacionalnim pokojninam oziroma proti izplačevanju le-teh preko Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Zavzemajo se, da bi se omenjene pokojnine izplačevale preko ministrstva za kulturo, saj je slednje tudi določilo subjekte nacionalnih pokojnin.