Kakšno prihodnost si želite za naš planet? Vas skrbi, da bomo kot Azijci po ulicah zaradi smoga nekoč hodili z zaščitnimi maskami? Glede na onesnaženost z delci PM 10, ki smo jim bili priča letošnjo zimo, ti prizori niso več tako zelo oddaljeni.
Ste morda zaskrbljeni, da bomo zaradi onesnaženja odpovedovali dogodke na prostem, kot se to dogaja v Indiji? Se kdaj vprašate, kakšen bi bil svet brez levov in severnih medvedov? Ali če ne bi mogli v Alpah več smučati, ker ne bi imeli snega? Vse to ni znanstvena fantastika. To so upravičene skrbi.
A po drugi strani ni treba, da smo samo črnogledi. Vedno več je politične volje za spremembe, na lokalni ravni se dogajajo drastični premiki – samo poglejte, kaj se je na področju prometa zgodilo v strogem centru Ljubljane –, še več upanja pa vzbujajo t. i. tehnologije prihodnosti. Električni avtomobili, ki so pravzaprav že danes realnost, obnovljivi viri energije, mesta prihodnosti, kjer se bodo avtomobili umaknili pešcem in zelenim površinam, sofisticiran, hiter in okolju prijazen javni prevoz.
V našem uredništvu smo že zdaj spremljali in objavljali vsebine, povezane z okoljem, njegovim varovanjem, podnebnimi spremembami, človeškimi vplivi nanje, pa z izginjanjem živalskih vrst in manjšanjem njihovega števila. A bile so raztresene med različne rubrike in tako hitro spregledane. Prav zato smo se odločili, da gremo korak dlje. Se še bolj poglobimo v naš planet in izzive, ki so pred njim in človeštvom. Predvsem pa, da ustvarimo rubriko, v kateri bodo članki na to temo zbrani na enem mestu.
Objavljali pa ne bomo le člankov o podnebnih spremembah. Poglobili smo se tudi v plastiko, ki postaja problem številka ena na Zemlji. Pa mikroplastiko in mikrovlakna. Raziskali, kaj je filozofija Zero Waste, kako postaviti sončno elektrarno, kako naša država spodbuja obnovljive vire. Prebrali boste lahko tudi o tem, kakšna bodo videti mesta prihodnosti. In kakšen bo transport prihodnosti. Preverili smo, kaj se dogaja z mestnimi vrtički in zakaj postaja samooskrba vedno pomembnejša. Pozabili nismo niti na živali. Raziskali smo, katerim živalim v Sloveniji grozi izumrtje, katere živali drugod po svetu čaka podobna usoda. Redno bomo objavljali članke o najbolj ogroženih živalskih vrstah, od velikih mačk, slonov, orangutanov do manj znanih, a za ekosistem enako pomembnih bitjih.
Skratka, naš cilj je, da vas z novo rubriko opozorimo na probleme, ki jih ustvarjamo mi vsi, hkrati pa ponudimo rešitve za bolj svetlo prihodnost vseh živih bitij na Zemlji. Vabljeni k branju!
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.