Od voditeljev bosta v Nici Jacques Chirac in Lionel Jospin, predsednik in premier Francije, ki je uniji predsedovala v času, ko je bil dogovor o novi pogodbi na petdnevnem in s tem najdaljšem vrhunskem zasedanju v zgodovini EU dosežen. V Nici bodo tudi sedanji predsedujoči EU, švedski premier Goeran Persson, predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine in predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Vseh pet omenjenih bo imelo pred podpisom pogodbe krajše slovesne nagovore.
Nova pogodba gradi na načrtih, da bo unija po razširitvi štela 27 članic. Tako je mesto v skupnih institucijah pripisano vsem dvanajstim kandidatkam, ki se pogajajo o članstvu: Sloveniji, Poljski, Češki, Madžarski, Estoniji, Cipru, Malti, Slovaški, Latviji, Litvi, Romuniji, Bolgariji. Sloveniji so v ministrskem svetu, kjer bodo imele vse države v razširjeni EU skupaj 345 glasov, pripisani štirje glasovi, v Evropskem parlamentu, ki bo v razširjeni EU štel 732 poslancev, pa ji je dodeljenih sedem mest. Po pridobitvi članstva bo, tako kot v primeru ostalih držav, Slovenec zasedel eno mesto v Evropski komisiji.
Slovenija je bila z dogovorjenim v Nici zadovoljna. Najbolj jo je razveselilo dejstvo, da je bil dogovor o prenovi institucij dosežen in s tem omogočena izvedba širitve, prav tako močno je bilo pozdravljeno dejstvo, da bo imela po vstopu v EU "svojega" evropskega komisarja. Podobno so pogodbo pozdravile tudi ostale kandidatke za članstvo, čeprav je bilo med nekaterimi tudi nekaj nezadovoljstva