Danes zjutraj je francoska policija potrdila, da se je v Parizu zgodil trojni umor. V poslopju kurdskega inštituta so ponoči našli trupla treh kurdskih žensk, ki so bile ustreljene v glavo.
Med ubitimi je 32-letna Fidan Dogan, ki je bila zaposlena v informacijskem središču kurdskega inštituta. Po navedbah Federacije kurdskih združenj v Franciji sta bili ubiti še ustanovna članica prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK) Sakine Cansiz in "mlada aktivistka" Leyla Soylemez.
Trojico so nazadnje videli v sredo čez dan v informacijskem središču inštituta. Ta se nahaja v desetem pariškem okrožju nedaleč od železniške postaje Gare du Nord v prvem nadstropju stavbe na živahni ulici.
Njihova trupla so okoli 2. ure odkrili člani skupnosti. Tja so se zaskrbljeni odpravili, potem ko enemu od njih nikakor ni uspelo vzpostaviti stika z njimi. Sledi krvi naj bi videli že na zaklenjenih vratih, skozi katera so nato vlomili.
Vse kaže na usmrtitev
Policisti so prizor, ki jih je pričakal, primerjali s scenami usmrtitev, a poudarili, da preiskava o vzroku smrti še poteka.
Francoski notranji minister Manuel Valls, ki je obiskal prizorišče, je dejal, da je bila trojica "brez dvoma usmrčena". "To je popolnoma nesprejemljivo," je še dejal in zagotovil, da so francoske oblasti odločene, da bodo storile vse za razjasnitev tega dejanja. Preiskavo so zaupali protiteroristični enoti policije.
K temeljiti preiskavi, ki "naj ne pusti niti sence dvoma", je francoske oblasti pozvala tudi turška prokurdska Stranka za mir in demokracijo (BDP). Vodstvo stranke je umor najostreje obsodilo in menilo, da tovrsten dogodek v tako živahnem predelu Pariza ni mogel biti neopažen.
Protesti Kurdov
Federacija kurdskih združenj v Franciji je pozvala vse Kurde v Evropi, naj se "zberejo v Parizu in obsodijo ta napad". Od objave novice o umoru se je pred poslopjem inštituta zbralo že več sto Kurdov, ki so med drugim vzklikali gesla v podporo stranke PKK in njenega zaprtega vodje Abdullaha Öcalana.
V Franciji sicer živi več kot 150.000 Kurdov, od katerih jih skoraj 90 odstotkov prihaja iz Turčije.
Turčija se z Öcalanom pogaja o razorožitvi
Spomnimo, da se je Turčija v začetku leta začela z zaprtim vodjem prepovedanega PKK Abdullahom Öcalanom pogajati o razorožitvi. Glavni politični svetovalec turškega premierja Yalcin Akdogan je takrat potrdil, da se z njim pogovarjajo turške varnostne službe s ciljem razorožitve PKK. "Tovrsten dialog, ki lahko privede do končanja nasilja, vlada podpira," je dodal.
Akdogan je ob tem izpostavil, da je Öcalan še vedno ključna osebnost za rešitev kurdskega konflikta. Ob tem je podvomil o njegovem vplivu na kakih 2000 pripadnikov PKK na severu Iraka, od koder napadajo Turčijo. Dodal je namreč, da je treba še videti, kako se bodo omenjeni odzvali na te pogovore. Sam sicer ne pričakuje, da bi se kmalu končali spopadi med turško vojsko in kurdskimi uporniki.
Ne verjame niti, da bi lahko samo z orožjem končali boj PKK. Ta je oborožen boj za neodvisnost oziroma avtonomijo na pretežno kurdskem vzhodu in jugovzhodu Turčije začel pred 30 leti. Konflikt je do zdaj zahteval več kot 45.000 življenj.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.