NLB je v tem tednu preiskovalcem predala dodatna dokazna gradiva. Preiskovalci se trenutno sicer osredotočajo predvsem na 100 največjih primerov, ki so povezani s skoraj 75 odstotki vseh rezervacij za slaba posojila v minulih letih in drugimi nepravilnostmi.
"V letošnjem letu smo organom pregona v obravnavo predali več kot 30 primerov. Aktivnosti bomo pospešeno nadaljevali, zato se bo število predanih primerov nenehno povečevalo," so zapisali v NLB.
Čeprav je bilo vmes nekaj dvomov in zapletov v zvezi s predajami gradiva, zatrjujejo, da banka s preiskovalci sodeluje redno in konstruktivno, pri čemer upoštevajo zakonodajo in pravila bančne tajnosti.
"Veseli smo bili pomembnega koraka naprej, ko je v novembru Banka Slovenije s svojim javnim mnenjem podala dodatno interpretacijo, na podlagi katere je lahko NLB organom pregona v tem tednu že izročila tudi dodatna dokazna gradiva za nekatere predhodno naznanjene primere sumov nepravilnosti," so zapisali.
Poslanec SDS Vinko Gorenak je guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca nedavno sicer pozval, naj zaradi onemogočanja učinkovitega preiskovanja sumov kaznivih dejanj v zvezi s slabimi krediti ukrepa zoper NLB.
Gorenak je Jazbeca pozval, naj v okviru svojih zakonskih pristojnosti stori vse potrebno proti vodstvu NLB, da bo to odpravilo vse ovire ter policiji in tožilstvu nemudoma omogočilo takojšen dostop do vseh podatkov, ki so potrebni za učinkovito delo na področju preiskovanja sumov kaznivih dejanj v zvezi s slabimi krediti.
Več bo o tem znano v petek, ko bo o preiskavi nepravilnosti bančnega sistema najprej spregovoril notranji minister Gregor Virant, nato pa še direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Majhenič, vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan in okrožni državni tožilec Jože Kozina.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.