Novi zakon znižuje stopnjo obdavčenosti in poenostavlja nekatere postopke, še posebej na področju socialnih prispevkov. Med drugim je bil uveden enotni socialni davek, namesto dosedanjega niza tovrstnih davkov, ki so se pretakali v različne sklade, katerih vodenje je bilo pogosto nepregledno, zato so bili skladi pravo leglo korupcije. Putin je ob začetku veljavnosti zakona tega označil za "pomemben dogodek v življenju države". Omenjene spremembe so najbolj obsežne po oblikovanju zakona o davkih pred desetimi leti. Z njimi naj bi predvsem zmanjšali možnosti davčnih utaj, domače vlagatelje pa spodbudili k naložbam v rusko gospodarstvo.
Ukinitev številnih socialnih skladov in niza subvencij je sprožila ostre kritike predvsem med sindikati ter v ruskih regijah, ki so imele v starem sistemu največ koristi. Komunisti so reformo obsodili, ker naj bi ta po njihovem še naprej zelo obremenjevala revnejše sloje prebivalstva. Vlada na očitke odgovarja, da se bodo z reformo v državo vrnili milijoni bogatih državljanov, z njihovim denarjem pa bo mogoče v korist vseh prebivalcev oživiti rusko gospodarstvo.
Že vse od razpada nekdanje Sovjetske zveze je bilo neučinkovito pobiranje visokih, številnih in zapletenih davkov rak rana ruskih vlad.