Unicef je predstavil poročilo o blaginji otrok v 29 gospodarsko najrazvitejših državah sveta, med katerimi je tudi Slovenija. Na vrhu lestvice se je znašla Nizozemska skupaj s štirimi državami s severa Evrope (Finsko, Islandijo, Norveško in Švedsko), medtem ko so se štiri države z juga Evrope (Grčija, Italija, Portugalska in Španija) znašle na spodnji polovici. Slovenija na 12. mestu. Raziskava je pokazala, da blaginja otrok ni direktno povezana z bogastvom države, temveč v veliki meri odvisna od vladnih politik v posameznih državah in da so nekatere države pri zaščiti najbolj ranljivih otrok veliko uspešnejše kot druge. Tako je Slovenija višje na lestvici kot Kanada, Češka višje kot Avstrija in Portugalska ter celo nad Združenimi državami Amerike.
Slovenija je z 12. mestom najvišje uvrščena država iz srednje in vzhodne Evrope, tik za Belgijo, Dansko in Irsko. Ker gre za mednarodno primerljivo raziskavo, so podatki o življenju otrok iz leta 2010 in zrcalijo odločitve vlad pred nastopom gospodarske krize. Tudi v preteklih raziskavah o življenju otrok se je Slovenija uvrščala precej visoko, kar je posledica dolgoročnih vlaganj v področje zaščite otrok. To je v času varčevalnih ukrepov in nižanja socialnih pravic izjemno pomembno sporočilo odločevalcem, saj zaznavamo, da je gospodarska kriza v zadnjih treh letih občutno vplivala na poslabšanje položaja otrok tudi v Sloveniji.
Tvegana vedenja otrok in mladih v Sloveniji vzbujajo skrb
Poročilo preučuje blaginjo otrok s petimi dimenzijami povezanimi z življenjem otrok: materialno blaginjo, zdravjem in zaščito, izobraževanjem, vedenjem in tveganji ter stanovanjskimi razmerami in okoljem. Slovenija je dobila naslednje ocene: glede na materialno dobrobit je uvrščena na 8. mesto, glede zdravstvene oskrbe na 6. mesto, glede izobraževanja na 5. mesto. Najslabše je Slovenija uvrščena glede vedenja in tveganja med mladimi (stopnje mladoletniških nosečnosti, alkoholizma in uporabe drog med mladimi ter števila kadilcev med najstniki), in sicer na 21. mesto, ter primernega okolja za bivanje na 20. mesto.
Angleži so ogorčeni
Zakaj je bolje odraščati v Sloveniji kot v Angliji je naslov članka v Daily Mailu, ki govori o podatkih raziskave Unicefa, o tem, katere države omogočajo najboljše okolje za odraščanje. Kljub obljubam politikov, da bodo poskrbeli za izboljšanje izobraževalnega sistema v Angliji, ki je že vrsto let v krizi, Angleži niso dočakali prav nobene izboljšave. Poleg slabega šolskega sistema pa Angleže pesti še veliko število mladoletniških nosečnosti ter problem alkoholiziranosti med mladimi.
Avtorica članka tako ugotavlja, da je Anglija na seznamu uvrščena celo za revnejšimi državami, kot so Slovenija, Češka in Portugalska, ki so uvrščene na 12., 14. in 15. mesto. "Čeprav smo sedmi najbogatejši narod na svetu, ima Britanija najnižjo stopnjo mladih, ki se odločajo za nadaljevanje študija, prav tako je druga med evropskimi državami z največ najstniškimi nosečnostmi," opozarja avtorica članka.
Nizozemska je na seznamu 29 držav uvrščena na 1. mesto. Sledijo ji Norveška, Islandija, Finska, Švedska, Nemčija, Luksemburg, Švica, Belgija, Irska, Danska, Slovenija je na 12. mestu, za njo je uvrščena Francija, ki ji sledijo še Češka, Portugalska, Velika Britanija, Kanada, Avstrija, Španija in Madžarska. Zadnjih devet mest na lestvici zasedajo Poljska, Italija, Estonija, Slovaška, Grčija, ZDA, Litva, Latvija in Romunija.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.