Po Zagožnovih besedah bi akcijska enotnost novega izvršilnega odbora SLS+SKD zagotovila tudi poenotenje sveta stranke. Po njegovem naj bi bilo doslej zelo težko doseči kakršnokoli enotnost v stranki, predvsem zaradi zelo različnih pogledov na aktualno dogajanje. Pred današnjo sejo izvršilnega odbora in sveta stranke so bile uradno vložene štiri kandidature, in sicer Francija Buta, Janeza Podobnika, Jožeta Duhovnika in Jožefa Jeraja, vsi štirje pa so tudi privolili v kandidaturo za predsedniško mesto. Aktualni predsednik SLS+SKD, ki je že konec lanskega leta napovedal umik iz aktivne politike, v kateri je vztrajal več kot 12 let, ne izpostavlja nobenega od naštetih. "Ne želim, da bi nekomu dajal prednost. Če ne bo prišlo do dogovora, potem bo kongres pokazal, kdo od predsedniških kandidatov ima največjo podporo v stranki."
Zagožen ne verjame, da bi približno 340 delegatov, ki bodo imeli volilno in glasovalno pravico, razpravljalo ali celo odločalo o odhodu SLS+SKD iz vladne koalicije. "Ne pričakujem, da bo nekdo predlagal odločanje o tem. V stranki so še vedno nekoliko različni pogledi na sodelovanje v vladni koaliciji, vendarle pa je vstop vanjo podprla velika večina predstavnikov občinskih odborov oz. članov glavnega odbora, ki bodo imeli tudi delegatsko večino." Po njegovem mnenju je bila odločitev SLS+SKD za vstop v koalicijo z liberalno demokracijo, Združeno listo in stranko upokojencev pravilna.
"Sodelovanje v Drnovškovi vladi sem podprl, kljub temu, da sem se zavedal, da v koaliciji ne bo lahko. Prepričan pa sem, da bi bilo v opoziciji še težje in manj produktivno. Čeprav naši poslanci predstavljajo le eno šestino poslancev koalicije in imamo le tri od petnajstih ministrov, lahko stranka, če vloži dovolj truda, prepoznavno vpliva na politiko vlade. Že doslej je stranka odigrala zelo dejavno vlogo v vladi, v prihodnje pa si bodo morali, predvsem poslanska skupina in ministri, prizadevati, da bo njihovo delo prepričljivo in vabljivo za volivce." Kot poudarja, je SLS+SKD vendarle stranka, brez katere bi bila slovenska parlamentarna demokracija "invalidna".
Sicer pa bo kongres v okviru statutarnih sprememb odločal tudi o novem imenu stranke. "Zavzemam se za tradicionalno ime, to je Slovenska ljudska stranka. Ne vem pa, kakšna bo odločitev kongresa", je še dejal Zagožen.