Partnerstvo

Vam je partner finančno nezvest?

Ljubljana, 14. 09. 2016 12.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ni malo takih, ki partnerju prikrivajo ali lažejo glede svojih financ. Nekateri pred njimi skrivajo denar ali manjše nakupe, spet drugi račune s konkretno visokimi vsotami. Kako prepoznati, da vam partner prikriva svoje dejansko finančno stanje in poslovanje ter kako preprečiti, da bi se to (znova) zgodilo?

finančna nezvestoba
finančna nezvestoba FOTO: Thinkstock

Finančna nezvestoba je lahko velikokrat veliko hujša kot fizično varanje. Tudi laganje glede financ namreč v večini primerov privede do nesoglasij v razmerju in zmanjšanja zaupanja, v več kot desetini primerov pa vodi celo do ločitve ali prekinitve razmerja.

Če imate slab občutek ali ste partnerja celo že kdaj ujeli pri finačnih lažeh, bodite pozorni na nekatere znake tako imenovane finančne nezvestobe. Sume vam, denimo, lahko vzbudi dejstvo, da želi partner skupne finance urejati sam, kljub temu, da jih vi želite urejati skupaj. Med znaki, da vam prikriva svoje finančno stanje, je tudi obrambni nastop in spreminjanje teme vsakič, ko tema pogovora postanejo finance.

Nenavadno je, če vaš partner nenadoma spremeni nakupovalne ali plačilne navade in zapravi več, kot zasluži. Pozorni bodite tudi na to, kako so finance urejali partnerjevi starši, saj se vzorci ravnanja pogosto prenesejo iz družinskih odnosov. Svoje početje pogosto prikrivajo tako, da brišejo sledove iskanja po spletu za seboj. In nenazadnje, če opazite, da partner glede financ laže drugim, bo zelo verjetno lagal tudi vam.

Kaj pomeni finančna nezvestoba?

Finančna nezvestoba je izjemno resen problem, ki vsekakor zahteva temeljito obranavo, saj gre za nekaj, kar se v resničnem svetu vse pogosteje dogaja. Skrivanje lastnih izdatkov in prizadevanje za ločene finance v razmerju samo po sebi ni problematično, težava je to, kar se lahko skriva za tem. Če namreč kateri izmed partnerjev obsesivno skriva svoje finance, je lahko to zaradi tveganega finančnega vedenja, torej pretiranega in nekonktroliranega zadolževanja, odvisnosti od iger na srečo ... in tako vedenje ima lahko hude posledice. Govora je predvsem o dolgovih in številnih nevšečnostih, ki so povezane z njimi.

Kaj če, denimo, finančno nezvesti partner zapade v hude dolgove in zaradi stresa in skrbi (neozdravljivo) zboli ali pa si zaradi navidezne brezizhodnosti položaja vzame življenje? V tem primeru celotno finančno breme, torej vsi njegovi dolgovi, padejo na pleče partnerja/-ice in njunih otrok, v kolikor jih imata. Še huje je, da ni malo primerov, ko sta finančno nezvesta oba partnerja, in če sta oba zaprisežena tveganemu finančnemu vedenju, so posledice takega ravnanja lahko katastrofalne. Prav zato je izjemnega pomena, da je družinski proračun jasno dorečen in imata vanj vedno vpogled oba partnerja.

finančna nezvestoba
finančna nezvestoba FOTO: Thinkstock
Kaj storiti?

Ko sumite, da vam partner prikriva resnico o svojem finančnem stanju in/ali bančnih transakcijah, je v prvi vrsti pomembno, da se o tem pogovorita, vi pa ubesedite svoje denarne dvome. K pogovoru na to temo jo/ga boste najlažje napeljali na nevtralnem terenu, zato pojdita na sprehod, kjer bosta oba sproščena in obdana s svežim zrakom. Izhajate lahko iz osebne izkušnje: omenite lahko, kako se je s financami soočala vaša primarna družina in kako je to vplivalo na vas.

Nato pogovor napeljite na bistvo. Razkrijte svoje dvome, strahove glede njenih/njegovih financ in jo/ga spodbudite, da spregovori. Ob tem se zavedajte, da ne glede na to, kako huda zna biti novica, nikakor ne smete vzrojiti in jo/ga začeti nemudoma obmetavati z očitki. Veliko bolje bo, če najdete primerne besede tolažbe in ostanete optimistični. Če se je partner zadolžil, nima prav nobenega smisla, da ga krivite za katastrofalno stanje na vajinem računu.

Raje izdelajta načrt, s katerim se bosta čim prej znebila nastalih finančnih bremen. Predlagate lahko na primer pomoč tretje osebe. Vedno se je namreč dobro zanesti n strokovnjaka, saj je mnenje nevpletene osebe včasih veliko laže sprejeti in upoštevati kot mnenje partnerja, ki je čustveno vpleten v celotno finančno zmešnjavo. Strokovnjak vama lahko svetuje, kako si v prihodnje zagotoviti celovito in dolgoročno finančno varnost ter vama tako prihrani veliko morebitnih skrbi, vas pa odreši strahov, povezanih s finančnimi tveganji.

Če sta v času vajinega razmerja morebiti že vzela tudi skupen kredit, je izjemnega pomena, da razmislite tudi o ustreznem življenjskem zavarovanju. Partner vam je namreč že dokazal, da ima težave s finančno nezvestobo in zato nikakor ne smete tvegati, da bi v primeru, če kateri izmed vaju ostane brez službe, se poškoduje, zboli ali v najhujšem primeru umre, finančno breme kredita (in morebitnih ostalih dolgov) v celoti padlo na drugega – ali še huje na vajine starše.

Kako naprej?

Ko se oba partnerja enkrat seznanita z dejanskim stanjem v njuni skupni blagajni oziroma v blagajni enega izmed njiju, in se lotita reševanja nastale situacije, je treba zelo hitro začrtati tudi smernice in pravila za naprej. Če je prišlo do finančne nezvestobe, je verjetno treba ta odnos popraviti, ga na novo vzpostaviti ali preurediti do te mere, da bo med partnerjema znova zavladalo popolno zaupanje.

finančna nezvestoba
finančna nezvestoba FOTO: Thinkstock

Pri tem se je dobro držati naslednjih pravil:

1. Oba bodita na tekočem, kam gre denar.

Vedno bodita oba na tekočem, za kaj zapravljata svoj denar, saj bosta tako poskrbela, da bosta finančno preskrbljena skozi ves mesec. Mesečni proračun za špecerijo, skupne večerne izhode in izlete, za katerega prisežeta, da ga ne bosta presegla, je morda najboljša rešitev. Poleg tega nikar ne skrivajta bančnih izpiskov eden pred drugim, pa naj si je kateri med vama privoščil še tako nespameten ali drag nakup. Zavedajta se, vse se začne in konča pri zaupanju in zvestobi.

2. Sprijaznite se z dejstvom, da se o določenih izdatkih nikoli ne bosta strinjala.

Premislita in potem vsak na svoj list papirja napišita svoja finančna pričakovanja in cilje. Nato položita svoje 'karte' na mizo in se spoprimita s situacijo. Skoraj gotovo se bosta namreč vajina pogleda na potrošnjo financ v bližnji in srednji prihodnosti razlikovala predvsem glede določenih 'bolj moških' in 'bolj ženskih' prioritet, toda ali je res realno pričakovati, da moški ne bo zapravljal denarja za večerno pivo s prijatelji in drage tehnične naprave, ženska pa za ličila in gospodinjske pripomočke? Najbrž ne.

3. Razdelita si naloge.

Čim prej se dogovorita, kako bosta organizirala porabo mesečnih finančnih sredstev za skupne stroške. Določita torej tistega, ki bo skrbel za plačevanje položnic, nakupovalni seznam živil, točenje goriva v avtomobilu in drugih izdatkih, ki se tičejo obeh. A pozor, to nikakor ne pomeni, da ima tisti, ki ni zadolžen za posamezno obveznost, pravico, da o tem ne ve ničesar. V nujnih primerih bosta veliko lažje shajala, če bosta oba na tekočem z mesečnimi izdatki, pa tudi vzajemno zaupanje bo s tem močnejše.

 4. Pripravita se na jutri!

Že danes razmišljajta o prihodnosti. Življenje je namreč nepredvidljivo in kaj hitro se lahko zgodi, da kateri od vaju ostane brez službe ali huje zboli. No, da ne bo vse tako črno: verjetno oba upata tudi, da vaju nekoč zaveseli podmladek, ki pa bo prav tako zahteval svoj kos pogače v vajinem (skupnem) proračunu. Zato bo pametno, da že danes dajeta na stran nekaj denarja za take primere. Pa čeprav samo 20 evrov na mesec. Saj veste, kako pravijo: kamen na kamen, palača. Odlična izbira je denimo lahko dolgoročno varčevanje, s katerim si lahko v prihodnosti zagotovite dodaten prihodek k plači, poskrbite za finančno varnost vašega otroka ali pa denimo za vaše udobno upokojensko življenje. Saj vemo, da je do tega še daleč, a ni nič narobe, če je človek v življenju pripravljen na vse.

skupne ali ločene finance
skupne ali ločene finance FOTO: Thinkstock

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10