Poletje s seboj prinaša tudi pomanjkanje padavin, zato v tem času veljajo priporočila o varčni rabi pitne vode. Zaloge podtalnice, ki so jo zimske in spomladanske padavine dodobra napolnile, so po ocenah hidrologov kljub pomanjkanju padavin normalne za ta čas.
Omejitve porabe vode na Ptuju in v Kanalu ob Soči
Z današnjim dnem je uveden ukrep obveznega varčevanja s pitno vodo zaradi suše v občini Kanal ob Soči. Na območju kanalske občine je tako do preklica prepovedana uporaba pitne vode iz javnega vodovoda za zalivanje vrtov in njiv, pranje avtomobilov, polnjenje bazenov in vsaka druga nenamenska poraba. Spoštovanje ukrepa varčevanja s pitno vodo bo nadzirala redarska služba medobčinske uprave, navajajo na občini.
Že od nedelje pa je nenamenska raba pitne vode prepovedana na območju, ki ga pokriva Komunalno podjetje Ptuj. Kot so sporočili s ptujske občine, je do preklica uveden ukrep prepovedi uporabe pitne vode za zalivanje vrtov, nasadov in zelenic, pranje avtomobilov, polnjenje bazenov, polivanje cestišč in poti ter tudi za polnjenje gasilskih cistern brez vnaprejšnjega soglasja upravljavca vodovoda. Upoštevanje ukrepa bo tudi na Ptujskem preverjala pristojna inšpekcija.
Za zdaj na Obali, kjer v zadnjem mesecu dni skorajda ni bilo padavin, ni omejitev, je pa Rižanski vodovod Koper že na začetku julija na spletnih straneh objavil obvestilo in priporočila o varčni rabi vode v poletnem obdobju.
Prepoved kurjenja v naravi
Zaradi sušnega vremena se je povečala tudi nevarnost požarov v naravi. Zato je v vseh primorskih občinah od danes dalje zaradi velike požarne ogroženosti naravnega okolja, ki jo je razglasila republiška uprava za zaščito in reševanje, prepovedano kurjenje, sežiganje ali uporaba odprtega ognja. Prepoved velja do preklica. Uprava opozarja na povečevanje požarne ogroženosti tudi drugje po Sloveniji.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.