Tujina

EU pozdravlja sprejem resolucije o Siriji

New York, 28. 09. 2013 07.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ashtonova je ponovno izrazila pripravljenost EU, da podpre dejanja, ki jih predvideva resolucija o uničenju kemičnega orožja v Siriji. Ob tem je sicer spomnila, da sta najpomembnejši cilj končanje nasilja v državi ter mirna in demokratična tranzicija.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je pozdravila resolucijo o uničenju kemičnega orožja v Siriji, ki jo je v petek zvečer soglasno potrdil Varnostni svet ZN. Kot je zapisala v sporočilu, gre za "velik korak na poti k trajnostnemu in enotnemu mednarodnemu odnosu na krizo v Siriji".

Odločitev VS ZN bi po njenem prepričanju morala "postaviti standard za mednarodno skupnost pri odzivanju na grožnje, ki jih predstavlja orožje za množično uničevanje".

Catherine Ashton
Catherine Ashton FOTO: Reuters

Ashtonova je danes ponovno izrazila pripravljenost EU, da podpre "dejanja, ki jih predvideva resolucija". Ob tem je sicer spomnila, da sta najpomembnejši cilj končanje nasilja v državi ter mirna in demokratična tranzicija. V tej luči je še posebej vesela, da resolucija poziva tudi k čimprejšnji izvedbi mednarodne konference o Siriji.

VS ZN soglasno potrdil resolucijo o Siriji

Varnostni svet ZN je zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času v New Yorku soglasno potrdil resolucijo o uničenju kemičnega orožja v Siriji. Resolucija prav tako potrjuje načrt za politično tranzicijo v Siriji iz leta 2012 in poziva k sklicu mednarodne konference takoj, ko bo to možno.

"Današnja zgodovinska resolucija je po dolgem času prva novica, ki vzbuja upanje za Sirijo," je kmalu po glasovanju v New Yorku sporočil generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in dejal, da računajo, da bo mednarodna konferenca o Siriji sredi novembra v Ženevi. O tem se bo danes v New Yorku pogovarjal na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.

V dveh letih in pol državljanske vojne v Siriji je doslej umrlo že več kot 100.000 ljudi.
V dveh letih in pol državljanske vojne v Siriji je doslej umrlo že več kot 100.000 ljudi. FOTO: Reuters

O besedilu resolucije so se že v četrtek dogovorile stalne članice Varnostnega sveta ZN (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija), v petek pa se ji je soglasno, kot sponzorji, pridružilo še preostalih deset voljenih članic. Še preden je bila lahko resolucija sprejeta, je moral izvršni odbor Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v Haagu potrditi načrt za pridružitev Sirije h Konvenciji o prepovedi tega orožja.

Tiskovni predstavnik OPCW Michael Luhan je novinarjem v Haagu povedal, da bodo predhodnico na teren v Sirijo poslali že prihodnji teden, s čimer se bo začela misija uničenja okrog 1000 ton kemičnega orožja v Siriji do sredine leta 2014. Tega bo najprej potrebno identificirati, zavarovati in potem uničiti.

V Siriji še vedno poteka vojna.
V Siriji še vedno poteka vojna. FOTO: Reuters

Z resolucijo Varnostnega sveta se je začel uresničevati dogovor med Lavrovom in Kerryjem v Ženevi, ki je vsaj začasno odpravil nevarnost ameriškega vojaškega posredovanja v Siriji zaradi napadov s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska. ZDA si sicer pridržujejo pravico do vojaške akcije proti režimu predsednika Bašarja al Asada, ki ga krivijo za napad v katerem je, po trditvah Washingtona, umrlo 1400 ljudi.

Kerry je po sprejemu resolucije poudaril, da gre za presedan, saj je to prva resolucija, ki uporabo kemičnega orožja kadar koli in kjer koli po svetu razglaša za grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.

Resolucija med drugim nalaga generalnemu sekretarju ZN, da v desetih dneh poda priporočila o vlogi ZN pri uničevanju kemičnega orožja v Siriji. ZN bodo prihodnji teden poslali v Sirijo ekipo za pomoč OPCW, ki ji morajo vse strani omogočiti neoviran dostop do zalog kemičnega orožja. Varnostni svet bo vsak mesec pregledal izvajanje določil resolucije.

V dveh letih in pol državljanske vojne v Siriji je doslej umrlo že več kot 100.000 ljudi. Varnostni svet doslej ni mogel sprejeti ničesar zavezujočega, ker je Rusija vztrajno ščitila Asadov režim in grozila z vetom. "Ne vem kdo lahko še trdi, da grožnja s silo ni pomagala," je še pred glasovanjem o resoluciji povedala ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power, ki je poudarila, da gre za prvo pravno zavezujočo resolucijo za Asada.

Ameriški predsednik Barack Obama je resolucijo pred glasovanjem označil za veliko zmago mednarodne skupnosti, namestnik Lavrova Sergej Ribjakov pa za zmago Rusije, ker resolucija ne vsebuje avtomatičnega sprožilca za sankcije ali uporabo sile, če se njena določila ne bodo izvajala. V tem primeru bo potrebna nova razprava Varnostnega sveta in nova resolucija. Vendar pa grožnja z enostranskim posegom ZDA ostaja.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius
Francoski zunanji minister Laurent Fabius FOTO: Reuters

Resolucijo o Siriji je pozdravila tudi Kitajska. Je pa zunanji minister Wang Yi ob tem v New Yorku izpostavil, da mora VS ZN "ravnati z občutkom odgovornosti do Sircev, sveta in zgodovine ter zagotoviti, da bi kakršnakoli odločitev, ki bi jo sprejel, lahko prestala preizkus zgodovine".

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je pred glasovanjem dejal, da gredo zadeve okrog kemičnega orožja naprej, vendar pa se ljudje v Siriji še vedno pobijajo, zato bo potrebna mednarodna mirovna konferenca. "V naslednjih tednih bomo sicer videli ali bodo Rusi upoštevali to o čemer govorijo in za kar glasujejo," je dejal.

Britanski veleposlanik Mark Lyall Grant pa je izrazil zadovoljstvo, da resolucija poziva h kaznovanju odgovornih za napade s kemičnim orožjem. Velika Britanija je želela, da se zadeva preda Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC), vendar pa je Rusija, ki zavrača odgovornost Asadovega režima za uporabo kemičnega orožja, temu nasprotovala.

Kdo je nezadovoljen z resolucijo?

Po drugi strani je od nasprotnikov sirske vlade slišati kritike. "To orožje je bilo uporabljeno proti sirskemu ljudstvu in storilec mora biti kaznovan za to," je povedal nekdanji sirski minister za kulturo Riad Nasan Aga. Nevladna organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch (HRW) meni, da sprejeta resolucija ne prinaša pravice žrtvam pokola na stotine otrok in številnih drugih krutih zločinov. Po mnenju direktorja organizacije Philippa Bolopiona bi morali ZN predati Sirijo Mednarodnemu kazenskemu sodišču in sprejeti usmerjene sankcije proti odgovornim za množične pokole.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

roaddogg
28. 09. 2013 17.30
+2
Zakaj tranzicija? Nej naredijo volitve in narod odloči kako in kaj... Mogoče ne bo treba nobene tranzicije..
kure bedne
28. 09. 2013 16.29
+2
Za vse so krivi Ameri. Spreglejte že enkrat.
NakokiranPahor
28. 09. 2013 11.18
+8
Assad je legenda ki se bori za pravicnost,in proti pokvarjenim zahodnim okupatorjem in njihovim Sirijskim placancem!!
drmr1980
28. 09. 2013 17.23
+2
Torej je najbolje, da jih vsi pustijo pri miru ane... Se strinjam...
Crazy_Horse
28. 09. 2013 10.53
+4
24ur zakaj sploh dovolite komentirat o siriji saj boste večino komentarjev zbrisal
Shisui
28. 09. 2013 11.12
+1
Resnično ne razumem ljudi, kateri si na vsak način omejujejo svobodo izražanja.