Naslovnica

Večina brezposelnih brez izobrazbe

Ljubljana, 24. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

V ljubljanski območni službi zavoda za zaposlovanje je bilo konec marca prijavljeno 21.077 brezposelnih, kar je 0,7 odstotka več kot konec decembra 2000 in 9,9 odstotka manj kot konec lanskega marca. Stopnja brezposelnosti je po zadnjih razpoložljivih podatkih konec decembra znašala 8,9 odstotka in je bila za 0,8 odstotka manjša kot marca 2000. V strukturi brezposelnih je bilo marca letos 61 odstotkov oseb, ki so na zavodu prijavljene več kot eno leto, 45 odstotkov jih je bilo brez izobrazbe, mlajših od 26 let je bila petina, starejših od 50 let pa nekaj več kot 30 odstotkov.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedala vodja analitske službe zavoda Bojana Pribošič Peric, se je v prvem četrtletju na novo prijavilo 4370 brezposelnih oseb oz. 9,8 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Od vseh na novo prijavljenih je bilo 82 odstotkov iskalcev ponovne zaposlitve, tretjini se je iztekla zaposlitev za določen čas, 7,3 odstotka se je prijavilo zaradi stečaja podjetja, 9,3 odstotka pa je bilo trajnih presežkov.

Do konca marca se je zaposlilo 2562 oseb, kar je za 16,8 odstotka manj kot v primerljivem obdobju lani, od vseh zaposlenih pa se jih je 71 odstotkov zaposlilo za določen čas. Po besedah Pribošič Peričeve je bilo iz evidenc črtano 1659 oseb, od tega največ zaradi nezglašanja na zavodu in upokojitev, zelo majhen delež pa zaradi odklonitve zaposlitve in zavrnitve vključitve v programe zaposlovanja.

Da bi bilo delo še kakovostnejše, bodo po besedah pomočnice direktorice Metke Cerar na ljubljanskem zavodu za zaposlovanje maja organizirali enoto za delodajalce, kjer bodo delodajalci vse storitve, povezane z dejavnostjo zavoda, lahko opravili na enem mestu. Delodajalcem bodo v času uradnih ur brez predhodne najave nudili informacije o razpoložljivih kadrih, o postopkih posredovanja in zaposlovanja delavcev, možnostih organiziranja sestanka s svetovalno službo ter o programih zaposlovanja brezposelnih oseb.

Kot je povedal direktor Sklada dela Ljubljane Karl Destovnik, se na zavodu v okviru sklada ukvarjajo tudi z razreševanjem in aktiviranjem presežnih delavcev v ljubljanski regiji. Sklad nudi strokovno pomoč gospodarskim družbam pri kadrovskih težavah, njegov cilj pa je čim lažji prehod brezposelnih ob izgubi delovnega mesta k novim zaposlitvam. Pri tem jim omogoča dodatna usposabljanja in izobraževanja ter strokovno pomoč pri iskanju novih zaposlitev in prezaposlitev. Po Destovnikovih besedah znašajo porabljena sredstva na zaposlenega v povprečju pol milijona tolarjev, pri čemer delodajalec prispeva okoli 30 odstotkov skupnega zneska, za še učinkovitejše delo pa si na skladu želijo k sodelovanju pritegniti še sindikate in območne gospodarske zbornice.

Od ustanovitve leta 1998, takrat kot podjetniškega sklada Litostroja, je bilo v aktivnosti sklada vključenih 367 presežnih delavcev oz. presežnih oseb, od tega 163 iz poslovnega sistema koncerna Litostroj. Novo zaposlitev je doslej dobilo 222 oz. 60 odstotkov udeležencev, največ primerov pa je bilo rešenih v šestih do dvanajstih mesecih po vključitvi v aktivnosti sklada.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10