Nedeljskega referenduma o pravici samskih žensk do umetne oploditve se je udeležila tretjina volilnih upravičencev, torej 35,6 odstotkov volilnega telesa. Za pravico samskih žensk do umetne oploditve je glasovalo 26,4 odstotka volilnih udeležencev, proti pa jih je bilo 72,4 odstotkov.
Pravici samskih žensk so najbolj nasprotovali na Ptuju in Lenartu, kjer je proti noveli zakona glasovalo kar 88 odstotkov volilnih udeležencev. Kot največji zagovorniki novele zakona pa so se pokazali Koprčani in Ljubljančani, kjer je glasovalo "za" več kot 50 odstotkov udeležencev referenduma.
Najvišja volilna udeležba je bila v Ribnici, kjer je glasovalo več kot 53 odstotkov volilnih upravičencev. Povsod drugod je bila udeležba manjša od polovice: v Škofji Loki je bila referendumska udeležba 49,8 odstotna, v Ajdovščini 48,8 odstotna in v Tolminu 47,5 odstotna. Najslabše so se na referendum odzvali na Obali, saj je v Piranu glasovalo le 23,2 odstotka volivcev, v Kopru pa je odzvalo 23,9 odstotka volilnih upravičencev.
V okrajih z visoko volilno udeležbo je bil tudi velik odstotek tistih, ki so glasovali proti noveli. V Ribnici je proti glasovalo kar 86,8 odstotkov ljudi, s 87 odstotki glasov proti so jih prekosili le v Lenartu in na Ptuju, kjer je proti glasovalo 88 odstotkov volilnih udeležencev.
Uradni izidi bodo znani v četrtek, po objavi uradnih rezultatov pa mora državni zbor sprejeti sklep, da novela zakona o umetni oploditvi, ki je dopuščala umetno oploditev tudi samskih žensk, ne velja. Državni zbor ravno tako najmanj eno leto ne sme sprejeti odločitve, ki bi bila v nasprotju z večinsko voljo udeležencev referenduma. Zagovornikom "za" torej ostane le še možnost pritožbe na ustavno sodišče.
Za izvedbo referenduma, ki naj bi po začetnih ocenah RVK državo stal 522 milijonov tolarjev, je skrbelo približno 23.000 ljudi. Volišč je bilo 3297, kar je v primerjavi z zadnjimi parlamentarnimi volitvami minulo jesen nekoliko manj, predvsem zaradi sočasno potekajočih prvih volitev v svete četrtnih skupnosti v slovenski prestolnici. V Ljubljani je tako vrata odprlo skoraj sto volišč manj kot doslej, saj so se tokrat meje volišč pokrivale z mejami mestnih četrti. V nekaterih območjih so referendumsko odločanje zmotila tudi neurja s točo. Tako je v volilnem okraju Trebnje voda zalila dve volišči v osnovni šoli Mirna.
Na ministrstvu za notranje zadeve so prejeli 28 prijav o domnevni kršitvi volilnega in referendumskega molka. Šlo naj bi predvsem za raznašanje zloženk po nabiralnikih, to naj bi se dogajalo v Ljubljani, v Krškem in v Slovenj Gradcu. Šest prijav pa so na notranjem ministrstvu dobili zaradi medijskega kršenja referendumskega molka. Če se bo izkazalo, da so prijave kršitev utemeljene, kršitelje čaka najmanj 20 tisoč tolarjev kazni.