Veriga dobrih ljudi

Izgubljena in osamljena, skupaj z otrokoma v breznu revščine

Ljubljana, 22. 09. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anita Ogulin
Komentarji
48

Ta noč je, kot že mnoge, minila brez spanca. Kajti nisem zmogla predelati zgodb, ki smo jih reševali pretekli dan. Preprosto nisem. Pred očmi imam štiričlansko družino, ki sva jo s sodelavko včeraj obiskali v skromnem, ampak čistem najemnem stanovanju na podeželju.

Mamica je v postopku zdravstvenih preiskav za najhujšo obliko bolezni, očka z vidnimi zdravstvenimi težavami, ki pa jih lečeči zdravnik ne zaznava dovolj resno, da bi ga usmeril v diagnosticiranje. Če želi zdravniško spričevalo za delo, je zavrnjen, saj ga ocenjujejo kot nesposobnega za delo, po katerem hrepeni. Imata dva osnovnošolca z razvojnimi težavami in prilagojenim učnim programom. Oba sta bila zaposlena, ko sta se zakreditirala za stanovanjsko opremo in vozilo, ki ga ni več. Najprej je delo izgubila mamica, očka pa je bil zaposlen v podjetju, ki je šlo v stečaj. Podjetje je bilo dlje časa nelikvidno, delavcev več mesecev ni plačevalo, pa tudi obveznosti zanje ne. Kajti oba sta imela dolg vezan na odplačilo iz redne plače, ki ga podjetja niso spoštovala. Tako zelo majhen dolg je ostal, ki ga nista bila sposobna odplačati. Vendar je v nekaj letih narasel do nepredstavljivih višin. Danes je družina popolnoma socialno izključena, izločena. Otroka nimata prav nobenega vrstnika ali prijatelja, ki bi se družil z njima, čeprav živijo na "idiličnem" podeželju. Očka za hrano hodi pomagat okoliškim kmetom. Eden od upnikov pa je za nekaj sto evrov družini poslal rubežnika. Odvzel naj bi jim rabljen kavč, ki jim ga je podaril znanec in na katerem spita otroka.

Družina v stiski
Družina v stiski FOTO: Dreamstime

Ko sem se pogovarjala s starši, so v njihovih očeh bolečina, strah, žalost. "Kako naj gremo v jutri, ko pa nimamo niti za danes?" vprašujejo. "Želiva si zdravja. Želiva delo, zaposlitev, ki bi naši družini nudila preživetje, nikoli nisva nikjer prosila za pomoč," sta zatrjevala v en glas. Sta pa ohranila lep in spoštljiv medsebojni odnos. Podpirata se, tolažita in hrabrita. Spodbujata otroka, da bi bilo njima bolje. Iz svojega otroštva sta prenesla slabe vzorce, vendar jima jih je uspelo ozavestiti, da potrebujeta otroka varnost in ljubezen, ne le do njiju, ampak tudi med starši. Zavedata se, da je dober odnos zelo pomemben za družinsko varnost,  ki jo potrebuje vsak otrok. Zavedata pa se tudi, da za zdrav razvoj otroka to še zdaleč ni dovolj. Izgubljena in osamljena sta, skupaj z otrokoma v breznu revščine.    

Anita Ogulin je dolgoletna prostovoljka in človekoljubka, humanitarka, borka, ki živi za zgodbe, ki jih piše življenje. Je čutna, a hkrati energična ženska, ki svojo moč črpa iz svoje družine in narave, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma. Ni ji vseeno, v kakšni družbi živimo, in se za to, da se svet spreminja na bolje, goreče trudi vsakodnevno. Utrinke svojih dni zapisuje v dnevniku za našo spletno stran.

Tako kot mamica, ki je prišla danes po moč in pomoč. Povedala je, da ne zna živeti, da ne zmore več ustvarjati niti dobrih medsebojnih odnosov z očetom svojih otrok. Zato ker je sama živela v družini pomanjkanja, bila je trpinčena in zlorabljena in je preprosto zaprla omaro preteklosti, ki je v njeno življenje ponesla en sam nemir, gnev in jezo, pa tudi bolezni. Z enakimi občutji se srečuje tudi njen partner. Pa se trudi, da bi razumela drug drugega, se strpno pogovarjala, ustvarjala dobro družinsko vzdušje. Ne zna, ne zmore. Čeprav je partner dober človek, ki ga ima rada in ki je tudi živel v družini dnevnega nasilja in groze. Pa tudi on ne zmore družinskih  prioritet. Vsem bi rad ustregel prej kot svojima otrokoma in njej. Mamica je še v izobraževalnem procesu, partner pa je delal v tujem podjetju in po več kot šestih mesecih garanja brez prostega dne in po 14 ur dnevno ni prejel plačila. Za nameček pa je podedoval še podirajočo staro hišo, na lokaciji, ki ni dostopna in je še prodati ne more. Do socialne podpore ne zmore, ker ima "premoženje" v tej nevredni dediščini. Ne zmorejo sprotnih življenjskih stroškov kljub kolobarjenju s položnicami. Izvršitelji pa so dnevno na vratih najemnega stanovanja, ki ga bodo morali kmalu zapustiti.

Spet se je v dnevu zvrstilo veliko usod in žalostnih zgodb. Ljudje, ki bijejo bitko revščine že drugo, tretjo generacijo, ki so povsem brez socialne mreže, osamljeni, obupani. Prav vsi potrebujejo celostno podporo in pomoč v Verigi dobrih ljudi. Finančno, pravno, materialno, psihosocialno. Pa usposabljanja, gradnjo nove socialne mreže in še in še. Kar jim nudimo. Ker so pripravljeni delati na sebi, se vključevati v vse potrebne podporne programe. Želijo sprememb ter napredovanja. Ker sami ne zmorejo več naprej, ker ne prosijo le za finančno in materialno podporo, ampak hočejo biti učinkoviti starši, hočejo biti vzor svojim otrokom. Vsi imajo močno željo, da bi spet lahko sami poskrbeli za svoje družine.

Ob vsaki družini, ki pride k nam in ki jo obravnavamo, ugotavljam, da bi morali takšno celostno pomoč nujno nuditi tudi na Centrih za socialno delo. Naše sodelovanje z njimi postaja nepogrešljivo. Je pa treba priznati, da zaradi tako obsežne administracije in neposrečene organizacije dela strokovni delavci, četudi se mnogi zares trudijo, preprosto ne zmorejo svojega znanja usmerjati v ljudi, ampak v računalniške programe in administracijo. Ker so ujetniki sistema, ki ne dopušča več neposrednega dela z ljudmi v stiski, ampak s papirji. Potrebna bo sprememba, če želimo učinkovito pomoč za ljudi, ki so, ne zaradi lastne krivde, pač pa različnih vzrokov padli v brezno revščine ali spiralo nemoči. In potrebujejo sogovornika. Potrebujejo človeka! Čisto vsak dan nam navrže ogromno tako zelo težkih primerov, da me močno skrbi, kako naprej, če se bo ta trend nadaljeval. Kajti ko družina  pade v stisko, je njena nemoč tako vseobsežna, da se dogajajo tragedije. 

Anita Ogulin
Anita Ogulin FOTO: Miran Juršič

Danes sem sprejela na pogovor in pomoč tudi očka, ki je zbiral pogum in besede, kako predstaviti grozo, ki jo je podoživel doma. Zaposlen je, dela štiriizmensko delo. Gara, da lahko preživlja ženo in tri otroke. Dva od njih imata težave v razvoju. Kljub trudu in varčevanju na vseh področjih družini ni uspelo najti stalne strehe nad glavo. Pogoste selitve in iskanje primernih prebivališč pa je pustilo posledice na duševnem zdravju zelo skrbne žene in mamice otrok. Nimata prav nobene socialne mreže. Sama sta se trudila skrbeti za otroke in preživetje in žena je končno dobila tudi delo, ki naj bi ga začela opravljati jeseni. Veselila sta se še enega prihodka, ki bo družini omogočil lažje preživetje, saj živijo skromno in starši so črtala s seznama stroškov tudi dodatno zdravstveno zavarovanje. Nimajo TV, otroci ne poznajo keksov in podobnih sladkarij, ker je mamica kuhala in pekla in poskrbela, da so tudi počitnice z otroki preživljali doma. Stanodajalec jim je pred kratkim poslal sporočilo, da se morajo izseliti iz stanovanja do konca tega meseca, saj se predčasno vrača iz tujine.  To naj bi bila nekajkratna selitev v zadnjih petih letih, pa niti ena ni bila pogojevana z neplačili staršev ali slabim odnosom do nepremičnine. Povsod so lastniki ali prodali nepremičnino ali pa se vrnili po nekajmesečnem ali več bivanju v tujini. Mamica  je ob obvestilu doživela šok. V trenutku je spremenila vedenje in mož jo je začel miriti, da bodo skupaj iskali rešitve in drugo streho nad glavo. Naslednji dan je mož odpeljal otroke v šolo in vrtec in nadaljeval pot na delo. V času malice je pogledal na telefon, kjer ga je čakalo sporočilo slovesa mlade mamice. Oddrvel je v stanovanje, kjer je našel ženo in mamico otrok že brez zavesti …

Stiske ubijajo ljudi. Stiske, kot jih dnevno doživljamo, poškodujejo družine in onemogočajo zdrav razvoj otrok. Zato pogosto opozarjamo. Pristojne v naši državi in družbo nasploh. Ne, ne jamramo in ne ustvarjamo lažne podobe družbe. Nepredstavljivo se trudimo, z ekipo srčnih in plemenitih ljudi, prostovoljcev in donatorjev ter podpornikov prizadevanj  ZPM Ljubljana Moste-Polje za konkretno, celovito in učinkovito pomoč družinam, otrokom, mladim Slovenije, pa vse pogosteje tudi starejšim ... Ogromno, zares ogromno družin, mladih, otrok, pa drugih ljudi smo že rešili in zmorejo sami naprej.  Prevečkrat pa se seznanimo s stisko, ko je že prepozno za vsakršno reševanje ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Franz verli?
22. 09. 2019 10.36
+10
Vsaka čast, Anita.
resslovenka
22. 09. 2019 10.27
+26
Tako daleč smo "pririntali", da stalno oglašujejo za donacije na 1919, razne humanitarne akcije so vseskozi v pogonu, za otroke, za živali. Nisem pa še zasledila za upokojence, ki ne tarnajo ampak ponižno tolčejo svojo usodo. Da nebi izgubili vsaj še malo tistega, kar so dobesedno prigarali in ustvarjeno hranijo za svoje potomce. Ta država je res kruta in požrešna mačeha. 🙄
CyberWorm90
22. 09. 2019 10.37
+11
no se glih ne strinjam s tem : ))) držawa zna bit zlo radodarna če maš taprau priimek : ))) jankowić recmo : ))))
METKA102
22. 09. 2019 10.43
+13
V slo imamo (2018) 15.691 nevladnih organizacij, ki so prejele 333,15 milijona evrov.
slo_veter
22. 09. 2019 09.36
+1
drugače se pa lahko odpoveš dediščini. Zato pa je zapuščinska obravnava, ker se vsak stranka v postopku izjasni, kaj želi. Ta zgodba ima luknje ..
AlternativeFacts
22. 09. 2019 09.58
+3
Na dediščino se plača davek, torej če človek nima za davek, naj se odpove dediščine?
Sortegilio
22. 09. 2019 10.24
+2
Vnuki, sinovi, hčere, dediči prvega reda so oproščeni davka.
METKA102
22. 09. 2019 10.28
+5
Če se dediščini odpoveš, ne plačaš nobenega davka.
AlternativeFacts
22. 09. 2019 10.59
+0
Zavezanec, ki deduje premoženje, ne vlaga napovedi, saj finančni urad izda odločbo o odmeri davka po uradni dolžnosti, in sicer na podlagi podatkov pravnomočnega sklepa o dedovanju, ki ga prejme od sodišča...Tako pravi Finančna Uprava
Sortegilio
22. 09. 2019 11.03
+2
Po zakonu o davku na dediščine in darila, je davka oproščena dediščina, ki jo podeduje dedič prvega dednega reda (to so potomci in zakonec) oziroma dedič, ki je izenačen z dedičem prvega dednega reda.
AlternativeFacts
22. 09. 2019 11.14
+0
Ok ti tao, FURS pa tako,. sedaj se pa zmenite, kdo petelinu jezik kaže..zase vem, da se po očetu moral plačati davek, pa sem bil dedič prvega reda....
mackon08
22. 09. 2019 11.23
+2
AlternativeFacts Odpoveš se dediščini v korist države pa država plača davek.
Karantanija
22. 09. 2019 09.21
+12
In še to: Anita Ogulin ni avtor tega prispevka, temveč AVTORICA, ker je ženskega spola.
Karantanija
22. 09. 2019 09.19
+45
Gospa Oglin, lepo prosim, pošljite take zgodbe takoj, ko jih napišete, g. Jankoviču in njegovima potratnima sinovoma. Morda bodo pa nekoč spregledali, kaj delajo in kaj je borba za človeka vredno življenje .....
Mejduš
22. 09. 2019 09.13
+19
Socialna je še daleč od pravičnosti imamo če bi bilo to delo bol natančno gledano bi bilo majn te revščine ker bi dobili res tisti ki so potrebni samo Slovenija še nekaj časa nebo ker še sedijo na teh stolih ki bi morali oditi.
RamzesII
22. 09. 2019 09.09
+26
"Do socialne podpore ne zmore, ker ima "premoženje" v tej nevredni dediščini." Klasika, človek ne more verjeti na kaj vse obesijo, kaj vse izkoristijo, ne vidijo pa ... iz (dlje od) birokratskih pol.
kapetan
22. 09. 2019 09.04
+19
G. Anita pripoveduje res težke zgodbe. Omenila je CSD. CSD-ji delajo kar jim paše. Če bi kdo od tam kdaj dvignil zadnjo plat in stopil na teren komu plačujejo bi bilo drugače tudi z denarjem. Je pa dejstvo da se tam tala po cudnih ključih ko koga poznaš. Glede na to da so u udobnem objemu državne službe z stalnim urnikom je tako. Pol jih zbrcat da zacnejo sploh kaj delat in Anita bo imela pol manj dela. Glede na prispevek bom pa rekel, da nihce ne ve kdaj ga kaj hudega doleti.
sandi101
22. 09. 2019 08.56
+40
Z novim I-phonom in v BMWju za 30.000€ se pripelje frajer v Škofji Loki na socialo in jim pridiga kaj vse mu še pripada.Za tiste,ki res nimajo panzmanjka.Živel Center za Socialo.Banda pokvarjena,ki se ukloni vsakemu,ki ima polno rit vsega
AlternativeFacts
22. 09. 2019 09.07
-12
Ne nakladat' saj te razumemo....Nimaš iPhopna in BMW-ja, kaj šele da bi bilo kaj od tega novega
Našvasan_zob
22. 09. 2019 08.43
+14
To s službami mi ni ravno jasno.. Ko sem se spravil iskat službo sem v 1/2 leta bil na 4 razgovorih....2 sta me takoj zaposlila (pa nisem več star 20 let)....V prvi službi sem po preteku preizkusne dobe dal odpoved (osebni razlogi) , sedaj pa sem zelo zadovoljen... Dela se 8-16 , na malico grem za 20 minut (pripada mi 30), nobenih kofetov ali čikov med delovnim časom, ker se mi to ne zdi fer do delodajalca (pa bi lahko koristil vse to)... Plača je redna , NIKOLI ne zamuja in vse kar se dogovorimo tudi drži... Lahko bi pa še danes hodil po razgovorih in iskal razloge zakaj ta služba ni OK in zakaj ona služba ni OK...
luzarf@arcor.de
22. 09. 2019 08.39
+6
Narazumem,kaj mi nismo socijalna in dempkratična država.
luzarf@arcor.de
22. 09. 2019 08.41
+28
a imamo pri nas dve vrsti zakona? enim se zbriše dolg od 29 Milijonov € in revežem tu pa zakon deluje brezhibno?
vezuv_
22. 09. 2019 08.49
+9
kaže tako, na žalost imamo prvorazredne državljane in reveže.
RamzesII
22. 09. 2019 09.11
+13
Višji razred in nižji razred, srednjega že dolgo (tudi po svetu) ni več.
Jozef Trtica 3
22. 09. 2019 08.37
+17
Cerkev uči,otrok kolikor jih bog da,kdo pa to plača,ko ni službe,in nastopi bolezen??
luzarf@arcor.de
22. 09. 2019 08.42
+5
Našvasan_zob
22. 09. 2019 08.44
+17
Dodajva še... kdo plača "cerkveni davek".... tam gre vse na fuš , utaje davkov in ponikalnice denarja...
srecnii
22. 09. 2019 08.35
+19
Vsi ZDRAVI brezposelni si želijo zaposlitve, ampak večina tik pred podpisom pogodbe našteje vse pravice, pogoje in najde take in drugačne izgovore.
AlternativeFacts
22. 09. 2019 08.40
+14
Hmm, migranti nočejo in ne znajo delati, Slovenci ki so brezposelni in ali na socialnem dnu so pa zdravi in leni, seveda, kako drugače, oboji pa zažiraj delavne Slovence...... Dajte naslednjič, ko boste prodajali partijske puhlice, kako je najprej potrebno pomagati domačemu človeku in šele potem migrantu, ostati tiho....
Skankhunt42
22. 09. 2019 08.34
+17
jankovič je v tem primeru najbolj oškodovan
Borec21
22. 09. 2019 08.32
+18
Najprej eticnim lopovom z 10 ptroci in več vzemze socialo in jo dajte nesrečnikom pa bo denarja dovolj etnični naj gredo pa delat
Kliko7
22. 09. 2019 08.21
+8
Nmal selekcije nardit. Jaz tut tezko shajam, pa kaj...
StAnalitik
22. 09. 2019 08.13
+35
Z novim I-phonom in v BMWju za 30.000€ se pripelje frajer v Škofji Loki na socialo in jim pridiga kaj vse mu še pripada.Za tiste,ki res nimajo panzmanjka.Živel Center za Socialo.Banda pokvarjena,ki se ukloni vsakemu,ki ima polno rit vsega
Moros
22. 09. 2019 08.12
+26
Dolg je potrebno poplačati. Tule gre pa sociala preko robu ko izreče besede " Eden od upnikov pa je za nekaj sto evrov družini poslal rubežnika. ". Kaj pa če je teh nekaj 100 € za upnika ravno tako življenskega pomena? Če jo tako moti to naj se pa ona odpove 1000€ ter jim jih daruje. Če je teh nekaj 100€ zanjo tako malo. Kajti 1000€ je 1/12 letnih prihodkov delavcev z povprečno slovensko plačo in vemo da teh je mamnj kot 30% v sloveniji ravno zaradi preveč radodarne socialne politike ter vedno večjih davkov za polnjeneje žepov raznim lenuhom.
Maja Kajza
22. 09. 2019 08.10
+16
problem je potrebno reševati v izvoru in ne da se dopušča s socialnimi transferji agonijo okvarjenih genov razmnoževat...pamet v glavo. Ni vsaka humanitarna oblika humana, če jo sproducirajo neodgovorne osebe.
Moros
22. 09. 2019 08.39
+4
slo_veter
22. 09. 2019 08.04
-17
Vsak,je sam svoje sreče kovač.