Komu je projekt namenjen?
Družinam z mladoletnimi otroki, ki jih je doletela nenadna sprememba. Najbolj prizadeti so ljudje z minimalno ali nižjo plačo, samohranilci, prekarni delavci, žrtve nasilja, bolni in invalidsko upokojeni. Med ranljivimi skupinami je vedno več tudi družin, v katerih so starši zaposleni. V humanitarni program Veriga dobrih ljudi je vključenih več kot 60 odstotkov takšnih družin.
Program pomoči družinam v stiski
Ko se družina znajde v stiski, je dolgoročno najučinkovitejša celostna obravnava, ki mora biti takojšna. Zagotovo je najprej potrebna finančna pomoč, da se preprečijo najhujše posledice, a za dolgoročen uspeh je treba delovati celostno. Ko se družina znajde na dnu, ko ne zmore sama zagotoviti lastnega obstoja, se pogosto zamajejo vsi stebri življenja tako staršev kot tudi otrok in njihovih medosebnih odnosov. S podporo na vseh ravneh lahko okrepijo svoje kompetence in najdejo pogum, da pokažejo svoje talente, izboljšajo svojo samopodobo in znova postanejo aktiven člen naše družbe.
Finančna in materialna pomoč
Ko družino sprejmemo v program, je pogosto finančno in materialno povsem izčrpana: ne zmore pokrivati niti najnujnejših življenjskih stroškov za preživetje.
"Opremi se jih s paketom hrane, ki ga družine prejmejo 1-x na mesec. Pri paketu hrane se trudimo, da je sestavljen iz polnovrednih in zdravih izdelkov. Družini poravnamo tudi najnujnejše življenjske stroške in skupaj ocenimo finančno situacijo ter naredimo načrt za naprej. Za družine, pri katerih je finančna ali bivanjska stiska še posebej težka, organiziramo dobrodelni sklad in s pomočjo podpornikov in javnosti zbiramo namenska sredstva, s katerimi se pokrivajo dolgovi ali uredijo najnujnejše bivanjske razmere. Šoloobvezne otroke po potrebi vključimo v program Botrstva, da jim omogočimo razvoj talentov in da se počutijo kot aktiven člen družbe."
Pomoč pri reševanju birokratskih ovir
Finančna stiska je pogosto povezana s pravnimi zapleti. Tolmačenje zakonodaje za povprečnega državljana ni enostavno, poti socialnovarstvenega programa pa so pogosto birokratsko zahtevne, kar nemalo posameznikov privede do tega, da ne izrabijo institucionalne pomoči, ki nam je v Sloveniji na voljo. Izhod iz težav je pogosto lažji, kot se zdi na prvi pogled, vendar je pomembno, da se obrnemo na ustrezne institucije. Za uveljavljanje pravic so potrebni uradni dopisi in poznavanje zakonodaje. S tem namenom družinam, ki so vključenje v naš program, pomagamo tudi na tem področju. Deloma zadostuje pomoč naših sodelavcev v ZPM Ljubljana Moste-Polje, pri zahtevnejših primerih pa družini omogočimo brezplačno pravno pomoč v sodelovanju z odvetniškimi pisarnami.
Psihosocialna pomoč
Program za celostno pomoč je zasnovan tako, da pomagamo na vseh ravneh, ki so pomembne, da si družina opomore in se dolgoročno izvije iz težav. Družino tako glede na njene potrebe vključimo v naše programe in delavnice.
Tovrstni programi družini omogočajo, da spremenijo način delovanja in upravljanja družinskih financ in odnosov, si pridobijo nova znanja in se opolnomočijo na vseh nivojih, ki so pomembni, da družina znova postane varno zavetje za razvoj otrok in vsi njeni člani aktivni členi naše družbe.
Vnovična integracija družine
"Izguba socialnega statusa, finančni dolgovi, razpad, bolezen ali smrt v družini in čustvena stiska, ki je povezana z naštetimi težavami, povzročijo tudi odtujenost družinskih članov, kar še dodatno poveča stisko in osamljenost. Ko družini zagotovimo najosnovnejšo pomoč, ki zajezi najhujšo stisko, je pogosto potrebna tudi vnovična integracija celotne družine. V dlje trajajoči stiski starši pogosto izgubijo moč in motivacijo za tvorno družinsko življenje, skupna doživetja, ki povezujejo člane družine, so gosto le bled spomin ali pobožna želja."
"Zato je pomembno, da jim omogočimo skupne aktivnosti, tudi če gre za preproste športne dogodke, kulturne predstave ali podobno. Družina se tako pogosto prvič skupaj udeleži dogodka in doživetij zunaj domačega okolja. Ker gre za skupinske dogodke, imajo tudi možnost, da izmenjajo izkušnje in navežejo socialne stike z družinami, ki so se znašle v podobnih okoliščinah."
V kolikor želite dodatne informacije glede materialne oblike pomoči ali donacij, pišite na elektronski naslov info@dobri-ljudje.si ali pokličite 08 205 70 16. Več informacij o projektu najdete na www.dobri-ljudje.si.
Tovrstna celostna pomoč se je izkazala kot zelo učinkovita. Od začetka programa leta 2018 smo pomagali številnim družinam, razdelili ogromno paketov, organizirali veliko terapij in delavnic in bili deležni hvaležnih objemov. Socialno ogroženim družinam smo omogočili, da so se rešile iz togega primeža revščine in znova zaživele aktivno življenje. Zato je tako pomembno, da se kot družba povežemo in skupaj stopimo v boj proti revščini ter tako preprečimo marsikatero tragedijo in iz nje naredimo zgodbo o uspehu.
Vabljeni k pisanju dobrih zgodb! Na 1919 pošljite VERIGA, VERIGA5 ali VERIGA10 ter darujte 1, 5 ali 10 EUR. SMS donacije lahko prispevajo uporabniki mobilnih storitev Telekoma Slovenije, A1, Telemacha in T2. Donirate pa lahko tudi prek TRR-ja, ki je zapisan na spodnji grafiki.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.