Veriga dobrih ljudi

'Kako tragični dogodek v trenutku zamaje temelje preživetja in za kratek čas tudi smisel življenja'

Ljubljana, 18. 08. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anita Ogulin
Komentarji
10

Jutranji pozdrav črne veveričke, ki je nepremično sedela v travi in usmerjala svoje črne očke enkrat proti meni, enkrat proti kosmatincu, mi je skozi misli pognal bojazen, da je revčka poškodovana, da se ne premakne. Postojim, z menoj kuža in se gledamo nekaj minut, potem pa zbeži na drevo.

Anita Ogulin
Anita Ogulin FOTO: Miran Juršič

Na pisalni mizi v pisarni me pričakajo listki s telefonskimi številkami. Včeraj sem bila dosegljiva res zgolj na mobilnem telefonu, saj sem imela obveznosti zunaj pisarne. Že prvi klic dekleta, ki mu je umrla mamica in je ubežala pred nasilnim očimom, ki ni bil strpen niti do mamice, me je izločila iz časa in prostora. Tragična zgodba, ki jo je dekle v dobri uri pogovora izlilo po telefonu, je v meni zbudila občutja, da bi jo takoj objela in ji ponudila svoj dom. Dokončuje srednjo šolo. Nujno potrebuje pomoč, saj je ostala čisto brez vseh sredstev preživljanja. Ostala je tudi brez primernega sorodstva, ki bi jo lahko podprlo. Trenutno ji dom prijazno in srčno nudi sošolkina mamica. Znotraj duše sem ji na daljavo močno hvaležna.

Ta dan je z družinami tudi naš terapevt. Pogovoriva se o stanju dekleta, ki ji bo nudil tudi terapevtsko podporo. Zavoljo vsega, kar se ji je dogajalo na tej mladi življenjski poti, nujno potrebuje terapije, da lahko napreduje v življenju. Potrebuje pa še mnogo več, od oblačil do šolskih potrebščin, pa seveda tudi plačilo dijaškega doma, da bo lahko zaključila izobraževanje.  

Za vsakim klicem, ki ga danes vračam, je zgodba, ki terja takojšnje in marsikatera tudi ekipno reševanje. Toliko težkih usod se je skoncentriralo na ta konec tedna. S sodelavko pa morava opraviti še nujni obisk družine, za katerega smo prejeli zares nenavaden anonimni klic.

Ko prispeva, na vhodu v stanovanjski blok ne opaziva priimka družine. Prepešačiva nekaj nadstropij, ko naju na hodniku že pričakajo kuštrave otroške glavice. V tako zelo utesnjenem stanovanju oblačila in igrače otrok pospravlja mamica. Presenetile smo jih z obiskom. Stanovanjce je majhno, saj so v sobici ob pogradu vzmetnice kar na tleh. Ni prostora za še dve posteljici. Pa tudi za garderobno omaro ne. Oblačilca so zato zložena na prostem, v kotu. Kuhinja pa ne dopušča umestitve večje mizice, ki bi jo štiričlanska družina mame samohranilke nujno potrebovala. V toaletne prostore iz miniatrunega hodnika vstopijo le, če preplezajo kopico čeveljcev in nizko lestev, na kateri so postavljeni. Zares gre za tako majhno in utesnjeno stanovanjce, ki bi dopuščalo deloma dostojno življenje le samski osebi. Mamica je neozdravljivo bolna, ob njej tudi otrok, ki se je pravkar vrnil z bolnišnične oskrbe, kjer je imel zahtevno operacijo. Tudi ostala dva otroka imata več zdravstvenih težav. Družino spremljamo že skoraj leto dni.  Mamica se aktivno vključuje v oblike podpore in pomoči in tudi sama dejavno rešuje vsakodnevne tegobe, ki jih povzroča njena in bolezen otrok. Trenutno stanje družine ni dobro. Je pa veliko bolje od začetnega, saj smo v družino vstopili zaradi nasilja očeta in partnerja, mamičina bolezen pa je bila silovito napredujoča in ji je ogrožala življenje. Izgubili so tudi streho nad glavo in  mamica se je z otroki vselila v Varno hišo.

Anita Ogulin je dolgoletna prostovoljka in človekoljubka, humanitarka, borka, ki živi za zgodbe, ki jih piše življenje. Je čutna, a hkrati energična ženska, ki svojo moč črpa iz svoje družine in narave, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma. Ni ji vseeno, v kakšni družbi živimo, in se za to, da se svet spreminja na bolje, goreče trudi vsakodnevno. Utrinke svojih dni zapisuje v dnevniku za našo spletno stran.

S sodelavko ne moreva verjeti, ko mamica pripoveduje, da kar zmore preživeti v tako utesnjenem stanovanju, ki ji nudi vsaj mir. Skrbi jo le, ker zavoljo zapoznele odločbe ni prejela pričakovanega finančnega priliva in so ostali povsem brez hrane in sredstev za plačila obveznosti. Skrbi pa jo tudi za zdravje večjega otroka, osnovnošolca. Ta potrebuje šolske potrebščine, ki jih mama ne zmore nabaviti. Radosti jo bližajoča vselitev v večje stanovanje, ki bo čez dober mesec. Pogovorimo se o tem, kako ji bomo dodatno pomagali in kaj bo ob vsem storila tudi sama za obvladovanje stanja. Dogovorimo se še za vključitev otrok v dejavnosti in jo takoj oskrbimo s hrano in ostalimi dobrinami.

Ko se pozno popoldne vrneva nazaj na Proletarsko, je pred nama težka zgodba do pred kratkim srečne družine, ki je živela dostojno življenje. Oba starša sta bila zaposlena in prejemala kar lepo plačo. V družini sta dva otroka. Družinska dinamika je bila spoštljiva, ljubeča  in izjemno dobra. Ko se je družina pred mesecem vrnila z dopusta na morju, pa se je njihovo življenje obrnilo na glavo. Prvi podopustniški dan je očka doživel srčni zastoj. Ker so mlada družina, sta se starša, ko sta se odločala za otroke, zadolžila za nakup stanovanja. Zmogla sta poravnavati življenjske stroške in stanovanjski kredit. Ob tragediji so dolgovi padli na mamico, ki jih ne zmore sama odplačevati. Ob tem znova pomislim, kako tragični dogodek v trenutku zamaje temelje preživetja in za kratek časa tudi smisel življenja. Takšne izgube so tako hude, ne le zaradi finančnih razlogov, ampak tudi zaradi izgube varnosti in življenjske stabilnosti. Družina se mora naenkrat soočati z življenjskimi, birokratskimi in drugimi zadevami, zato prepogosto pride do tega, da ne zmorejo niti predelati tragedije in odžalovati. Kako zelo pomembno je, da jih takrat ujamemo in jim pomagamo, da se znova dvignejo in zmorejo naprej – drugače kot dotlej. Ampak naprej!

Obup
Obup FOTO: Thinkstock

Vsakič, ko imam pred seboj starša, ki je izgubil partnerja, me prevzame notranja bolečina slovesa. In tokrat me znova preseneti moralna moč mamice. Tako zelo odločena je, da bo živela ljubezen, ki sta jo gojila z možem, tudi v prihodnje. Tako zelo prepričljiva je v tem, da bo otrokoma nadomeščala tudi očeta. Po vsem slišanem sem prav pomirjena in si hkrati želim, da bi čim več družin živelo odnos, kot sta ga ustvarjala pokojni očka in mamica, ki je pred nami. Dogovorimo se za več oblik takojšnje pomoči, med katerimi je prva pravna pomoč. Sodelavka bo poskušala urediti dogovor z banko, da bo strnila kreditne obveznosti in jih podaljšala do višine obroka, ki ga bo mamica zmogla.

Potapljam se v nove zgodbe, ki potrebujejo obisk in ogled. Veliko jih je. Močno dvomim, da bomo poti do njih zmogli še v času počitnic, saj so pred menoj in nami še priprave na letovanje v Zambratiji, Debelem rtiču, pa potovanje mladostnikov v Pariz. In prav o tem se pogovarjava tudi s pedagoško vodjo. O čudovitem programu, ki ga bodo doživeli naši mladostniki, in tako zelo sem vesela, da je med njimi kar nekaj tistih, ki bodo mejo Slovenije prepotovali prvič. Saj doslej niso zmogli niti na počitnice v domačem okolju, tokrat pa sta jim srčni Deželak Junak z ekipo Radia 1 in poslušalci Vala 202 tudi srčnega podpornika programa Botrstvo omogočila, da bodo svoja mlada življenja, ki so jih prikrajševala za vse danosti, ki so jih njihovi vrstniki zmogli, obogatili s potovanjem v Pariz. Z druženji z vrstniki, z ogledi kulturnih, naravnih in drugih znamenitosti, spoznavanjem kraja in jezika v projektu Mladi in Evropa. Zares sem ponosna, da sem ta projekt pred 12 leti postavila v čas in prostor in je že več sto mladim omogočil čudovit pogled v svet. Kamor so nekateri od njih odšli obogatiti svoja znanja, nekateri pa so po uspešni izobrazbi svojo karierno pot nadaljevali v tujini.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Moros
18. 08. 2019 18.00
-4
Spet neko nakladanje!
walter54
19. 08. 2019 11.34
-1
Tal Moros mori druge ljudi. On nakladalno mori. On je morilski nakladač. On naklada ampak ne drva ampak morije. Je najbolj zaslužni član moreče družbe vpete v njegove moralne misli, ki ne smejo uiti nadzoru.
resslovenka
18. 08. 2019 13.22
+14
Res žalostne zgodbe, o katerih politika ne razpravlja. Ker baje živimo dobro, bolje kot nekdaj. Ker delamo za kilsko štruco kruha manj časa kot nekdaj. Ne bom sodila, se pa nikakor ne strinjam. Ne morem se. Ob branju stisk realnega časa. Primerjam... mater samohranilko danes in nekdaj. Ker sem hči matere samohranilke. Danes so deležne pomoči. Hvala tistim, ki prisluhnejo njihovim stiskam. Jim pomagajo, razumejo Včasih so bile zaznamovane, na tisti najbolj zavržen način. Pa tudi mi, otroci. Stiske enake, celo bolj boleče. Mnoge matere so obupale, otroci so se porazgubili. Vse to me spominja na zgodbo o samorastnikih in Meti, ponosni, nezlomljivi materi. Moja najljubša zgodba. Nauk iz tega pa "Ni je teže pod katero je vredno kloniti.
detect
18. 08. 2019 11.01
-4
zakaj so že zaprli komentiranje za omana?
METKA102
18. 08. 2019 11.16
+22
Zato, ker zaradi pietete do umrlega, res niso primerni komentarji.
biggbrader
18. 08. 2019 13.23
+6
Zaradi posameznikov, ki še njegovega priimka ne znajo napisati pravilno slovensko.
Firnk
18. 08. 2019 10.50
+10
kje si Pahor nimaš za kavo dost 3000+ mal se zanimi in jim pomagaj če si sposobn preseči sebe
Lisec7
18. 08. 2019 11.28
+10
Šarec je obljubil, da bo podaril starega cliota, ker je novi, ki ga je dobil, kar dober
Brezvezno
18. 08. 2019 20.01
-1
Brezvezno
18. 08. 2019 20.02
-1
on nikoli pomagal, nima niti za prezivetje