Veriga dobrih ljudi

Kljub revščini ne more do subvencije za stanovanje

Ljubljana, 29. 03. 2019 17.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Zgodba mlade mame Mojce se zdi znotraj našega birokratskega sistema nerešljiva. Ker ima stalno prebivališče prijavljeno na širšem območju škofjeloškega CSD-ja, dejansko pa živi v skoraj uro vožnje oddaljeni bližini Kamnika, ne more ne do subvencije stanovanja ne do neprofitnega stanovanja. Njeni prihodki pa komajda zadoščajo za preživetje. To se zgodi, ko birokracija ne sledi življenjskim situacijam ljudi.

Ker ne stanuje v kraju, kjer ima stalno prebivališče, ne more do neprofitnega stanovanja.
Ker ne stanuje v kraju, kjer ima stalno prebivališče, ne more do neprofitnega stanovanja. FOTO: Thinkstock, Thinkstock
Življenje je Mojco – njeno pravo ime hranimo v uredništvu – pripeljalo v kamniški konec države. Živi v najemniški garsonjeri, v bližini si je našla službo, njen 9-letni sin pa tam hodi v osnovno šolo. A ker ima stalno prebivališče prijavljeno pri sorodnikih skoraj 50 kilometrov stran v povsem drugi občini, se je znašla v nemogočem položaju, ki ga noben pravilnik ali pravni akt ne razrešuje.

Če namreč družina v stiski ne uspe priti do neprofitnega stanovanja, zaradi hudega pomanjkanja le-teh Javni skladi in lokalne skupnosti omogočajo subvencijo tržne najemnine. Do lani, pravi naša sogovornica, je občina takšno subvencijo omogočila le nekomu, ki je dejansko tudi stanoval znotraj njenih meja, nato pa so to določilo spremenili: "Socialna delavka me je poklicala in obvestila o tej spremembi. In jaz sem zaprosila za to subvencijo v občini, kjer imam prijavljeno stalno prebivališče. In jo tudi dobila! Tam okoli 120 evrov. Tako sem bila vesela, da bom končno lahko malo zadihala."

Stanovanje je dobila skoraj 50 kilometrov stran

A olajšanje ni trajalo dolgo. Mojca je namreč morala, če je želela subvencijo za plačilo svoje tržne najemnine obdržati, znova poslati vlogo za neprofitno stanovanje. "Po treh mesecih so prišli ocenit moje razmere in so mi nato dodelili stanovanje na področju CSD-ja Škofja Loka. Vse moje življenje pa je tu v okolici Kamnika. Prosila sem jih, da mi dajo dva meseca časa, da razmislim. Vedela sem, da če bi šla živet tja, bi bil zame življenjsko rešen velik problem. Manjši stroški, manjša najemnina. Po drugi strani pa sem vedela, da če se preselim, bo moj sin izgubil stik z očetom." 

Ob selitvi bi otrok izgubil stik z očetom, mama pa službo.
Ob selitvi bi otrok izgubil stik z očetom, mama pa službo. FOTO: POP TV

Selitev bi pretrgala vez med sinom in očetom

Z očetom njenega 9-letnika namreč živita ločeno, a oče ima z njim redne stike vsak teden, sin pa je pri njem tudi vsak drugi konec tedna. Te vezi mama ni želela pretrgati: "Na dolgi rok vsaka razdalja prinese minus. Verjemite mi, da bi onadva počasi izgubila stike, predaleč bi bilo in se ne bi videla. Med tednom ga ne bi več videl, morda bi ga videl kak vikend. In moj sin ga ima izredno rad. Zelo rad gre k očetu, rad je pri njem. Zdaj, ko je začel odraščati, ga še bolj potrebuje, ker skupaj žagata, gresta v gozd, tega mu jaz ne morem nadomestiti."

"Verjemite mi, da bi onadva počasi izgubila stike, predaleč bi bilo in se ne bi videla. In moj sin ima očeta izredno rad. Zelo rad gre k očetu, rad je pri njem. Zdaj, ko je začel odraščati, ga še bolj potrebuje."
Prav ta tesen odnos med očetom in sinom je bil glavni razlog, da je oklevala, da bi sprejela ponujeno stanovanje 50 kilometrov proč. A izgubila bi tudi svojo službo, 4-urno delo, ki ga rada opravlja, a se ji pri skorajda eni uri vožnje v eno smer seveda ne bi obneslo: "Službo bi izgubila, od česa naj živim?" V kamniškem koncu sin tudi obiskuje šolo, selitev bi pomenila, da bi izgubil prijatelje in sošolce. Zadržki pred selitvijo so pretehtali in ponujeno stanovanje je zavrnila. A ni bilo dolgo, ko se je izkazalo, da jo sistem zaradi te odločitve kaznuje: "Potem ko sem zavrnila stanovanje, je bilo konec tudi s subvencijo. Zdaj, po enem letu, sem še enkrat podala prošnjo in sem dobila popolnoma enak odgovor, da mi subvencije ne izplačajo, ker sem takrat zavrnila stanovanje."

Je enkratna zavrnitev ponujenega stanovanja res razlog, da nisi več upravičen do pomoči pri reševanju stanovanjske problematike?
Je enkratna zavrnitev ponujenega stanovanja res razlog, da nisi več upravičen do pomoči pri reševanju stanovanjske problematike? FOTO: iStock
Pravo take ljudi pušča na cedilu

Je enkratna zavrnitev ponujenega stanovanja res lahko razlog, da se ne moreš več prijaviti? Preverili smo, kaj pravijo pravni akti. 3. člen Pravilnika o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem dejansko jasno določa, da mora tisti, ki zaprosi za neprofitno stanovanje, imeti stalno prebivališče prijavljeno v kraju, kjer deluje javni stanovanjski sklad. Nikjer v tem Pravilniku pa nismo našli navedbe, da ti v primeru, da zavrneš neprofitno stanovanje, tudi na naslednjih razpisih ne pripada nič; ne subvencija ne možnost vnovičnega kandidiranja za stanovanje.

Pravilnik o dodeljevanju neprofitnih stanovanj: "Tisti, ki zaprosi za neprofitno stanovanje, mora imeti stalno prebivališče prijavljeno v kraju, kjer deluje javni stanovanjski sklad."

Take določbe, ki bi človeku, ki je enkrat zavrnil stanovanjsko enoto preprečevala, da se znova prijavi, nismo našli niti v konkretnem razpisu občine, ki ima sicer proste roke, da določa tudi svoje posebne pogoje. 4. člen Pravilnika namreč navaja: "Pri posameznem razpisu za dodeljevanje neprofitnih stanovanj lahko najemodajalci predpišejo, poleg splošnih pogojev po tem pravilniku, še dodatne pogoje, ki jih mora prosilec izpolnjevati." A javni sklad, ki je Mojco drugič zavrnil, te dodatne določbe na zadnjem razpisu ni navedel. Zastavlja se torej vprašanje, ali je bilo ravnanje razpisne komisije, ki je Mojci gladko malo odrekla, da se še prijavi, sploh zakonito?

Mlada mamica živi več kot 230 evrov pod pragom revščine.
Mlada mamica živi več kot 230 evrov pod pragom revščine. FOTO: Thinkstock

Stanovanjski problem ostaja nerešen

"Najbolj si želim, da bi lahko dobila stalno prebivališče tu, kjer bivam zdaj. Potem bi vsaj lahko zaprosila za pomoč tu," pravi, a se zaveda, da ima kot najemnica malo možnosti. Njen položaj se zdi brezizhoden. V kraju, kjer živi, ne uspe pridobiti stalnega prebivališča, tam, kjer stalno prebivališče ima, pa ji zdaj zavračajo tudi možnost pomoči v obliki subvencije ali ponovnega kandidiranja. Do tovrstne pomoči ni upravičena, pa čeprav s sinom živita globoko pod pragom revščine. V gospodinjstvu, kjer živita dve osebi, je namreč ta prag začrtan pri mesečnem prihodku 954 evrov. Mojca pa ob koncu meseca, ko sešteje plačo, otroški dodatek, preživnino in zadnja dva meseca tudi socialno pomoč, komajda doseže 717 evrov. Kljub temu ne izgublja upanja: "Jaz bom verjela, da se bo vse dobro rešilo. Moram verjeti!"

S hrano in oblačili mami in njenemu fantku pomaga ZPM Moste Polje. Njen nemogoč položaj pri reševanju stanovanjske stiske pa bi lahko odpravila le resna sistemska sprememba s strani države. Celovita rešitev stanovanjske problematike socialno najšibkejših je nujna.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Veriga dobrih ljudi
  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij