Veriga dobrih ljudi

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono

Ljubljana, 26. 05. 2021 08.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Anamarija Krese
Komentarji
186

Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

In tako se dogaja, da se morajo marsikatere ženske, zaposlene v sektorjih z nižjo plačo, obračati na dobrodelne organizacije, ker drugače njihove družine ne bi preživele. Na Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje opažajo velik porast v številu prošenj. Živa Logar iz Verige dobrih ljudi pravi, da so lani prejeli za 60 odstotkov več prošenj po pomoči v primerjavi s preteklimi leti. "To so ljudje, ki prej niso potrebovali pomoči, to so res vsi družbeni sloji, ne gre za nizko izobražene ljudi, ampak tudi visoko izobražene, ki so morda izgubili službo, so na čakanju," pripoveduje.

Mag. Majda Hrženjak z Mirovnega inštituta meni, da je na poslabšanje položaja žensk med epidemijo najbolj vplivalo prav zaprtje šol in vrtcev. 

Izpovedale so se mi tri uspešne ženske, tri dobre matere, vsaka s svojo službo, vsaka s svojimi življenjskimi zgodbami, ki pa so lani oziroma letos pristale na skupnem imenovalcu: socialni stiski. Eden večjih krivcev za to pa: ukrepi za zajezitev epidemije.

"Hči se mi je jokala, da ne more biti sama doma, jaz pa sem v sebi čutila grozljivo stisko. Lahko ostanem brez službe, če ostanem doma? Lačna, brez stanovanja?" Tako je osebne boje bila Silvija, mati samohranilka in medicinska sestra, zaposlena v Kliničnem centru v Ljubljani, ko se je lani začela epidemija in so se morali v prve bojne vrste postaviti prav zdravstveni delavci. "Klicala me je desetkrat na dan, za šolo ni naredila nič, ker jo je bilo nenehno strah," boj svoje 10-letne hčere s samoto in šolanjem doma opisuje njena mama Silvija. "Vstajala sem ob štirih zjutraj, domov hodila ob petih, hčerka se mi je povsem zaprla." 

Zato je Silvija le ostala doma, kasneje pa se je zaposlila za polovični delovni čas. Ker je želela rešiti hčer. In potem je ženska, ki vsak dan rešuje tuja življenja, svoje in hčerkino morala reševati s prehranskimi paketi in socialno pomočjo. Prihranki so ji med korono namreč pošli, bivši partner preživnine ni plačeval, Silvija pa v bližini ni imela nikogar, ki bi vsaj lahko popazil na njeno hčerko. "Tisti, ki nimajo družine, ki ne živijo v enostarševskih družinah, ne razumejo," žalostna zaradi odnosa razlaga Silvija. "Počutiš se manjvrednega, nebodigatreba, ki po štirih urah odide domov, čeprav si tam noč in dan garal 15 let."

"Pristala sem na 80 odstotkih plače, brez preživnine, s stroški in praznim hladilnikom."

Na poslabšanje položaja žensk je med epidemijo najbolj vplivalo zaprtje šol in vrtcev.
Na poslabšanje položaja žensk je med epidemijo najbolj vplivalo zaprtje šol in vrtcev. FOTO: Shutterstock

To pa je zgodba o bitki za preživetje, sprva zaradi družinskega nasilja, potem zaradi nastale covidne situacije. Tatjana, mati dveh otrok, je več let vztrajala v nasilnem razmerju. Februarja lani je končno svobodno zadihala, ko je po njenega partnerja prišla Policija in mu izrekla prepoved približevanja. A ko se je Tatjana lahko končno nehala ozirati čez ramo, je čez mesec morala s strahom zreti v denarnico. "Tisto, kar sem dobila od plače, je bilo za najemnino, pa mogoče za telefon, ostalo pa ... Pa je elektrika, pa so komunalni prispevki, da ne govorim o hrani!" 

Tatjana in njeni dve deklici bi bile sprva brez sosedov, prijateljev in staršev lačne. Na pomoč ji je takoj priskočila tudi Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje. Z njeno pomočjo se Tatjana počasi postavlja na noge, deklici pa imata na obrazu nasmeh, čeprav jih je potihem še vedno strah, kaj se lahko zgodi jeseni, če bi še enkrat prišlo do epidemije.

"Crknem dokončno!" je bil odgovor na to misel 45-letne Katarine, ki je že vrsto let zaposlena v turizmu. Njena zgodba bi lahko bila zgodba marsikoga, ki je zaradi zaprtja nekaterih dejavnosti izgubil službo oziroma svoj dohodek. Katarina že nekaj let skrbi za oddajanje nastanitvenih kapacitet, usmerjanje turistov in podobno. Prvi val ji je še uspelo nekako preživeti, poleti je hitela, da prinese nazaj izgubljene mesece. Ponovno zaprtje oktobra lani pa jo je postavilo na kruta realna tla. Morala se je preseliti v cenejše stanovanje. Zapustiti dom ji je bilo težko, še težje njenemu najstniškemu sinu, vse skupaj pa ji je oteževalo še iskanje novega stanovanja, ki je bilo, kot pravi, skorajda misija nemogoče. "Stanodajalci ne želijo samohranilk, starša z otroki, s psi, zahtevajo vsaj dve najemnini vnaprej, včasih varščina sploh še ni vključena," razlaga Katarina, ki je ob telefonskih pogovorih zato vedno raje dejala le, da išče stanovanje za dva.

Katarina je bila vajena, da je gospodarica svojega življenja, nikogar ji ni nikoli ni bilo prositi za pomoč, humanitarni paketi so ji bili v preteklosti znanstvena fantastika, potem pa je morala vseeno prav v predprazničnem času potrkati na vrata centra za socialno delo in Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje. Svojemu otroku namreč ni želela privoščiti ne praznega hladilnika, ne matere, ki bi se zlomila. Ker bila je mati, učiteljica, psihoterapevtka, finančna svetovalka, kuharica, čistilka in še kaj v eni osebi. "Pomagaš mu pri 12 predmetih, vmes razmišljaš, kako boš preživel, iščeš rešitve, hodiš na razgovore in poskušaš ne znoreti!"

Ženske so med pandemijo izgubile 660 milijard evrov prihodkov in 64 milijonov delovnih mest so izračunali pri organizaciji Oxfam International. Po podatkih Združenih narodov so že pred pandemijo za vsak evro, ki so ga zaslužili moški, ženske dobile zgolj 77 centov, v času pandemije so se neenakosti le še povečale, saj so doma v večini ostajale prav ženske. "Pandemija je zagotovo pokazala, da so družba, ekonomija in gospodarstvo v osnovi odvisni od neformalnega skrbstvenega dela in od javnih skrbstvenih storitev ter dela, ki se opravi doma v družini," še pravi Majda Hrženjak z Mirovnega inštituta.

In to posredno morda dokazuje tudi Oxfamova raziskava, ki je ugotovila, da so dekleta in ženske že pred epidemijo vsak dan opravile za 12,5 milijarde ur neplačanega dela in s tem v globalno ekonomijo letno prispevale najmanj 9,4 bilijona evrov. To pa je kar trikratna vrednost vse tehnološke industrije.

Veriga dobrih ljudi
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (186)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mars1212
26. 05. 2021 14.08
+2
Slabo se stara tista obrabljena ideologija "ženske emancipacije".
User1832247
26. 05. 2021 13.22
+0
moderne ženske?
yoyo211
26. 05. 2021 13.16
+5
Od kje je moškim lažje. Najtežje poklice upravljajo moški,največ samomorov je med moškimi,največ brezdomcev je moških,največ je fantov ki ne dokončajo šole.Kje je tukaj privilegij.Gleda se tistih 5% moških ki so zelo uspešni in se z njimi primirja. Ni sluzbe? v gozdni industriji,v metalurgiji,v strojništvu,gradveništvu primankuje kadrov še in še
Damjan Qwertz
26. 05. 2021 12.45
+9
o decih in samomorilnosti noben ne govori, čeprav jih je 70%+
trapo
26. 05. 2021 12.27
+3
kruta realnost žensk - vseh ne samo enega spola. Govorimo o DRUŽINAH ne posameznikih.
RichPiana
26. 05. 2021 12.23
+11
Moja mama je bila stara 6 let in je cele dneve sama pazila na mlajso sestro medtem ko sta stara starsa zidala hiso. Vcasih si moral tudi sam cegle delat.
User768643
26. 05. 2021 12.00
+9
Spola nikoli ne bosta enaka. Za to je narava poskrbela.
Kopriva60918022
26. 05. 2021 11.59
+12
pravice bi enake, dolžnosti pa ne..
sunmix 1
26. 05. 2021 11.58
+10
Nič se mi ne smilijo, denarnice majo polne in kredite odplačane. Za njih velja " viva la epidemija"
Skankhunt42
26. 05. 2021 11.44
+9
ker to je problem izključno žensk :D :D
Armando
26. 05. 2021 11.43
-6
Punce kapo dol!
Mamuth
26. 05. 2021 11.33
+9
Ja feminizem in meeeto pač terja svoj davek
Brez laži
26. 05. 2021 11.26
+2
Ja boge ženske no...
Ka pa mislis
26. 05. 2021 11.22
+1
saj bo hojs vse zrihtu
KroškaTikev
26. 05. 2021 11.14
+11
Problem je nedotakljivost nekaterih. Delavci v prvih linijah dobijo drobtinice, med tem pa bogovi v belih haljah žanjejo ....
User768643
26. 05. 2021 12.02
-2
Seveda. Po tvoji logiki, bi se lastniki in direktorji morali zadovoljiti z minimalcem, delavci pa z maksimumom. In sonce bo začelo krožiti okrog zemlje...
mmickica
26. 05. 2021 11.13
+15
Dajte no, ni za vse korona zdaj kriva. Nekateri so pač zelo zelo neiznajdljivi, da se ne vprašamo o vzgoji otrok. Če 10 let star otrok ne zmore in ne zna biti sam doma, potem je žalostno tudi to, kako so današnji otroci vzgojeni. Zaviti so v vato do 30. leta, ali pa še dlje in tu je problem, ne v koroni. In zdaj mi naj nekdo pove, da si 10 let star otrok ne zna sam pripraviti računalnika za potrebe šole, ipd... Po drugi strani nas pa ves čas fopajo s tem, kako so otroci cele dneve in preveč za računalniki, kako so starši na tem področju daleč za njimi, itd... Kaj je zdaj res in kaj ne?
blade90
26. 05. 2021 11.22
+14
Jaz sem si pri 6 letih sam kuhal, toliko o današnjih otrocih da rabjo varstvo še v 3. Razredu
Pia235
26. 05. 2021 12.00
-5
Mislim, da vam poanta ni bila ravno čisto jasna. Preberite znova.
mmickica
26. 05. 2021 12.39
+3
@Pia, mislim da je vse jasno. Članek govori o ubogih mamah, ki so zaradi varstva otrok v času šolanja na daljavo bile prisiljene ostati doma in so zato nekatere izgubile službo ali pa manj zaslužile. Zraven tega, kar sem že zgoraj napisala, bi dodala še to, da poznam tudi veliko očetov, ki so bili doma z otroki, tako da članek je na vsak način najmanj pristranski, nikakor pa ne opisuje realnih vzrokov morebitne revščine.
Madžaroš
26. 05. 2021 11.09
+13
Uaaau važn da je za silikon pa dopust
hypnosis
26. 05. 2021 10.59
+13
Seveda so izjeme ampak se tudi služba lahko najde ali zamenja, če je seveda interes...
Madžaroš
26. 05. 2021 11.10
+4
Pri levičarjih je problem če je služba kje moraš delat delat
revirji
26. 05. 2021 11.18
-3
Velja za janezka. On je že vse življenje prisesan na davkoplačevalski denar. še nikoli ni delal.
Zadomovino
26. 05. 2021 10.56
+23
PROSIM VAS LEPO, NE NABIJAJTE S TAKŠNIMI CLANKI... JA MOJA KOLEGICA JE MEDICINSKA SESTRA IN IMA PRAZEN HLADILNIK... IMA PA; SILIKONE, VSAK DRUG DAN PAKET, TELEFON ZA 800€, PADIKURA, MANIKURA ITD... SAMO NE BLUZITE S TAKIMI FORAMI!
travc
26. 05. 2021 14.00
+1
Škrnicl
26. 05. 2021 10.56
-11
Kako je možno na takšne članke dovoliti komentarje?!? A ste normalni?!? Večinoma sami lenuhi, neinteligentni, opranoglavi zgubidani pljuvajo po ljudeh, ki jim ni prizaneseno...borec in varen, dajta kaj z imenom in priimkom komentirati!