Veriga dobrih ljudi

Psihoterapevt: Vzorce iz otroštva se lahko prekine le, če imamo za to dovolj poguma

Ljubljana, 31. 03. 2021 19.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Barbara Bašič
Komentarji
0

Vsak od nas skozi življenje nosi nahrbtnik vzorcev in navad, ki smo jih pridobili v otroštvu. Čez leta pa dodajamo vedno nove in nove. Nahrbtnik tako postaja vedno težji, mi pa ne naredimo ničesar, da bi nam bilo lažje. Gre za medgeneracijske vzorce, ki se prenašajo iz družine v družino. Velikokrat imamo primere, ko se otroci rodijo v hudi revščini in se iz nje nikoli zares ne izkopljejo. Vendar to nikakor ne sme in ne more biti recept, pravijo psihoterapevti. Vsak od nas lahko spremeni in pretrga vzorce, ki se nam pojavljajo v življenju.

Tina je s tremi sestrami, mamo in očetom alkoholikom odraščala v revščini. "Bili smo v pomanjkanju marsičesa," pove. Oče je kmalu umrl zaradi ciroze jeter in mati je ostala sama s štirimi hčerami. Zato je morala Tina hitro odrasti in se začeti boriti. "Mlada sem se zaljubila in mož je bil moja rešilna bilka. Moj mož mi je bil vse, center sveta. Hkrati mi je bil oče in brat, sestra in mati."

Tino so pestile tudi številne zdravstvene težave: rak na rodilih, hud artritis. Imela je kar 16 operacij. Z možem sta bil poročena 25 let, pred petimi pa je v zakonu začelo škripati. Pojavilo se je psihično nasilje tako do nje kot do otroka. "Nič več nisem znala, ne kuhati, ne prati, likati … Še smejala se nisem več pravilno," opiše svojo stisko.

Pred letom dni pa je doživela šok. Izvedela je namreč, da jo mož že nekaj let vara. "Hudo me boli, da je to naredil meni in otroku, on pa je medtem užival in se hranil zunaj," pove.

Zaradi hudih zdravstvenih težav je invalidsko upokojena in prijema mesečno 581 evrov. Ker se z možem ločujeta, si zdaj delita tudi kredit, ki skupaj s položnicami Tino stane približno 450 evrov. "Čez poletje bo nekoliko manj," doda.

Ponavljanje vzorcev opaža tudi pri sinu

Podobno življenjsko zgodbo ima tudi Maja. S tremi sestrami je živela v hudi revščini in se borila z očetovim alkoholizmom. Pri 14 letih je nato odšla od doma. Takrat je začela tudi delati. Moža spoznala, ko je bila mlajša od 20 let, nato je zanosila, se poročila, pri 21 letih pa se je tudi že ločila.

Zaradi zdravstvenih težav je trenutno brez službe, bori se s hudo depresijo. Da se vzorci iz otroštva ponavljajo, pa opaža tudi pri najmlajšem sinu. "Ko želim kaj od nega, grozi s samomorom, da bo skočil čez balkon in seveda imam jaz še dodatne psihične težave," pove.

Privzgojeni vzorci se vlečejo iz generacije v generacijo, razlaga psihoterapevt Andrej Omulec. V njih se počutimo domače, zato nenehno iščemo podobne situacije in ljudi. "Ker naši možgani najbolj poznajo te zadeve in pridejo najbolj globoko in nenehno iščemo takšne odnose," pojasni Omulec.

Vzorce pa se lahko pretrga in zaživi svobodno, le če si želimo in imamo dovolj poguma za to. Delo na sebi je namreč najtežje, še doda Omulec.

Koronavirus pasica nova
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.