Za mamo je to lahko izjemno travmatična izkušnja. Že tako je praviloma ob vstopu v materinski dom pod hudim psihičnim pritiskom, njeni otroci doživljajo spremembo okolja in v primeru, da je eden od otrok dosegel to začrtano starost, ne more več živeti z njo in s svojimi mlajšimi brati in sestrami. In to ne glede na to, da še hodi v šolo in je odvisen od mame. Fante takrat bodisi skušajo nastaniti pri sorodnikih, lahko ostanejo pri očetu, nekateri gredo v krizne centre, drugi v rejništvo, če so dijaki, so v dijaškem domu. Suzi Kvas: "Svetovalke po domovih se dogovarjajo skupaj z mamo. Seveda ostajajo tudi stiki z otrokom – tudi dnevno, če je treba – ali pa drugače, kot se mama in otrok odločita. Pravila so napisana, ampak vsaka svetovalka se lahko sama odloča, če ugotovi stisko v določenem primeru, ki ga rešuje, in meni, da bi bil otrok vseeno primeren, da ostane s svojo mamo. Takrat se potem na timskih sestankih pogovorimo in skupaj odločimo, ali je to možno ali ne. Tudi izjeme obstajajo po vseh hišah."
Izjeme vendarle obstajajo
V Murski Soboti so materinski dom odprli šele pred dobrimi tremi leti. V tem času se je pokazalo, da je pomurska regija krvavo potrebovala tako rešitev za mamice v stiski. "V letu 2018 smo sprejeli 33 odraslih oseb in 37 otrok. To je veliko,"
pripoveduje direktorica Vlasta Glavač: "Dom je bil v pomurskem prostoru nujen. Lahko povem, da imamo, od devetih sob, dve uporabnici iz Pomurja in dve iz drugih koncev Slovenije. V zadnjih dveh tednih imamo zelo, zelo povečano število klicev za sprejem, pa jih ne moremo izvesti, ker nimamo prostih kapacitet."
Čeprav delujejo le tri leta, so se že večkrat srečali z družino, kjer je eden od otrok presegel s pravilnikom določeno starost: "Čeprav je ciljna skupina za sprejem mamic z otroki do 15 let, pa naš Pravilnik hkrati tudi omogoča, da v primerih, ko je treba narediti kako izjemo, to obravnava strokovni tim glede na specifične okoliščine in če je potrebno, naredimo izjeme in sprejmemo otroke, starejše od 15 let. To smo že počeli in če bomo ocenili, da je to v danem primeru v korist mamic in otrok, bomo to tudi v bodoče počeli." Življenje pač ne sledi pravilnikom in pravnim aktom, ugotavljajo po vseh domovih. Ko fanta starega denimo 16 ali 17 let ne morejo namestiti skupaj z mamo, obstajajo možnosti obiskov v materinskem domu, da mama in sin obdržita stike. Nemalokrat se srečujejo tudi zunaj materinskega doma, v trgovinah, v parkih, po lokalih.
Če bi želeli, da tudi odraščajoči fantje ostanejo z materami, potem ko te zapustijo denimo njihovega očeta, bi morali najti neke nove rešitve, meni vodja Materinskega doma Maribor: "V bistvu so taka pravila za vse nastanitvene programe na področju preprečevanja nasilja v družini, da žal starejši fantje ne morejo sobivati z mamicami, deklicami in drugimi žrtvami nasilja. Če bi bilo kako drugače, bi morala obstajati možnost nastanitve za mamice s temi sinovi. Ločeno, ne znotraj naše institucije materinskih domov."
V vseh materinskih domovih, s katerimi smo govorili, so nam potrdili, da mamam nudijo psihosocialno pomoč, svetovanje, individualno in skupinsko pomoč, skratka podporo vseh vrst, da bi se čim prej lahko spet postavile na lastne noge in zapustile materinski dom. To tudi pomeni, da lahko znova skušajo vzpostaviti normalno družinsko življenje s svojimi otroki. Vlasta Glavač iz Pomurskega materinskega doma o prizadevanjih zaposlenih, da bi mame čim prej opolnomočili: "Tudi pri iskanju zaposlitve mi vsaki, ki si zastavi clij najti zaposlitev, pomagamo. Skupaj z njo brskamo po spletu, skupaj z njo gremo na Zavod za zaposlovanje, jo pripravimo na razgovor, tudi zapeljemo jo na kak razgovor k delodajalcu. Vse, da naša mamica postane čim prej zmožna za samostojno življenje."
Kaj pa ženske brez otrok
A težava ni le pomanjkanje namestitev za mame z odraščajočimi otroki, ki se še vedno šolajo in so še vedno odvisni od matere. Vodja materinskega doma Maribor ob tem izpostavlja še eno pereče vprašanje – kam naj gredo samske ženske brez otrok ali starejše gospe, ki so ostale brez strehe nad glavo.
"Veliko kličejo tudi posameznice, mi pa imamo zanje na razpolago eno sobo. Tudi starejše gospe pokličejo. Za nastanitev starejše gospe, ki bi živela samostojno, je velik manjko na širšem območjo Maribora. Tudi pri samskih ženskah opažamo porast povpraševanja. V Mariboru denimo je zavetišče za brezdomce le za moške, ni možnosti za nastanitev ženske, nikjer. Niti kakšne druge možnosti, razen preko stanovanjskih skladov, ampak tam proces traja leto ali več. Za mamice z otroki lažje poskrbimo kot za samske. To je zdaj res pereč problem v Mariboru in okolici."
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.