Veriga dobrih ljudi

Upnik prodal dom družine s petimi otroki

Ljubljana, 25. 08. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anita Ogulin
Komentarji
292

To jutro nikakor ne morem preusmeriti misli iz družine, ki ji je upnik prodal dom. V njem sta starša nudila varno zavetje petim otrokom. Družini, ki smo jo spoznali v najhujši stiski pred približno petimi leti. 

Očka je bil obrtnik, njegova kovinarska dejavnost je bila široka in uspešna in je nudila varnost več generacijam pred njim. Naročila, ki so deževala, so ob trdem delu terjala tudi posodobitev proizvodnje. Ki jo je očka, tudi s pomočjo mamice, uresničeval do zadnjih podrobnosti. Za nove naprave in stroje in povečanje proizvodnega dela objekta sta se starša zadolžila. Preračunala sta, da bosta ob obstoječi proizvodnji, kaj šele razširjeni, dolgove z lahkoto vračala.

Anita Ogulin
Anita Ogulin FOTO: Miran Juršič
Anita Ogulin je dolgoletna prostovoljka in človekoljubka, humanitarka, borka, ki živi za zgodbe, ki jih piše življenje. Je čutna, a hkrati energična ženska, ki svojo moč črpa iz svoje družine in narave, je mati dveh otrok in babica dvema vnukoma. Ni ji vseeno, v kakšni družbi živimo, in se za to, da se svet spreminja na bolje, goreče trudi vsakodnevno. Utrinke svojih dni zapisuje v dnevniku za našo spletno stran.

Pa se je zgodilo, da največji naročnik ni poravnal skoraj leto dni dobavljenega blaga, pa tudi ne storitev, ki so bile opravljene. Dolžno podjetje je šlo v stečaj brez kakršnekoli stečajne mase. In tako je družina ostala brez zneska, ki je presegal več kot trikratnik lastnega zakreditiranja. Družinska obrt – ki sta jo oba starša tako zelo uspešno širila – je počasi in vztrajno ugašala. Trud, ki sta ga vlagala v reševanje stanja, pa ni dosegal želenega učinka. Nista zmogla zagotavljati likvidnosti obrtnega podjetja, nista zmogla rednega plačevanja kreditnih obveznosti. Življenje družine se je nadaljevalo zgolj iz rok v usta. Pa še ta so pogosto ostala lačna – ne le staršev, tudi otrok. Da bi zgolj preživeli, so ob trdem delu prodali vse, kar je bilo mogoče, da so lahko poplačevali le najnujnejše obveznosti. Biti dolžan državi, pa je pomenilo, da so se nad družino zgrnili oblaki izvršb in rubežev. Cela družina je ostala tudi brez zdravstvenega zavarovanja, z bolnim otrokom. In medtem je zbolela še mamica, ki ni imela sredstev, da bi obiskala zdravnika. Otroci so v šoli in na vasi postali tarče posmeha in šikaniranj, krog družinskih prijateljev je preprosto usahnil.  

In tedaj je mamica zbrala zadnje moči in pogum odprla vrata naše ZPM Ljubljana Moste - Polje. Seveda smo jim takoj  pomagali – najprej z zdravstvenim zavarovanjem. Kajti ob vseh boleznih – ki  so hudo pestile družino, je zaostanek v razvoju doživljal najmlajši otrok s prirojenimi razvojnimi težavami. Poravnali smo jim najnujnejše dolgove – da so znova imeli priklop elektrike in ostalo, hkrati pa otroke  vključili v Botrstvo in dejavnosti, da so bili enakovrednejši vrstnikom.

Očka je prenehal z obrtjo. Nikakor pa ne z delom. In je garal vse dni in tudi ponoči, da je zaslužil za poravnavo obveznosti do kreditodajalca. Nikoli pa ni prenehal sanjati, da bo nadaljeval obrt, ki je dajala varen kruh že njegovemu pradedku, dedku in očetu in bi zagotovo tudi njim, če bi mu kupec poravnal račune. Oba z ženo sta verjela, da bodo nadaljevali s proizvodnjo tudi njuni otroci, saj so bili pridni in zavzeti za nadaljevanje družinske obrti.

Ko je najmlajši otrok prestopil šolski prag, pa je tudi mamica odšla s trebuhom za kruhom, na delo v tujino. Je izobražena in zaslužek je bil najmanj trikratnik v primerjavi z enakim delom v domovini. Vsak zaslužen cent je vložila v dolg, ki sta se ga zavezala odplačati. Po letu dni dela v tujini pa je družina prejela obvestilo, da je za stanovanjsko hišo s proizvodnim objektom razpisana dražba. Mama se je vrnila, da bi preverila, kako je mogoče, da je upnik, s katerim je bil dogovorjen reprogram kredita – brez obvestila odstopil od pogodbe in prodaja njihov trud. Ko je uvidela, da praktično nima nobene druge možnosti kot odkupiti svojo lastnino, je obupana odnehala. Vedela je, da takega zneska ni mogoče zbrati, pa tudi kreditno družina ni bila sposobna. Skupaj z možem sta upala, da ne bo kupca za tako visoko realno ceno premoženja. In ga res ni bilo. Ponudili smo jim tudi pravno pomoč in se trudili, da bi bil dosežen sporazum obročnega odplačevanja. Dogovora ni bilo več mogoče skleniti in na drugi dražbi je bilo celotno premoženje prodano za manj kot polovično vrednost stanovanjske hiše in proizvodnega objekta. In tokrat je pred nami mamica – popolnoma otopela tiho vprašala – kam naj gremo, ostali smo na cesti ...

Ne morem, zares ne morem ostati mirna spričo krivic, ki jih doživljajo pošteni, delovni ljudje," piše Anita Ogulin. Slika je simbolična.
Ne morem, zares ne morem ostati mirna spričo krivic, ki jih doživljajo pošteni, delovni ljudje," piše Anita Ogulin. Slika je simbolična. FOTO: Shutterstock

Koliko zgodb podobnih vsebin smo reševali v zadnjih desetih letih. Zgodb, ki so terjale življenja staršev. Ne morem, zares ne morem ostati mirna spričo krivic, ki jih doživljajo pošteni, delovni ljudje. Krivic, ki jih v svojih dušicah nosijo otroci in mladi, ki ne zmorejo v tiste sanje, ki so jim bile omogočene, ko so še varno živeli v družini uspešnih staršev. Danes pa ali jih ni več ali pa so utrujeni in bolni ali obnemogli v bitki za svojo resnico in premoženje.

Iz razmišljanja me predrami klic mladega očeta, ki ponavlja, da nujno potrebuje pomoč. Poslušam ga. Na pol v joku, na pol kričeče ves čas ponavlja, da se mu godi krivica, da je zanj vsega preveč. Da sploh ne zmore teže bremen, da je vsega konec. Da so mu svetovali pogovor z nami in ga potrebuje takoj. Objame me tesnoba in gospoda tudi takoj povabim na pogovor. Pove, da ima do Proletarske ceste v Ljubljani dobri de uri vožnje. Ponudim pogovor v kraju, kjer prebiva. Kjerkoli ali pri njih doma, na delu, samo da tak ves iz sebe in razburjen ne gre na pot. Ne želi, da bi se v njegovem kraju izvedelo, kaj se z njimi dogaja. Zato dogovoriva srečanje na našem sedežu kadarkoli danes, ko mu uspe pripotovati.

Medtem me na mizi pričaka grozilno pismo. Angažiranje in pomoč najranljivejši populacije naše družbe, tako zelo odrinjeni na rob v celostnem projektu Veriga dobrih ljudi, Botrstvo in drugih, seveda sproža različne reakcije. Tam, kjer kljub vsem podpornim oblikam in prizadevanjem za ureditev stanja, ni nobenega napredka ali pa, kjer se porajajo dvomi o resničnosti prikazanih podatkov ali prikrivanju dejanskega stanja, finančno ne pomagamo. Ker pomoč nudimo celostno in si zares prizadevamo za spremembe v družinah na bolje, kar pomeni, da morajo biti dejavni tudi starši in prosilci za pomoč, pogosto preverjamo stanje. Tako zelo pogosto rešujemo tudi zgodbe ljudi in situacije, katerih reševanje ni v naši pristojnosti, temveč bi moralo biti v pristojnosti države – ki ni odzivna. Odziv tistih, ki jim pomoči zavoljo opisanih dejstev ne moremo nuditi, pa je nepredstavljivo žaljiv. Ne le do našega dela, pač pa prav do vseh nas,  ki se trudimo za enake možnosti otrok, mladih in družin Slovenije. Žalosti me.

Še bolj pa me prizadene pravkar slišana informacija o hudo poslabšanem stanju mamice, ki se več let bori z onkološko boleznijo. Zdravniki so ji odkrito povedali, da izgublja boj. V mislih jo objemam in zagotavljam, da bomo njej in njenim otrokom stali ob strani, dokler bo to potrebno. 

V tem dnevu so prav vse težke zgodbe lokalizirane na Dolenjsko in Notranjsko regijo. Zelo zahtevni so tudi pogovori s strokovnimi delavci o stiskah družin današnjega dne. Jutri moramo nujno znova na teren.

Pozno popoldne se sestanem s spremljevalci zadnje izmene otrok v Zambratiji, ki jo bom vodila. Kako lepo je znova srečati te lepe, odprte, iskrive mlade ljudi, ki polni srčnosti, znanja, talentov in pripravljenosti čakajo še na zadnja navodila ter sezname otrok po skupinah, ki nam bodo zaupani v tej zares ljubezni polne zadnje počitniške izmene otrok. Preučujemo njihove posebnosti, sestavljamo dnevne  dejavnosti zanje, razdelimo si še mnoge druge naloge in načrtujemo vsako podrobnost, da se bodo otroci z nami zares počutili varni, sprejeti, ljubljeni in spodbujani. Ko vse postorimo, je skoraj že mrak, meni pa v mislih odzvanja slogan, ki ga živijo ti naši mladi sodelavci in prostovoljci: "Samo srečen vzgojitelj je dober vzgojitelj ..."

Na poti domov se spomnim, da očka v hudi stiski, ki je klical zjutraj za pogovor – ni prispel. Strah me je zanj…..

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (292)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lajka2000
03. 09. 2019 08.19
+21
Dokler bo denar za privilegirance in odpise mafijskih dolgov ne bo drugače ! Zakaj njemu niso odpisali dolga ?
gullit
26. 08. 2019 14.11
-41
Kdo je tu kriv? Lahko grem jst tud na banko ko sm dobil prvo plačo da dvignem kredit in potem čez dva meseca ostanem brez službe pa jokicam potem kako je lajf ne fer. Delat je treba pošteno in pridno takrat ko ti laufa daš nekaj denarja na stran ne pa računat na srečo pa štepat otroke, to zna vsak. Ni več Juge da bo podpirala take neumneže.
Dusan Kokalj
03. 09. 2019 12.18
+25
Še en pametnjakovič.Govoriš na pamet ker sploh ne veš kaj danes biti podjetnik.
Zentrum
26. 08. 2019 12.44
+44
Edino kar sta starša naredila narobe je to, da sta vložila preveč sredstev v eno stranko oz. nadaljevala poslovanje celo leto brez poravnanih računov. Zapadla plačila bi morala terjati že najkasneje po tretjem neplačanem računu. Tudi sam sem podjetnik in se še kako preklemano dobro zavedam, da sem jutri lahko jaz na njegovem mestu. Žal mi je za to družino, še najbolj pa zanj, ko je ves svoj trud in voljo vložil v posel, ki mu je na začetku dobro šel, potem pa zaradi enega neplačnika izgubil vse čez noč. Glavo gor, ni konec, dokler ni konec!
SLOVENEC
26. 08. 2019 13.15
+12
Se strinjam. Je pa res, da če gre za stranko, ki je vedo vse dobro in redno plačevala in nato zaide v krizo, je kar tako ne pustiš (čeprav je logično da bi jo mogo). Ker s tem ji še bolj otežiš sanacijo. Seveda preveriš kako sanacija poteka in če gre v pozitivno smer, potem pač malo stisneš. Je pa to vedno riziko. In me ma najbolj jeza to, da smo vedno v riziku. V enem dnevu si lahko brez vsega, čeprav delaš vse prav. A vsak vidi dva tedna dopusta na leto in avto na leasing, ki si si ga kupil. Pa čeprav imajo delavci enako vreden avto. Ampak oni so si ga zaslužli, ti pa si ga dobil z izkoriščanjem delavcev.
ajnajs
26. 08. 2019 12.43
+34
uvesti plačilne roke 8 dni in se jih striktno držati. Če zamudiš se terjatev prenesa na FURS in v roku 30 dni ukinitev podjetja. Pa še 10 let ne smeš ti niti tvoja žena odpreti nove firme.
SLOVENEC
26. 08. 2019 12.58
-1
Dusan Kokalj
03. 09. 2019 12.21
+2
Točno tako.Pa ne samo taki ukrepi ampak prisilno delo.
Voluhar7
26. 08. 2019 12.41
+1
Prej nehat preden te povozijo. Danes lahko uspes samo mora bit trdna volja.
martinov
26. 08. 2019 12.35
-11
Tudi Ogulinova ne živi samo od slovenskega zraka, ampak tudi od kake donacije. Kot upokojenka ima na nastopih vsakokrat drugo frizuro, pa obleko in še kaj od samo leporečja !! "Dajte, pomagajte, da bo tudi meni lepše"!
vomo
26. 08. 2019 12.18
+1
SE it podjetništva je lahka stvar, se jih pa zelo malo začetnih podjetnikov zaveda, da od stotih uspe šele sto peti. In če teh sto postaviš v začetno vrsto in jim to na začetku poveš, ti bodo vsi samozavestno povedali, da si bedak in da nimaš pojma o podjetništvu, kar je seveda ok, ker če teh junakov ne bi bilo, pol še tega ne bi bilo, kateremu je ratal pa ne ve zakaj.
martinov
26. 08. 2019 12.28
+2
še predolgo je čakal ! Prodati bi moral že na prvo izvršbo !
flexilbe principles
26. 08. 2019 12.14
-11
Ne imeti pet otrok! A ste normalni? Kako ste si predstavljali to financirat? Iz mojega žepa? Pozabi!
medo90
26. 08. 2019 12.02
+15
Ko tole berem enostavno si mislim marsikaj. Dotičnega primera nebom komentiral, bom pa še nekrat povdaril, da marsikdo si pomoči ne zasluži. Kot samohranilec se prebijam iz meseca v mesec, morja že 2 leti ni bilo, nihče me ni vprašal kako ,........ Negdo, ki je parazit nov avto oba starša, otroc 3 tedne morja, restavracije, pijača, cigareti,..... Veliko je takšnih, ki jih je sram oz se borijo in ne jamrajo. Ob vsemu temu se mi poraja vprašanje komu se donira in za kaj. Jaz nikoli več ne doniram. Zgodbe in dejstva govorijo o velikem procentu izkoriščanja dobrote in odrekanja donatorjev, v kvazi pomoč revežu.
MATEJ5321
26. 08. 2019 11.28
+9
Čakte malo, pa kaj si vi greste ??? Ali je normalno nositi vsa jajca v enem košu ??? Politika vsakega podjetja bi morala biti : terjatve do enega partnerja maximuma 30 %, zadolžitev podjetja max 40 % ( pri meni = 0%) in seveda nujno spremljanje bonitet kupcev. Ob krizi pogoje zaostriti ob dobrem gospodarstvu dolgove zmanjšati. Pohlep dragi moji, to je največje zlooo. Drugače pa v službo in pomoč socialne.
martinov
26. 08. 2019 12.29
-1
Nima jajc v enem košu, ampak jih prazni v eno košarico, da pride na svet še en slovenski revež !!
bracobaldo
26. 08. 2019 11.15
+21
Plačilna disciplina in nebo več takih zgodb. Politiki ni do tega, da bi to zrihtala, ker jim ne dovolijo njihovi sponzorji.
mikson1402
26. 08. 2019 11.03
-13
Sicer mi je družine žal..pa vendar bi bil vesel če bi pokazali , koliko je ta privatnik, daroval v dobrodelne namene takrat , ko je dobro služil...
mikson1402
26. 08. 2019 11.05
-3
to bi bilo pošteno in v primeru da je ..sedaj ne bi bil problem, ko bi ljudje to videli...po moje bi mu z veseljem pomagali...
mikson1402
26. 08. 2019 11.07
-7
Melita Medved
26. 08. 2019 11.26
+5
Ti bi zdaj rad slišal, da se je znašel v težavah, ker je vse daroval drugim ??? Bolnik.
SLOVENEC
26. 08. 2019 10.38
-1
Spodaj berem da so letih po 1991 pokradli in prodali državno premoženje. Kaj je z vami ljudje? Kje pa je država (Jugoslavija) dobila premoženje? Veliko večino so nacionalizirali brez odškodnine. Tovarne in zemljo. Le malo podjetij je bilo ustanovljenih na novo. To je bila kraja. Velika kraja.
METKA102
26. 08. 2019 10.49
+2
cirenij
26. 08. 2019 11.18
+1
METKA102
26. 08. 2019 11.49
-2
Slovenec, poznaš Cankarjevega Hlapca Jerneja? Če ga, potem približno veš kako so tisti, ki so ' imeli' prišli do premoženja. In, ali je bilo zares prav vse krivično nacionalizirano?
SLOVENEC
26. 08. 2019 13.05
+6
Prav vse mogoče ne, ali pa tudi. Če je nekdo delaven in iznajdliv ter si z tem skozi generacije prisluži neko imovino, mo jo je treba to odvzet? Če nekdo ni pripravljen delat vsakega dela, ker on pač ne bo delal vsakega dela, mu je potrebno denar podarjat? V sloveniji se kaznuje delovne ljudi in nagrajuje tiste, ki delat nočejo. Primer. Na zavod za zaposlovanje smo že večkrat oddali razpis za prosto delovno mesto. Brez potrebe po specifičnem poklicu ali znanju. Začetna plača 1200 bruto. Odziv 0
hisne
26. 08. 2019 09.17
+9
vsi so ljudje zakaj so prišli tako daleč pa ima vsak svojo življensko zgodbo .res pa je da eni niso zadovolni z ničemer enim pa pomaga že ena lepa beseda živeli pa bi vsi lepo en z delom eni pa brez dela poznam nekoaj ljudi ki se vozijo z prestižnim avtom pa so doma brez zaposlitve pl pa se vprašaš kako to a na koncu smo zaenkrat vsi enaki
culokafrija
25. 08. 2019 21.51
-88
Anita Ogulin, naj raje pomaga družinam ki živijo na robu preživetja, kljub redni službi in minimalnemu prihodku....ne pa nekdanjim ''super'' podjetnikom ki so zaglavili po svoji krivdi.
SheepLover
26. 08. 2019 07.03
+87
Pa sej nemorm verjet kaj si to napisal ! Kakšna brezčutna oseba moraš biti da kaj takega spišeš ...
Szagar5
26. 08. 2019 08.04
+26
Iz zgodbe jaz ne razberem da po slovji krivdi, ja so bili prej malo anivni in preveč zauplivi. Krivda pa mislim da ni prava beseda. Kot drugo piše da starša oba delata. Mama je šla celo v tujino za nekaj časa, da bi hitreje odplačali dolg in pustila družino doma.
SLOVENEC
26. 08. 2019 10.16
+2
Eni ljudje so pač nevedi. Podjetja brez kreditov ne gre vozit. To je jasno. Mogoče lahko kak vodovodar dela, kako večje podjetje ki ima hale in stroje pa tega ne more. Pa tudi če bi to bla ena velika neumnost. Naprimer hočeš kupit mašino za pol miliona, imaš dve možnosti. Lahko šparaš pet let in plačuješ davek na dobiček ter ob enem ustavljaš denarni tok, kar ni v interesu ne države ne porabnikov (država ima dejansko več škode od ustavljenega denarnega toka, kot pa od davka na dobiče koristi), ali pa vzameš leasing, kjer ti gre vsak račun direktno v strošek, stroj začne delat takoj in takoj ustvarja DDV, delavec na njem dobi plačo in plačujejo se prispevki.
SLOVENEC
26. 08. 2019 10.19
+1
Krediti niso vedno slabi. Ko berem jamranje nekaterih, kako je zakreditirana naša država, mi je slabo. Kaj je bolje? da nimaš nič kredita in ustvarjaš 100 ali imaš mesečno obveznost od kredita 100 in ustvarjaš 300? V drugem primeru služiš ti, država in banke. V prvem pa samo ti, polovico manj in tudi država polovico manj. Treba je gledat celo sliko ne samo en del.
moscito
26. 08. 2019 11.13
+4
Kaj pošeč človek, da te ni sram. Si kdaj imel svoje podjetje, po moje ne ampak si lepo v kakšni državni službici, ker normalen človek ne more pisati takšnih nebuloz. Ne veš kaj pomeni, ko delo opraviš, pa zanj ne dobiš plačila, ko čakaš priliv iz dneva v dan. Imaš za plačati prispevle davek. Sicer kaj sploh razlagam. glede na zgornji komentar, tega res ne moreš razumeti .
moscito
26. 08. 2019 11.16
+1
SLOVENEC
26. 08. 2019 13.11
+4
Vsi ki se gremo neko podjetništvo smo že imeli situacije, ko nismo spali nekaj noči, ker bi se zadeve morale na dan poklopiti. Pa nisi vedel če se bojo. Če zataji en člen v verigi, lahko pride do najhujšega cenarija. Nimaš za plače.Vsi govorite o izkoriščevalskih podjetnikih. Preverite malo, koliko delavcev ni dobilo plač od malega podjetnika, čeprav je on imel denar. Tega skoraj ni. Prva skrb, če maš svoje podjetje je plača delavcem, druga skrb je plačilo dobaviteljem, tretja banka, šele četrti si komaj sam. Pri veliki večini je tako. Tega nihče ne vidi. Vidi pa vak, da ko pa podjetju gre dobro in si kupiš avto. To pa vdi vsak. In avtomatsko postaneš izkoriščevalec.
SheepLover
26. 08. 2019 13.16
+1
Hahahahahahahhahahahahaha komedija na kvadrat slepiš se bolj kot kakšna zafustrirana babnca .... Tukaj v pri nas znajo edino kazni pisat parkirnine pobirat in prodat kar se prodati da ... in ti zdej govoriš kako se iz tega kredita (30 miljard) dela vse več denarja ... po tvoji logiki smo v plusu za x3 ... jao jaooo
culokafrija
25. 08. 2019 21.48
+32
100x premisli predno se brezglavo širiš in zakreditiraš do grla...
SheepLover
26. 08. 2019 07.06
+46
Ljudlje so navajeni poštenosti iz bivše juge kjer je bil delavec veliko boljše zaščiten .... in potem ko se navadiš na poštenost pa prideš v kapitalizem ki te poje če nisi konstantno na preži ....
resslovenka
25. 08. 2019 21.15
+69
Sicer pa... Smo se že mnogi znašli v skoraj brez izhodni situaciji, pa nismo obupali. Podjetja so padala kot domine po l. 1990. Mnogi smo imeli kredite, bili na zavodu za zaposlovanje, pa nismo klonili. Nikogar nisem nikoli nič prosila. Pa mi ni bilo lahko v življenju. Verjemite mi. Vsak ima svojo zgodbo. Res sem alergična na krivice, ki se dogajajo ljudem. Ker sem šla nekoč po njihovi pot in delila njihovo usodo. Zaradi barab, ki jih je kot listja in trave. Tudi med uspešnimi podjetniki. 🙄
SLOVENEC
26. 08. 2019 10.41
+2
Takrat spoštovana gospa, je bila večina ljudi v podobnem stanju kot vi. Noben ni nikogar nič prosil, ker nisi imel koga kj prosit. Res pa so takrat ljudje živeli standard, ki je bil za situacijo primeren. Danes pa živijo vsi nad zmožnostjo, zato pa je tako nezadovoljstvo, ker to enostavno ne gre in zato zmanjkuje za položnice. Če bi živeli vsi tako kot smo leta 91, bi družini z minimalnimi plačami denar ostajal.
toxicox
25. 08. 2019 20.08
+3
moj šef tudi ni bil plačan za delo in to za najto kjer bo policija furs durs...
Uporabnik981904
25. 08. 2019 19.36
+20
Torej, vrstni red poplacila dolznikov je severno od alp kjer se gredo grdi kapitalizem in v vladah ni strank katere mahajo na paradah z rdecimi zvezdami taksen da se najprej poplaca v popolnosti socialno najsibkejse, in potem po vrsti ... Pri nas raja redno izpade ! Pa ne mi rect da je tud za to kriva vecna opozicija
petpalckov
25. 08. 2019 17.47
+109
Sramota je, da država bolj ščiti tiste, ki take situacije povzročijo kot one, ki so jih žrtve.