Denarna socialna pomoč je namenjena zadovoljevanju minimalnih življenjskih potreb v višini, ki družinam omogoča preživetje. A težava nastane, ko družine vložijo prošnjo za denarno pomoč, ta pa se zaradi prejetega regresa zmanjša.
"Regres in vračilo dohodnine se pri denarni socialni pomoči upoštevata kot občasni neperiodični dohodek, kar pomeni, da se prejeti znesek regresa deli s tri," je razložila Tjaša Raspotnik Tomažin z Zveze prijateljev mladine Moste-Polje (ZPM). Od tega se nato odšteje 201,09 evra in dobljena razlika se upošteva kot dohodek pri lastnem dohodku družine.
Nadaljevala je, da se od zneska, do katerega bi bila družina upravičena do denarne socialne pomoči, odšteje lastni dohodek družine, dobljena razlika pa predstavlja znesek, ki ga družina prejme kot denarno socialno pomoč vsak mesec.
Čeprav gre v nekaterih primerih za 30 ali 60 evrov, to družinam pomeni veliko. "Te družine gredo v minus ali pa s svojimi prihodki ravno ostajajo na nuli. Tistih 30 evrov se pozna ogromno," je povedala Raspotnik Tomažinova.
Regres se kot dohodek upošteva, če je dobljen zadnje tri mesece pred vložitvijo vloge za denarno socialno pomoč. Nato pa je odvisno za koliko časa je odobrena denarna socialna pomoč. Zato na ZPM prejemnikom predlagajo, "da po treh mesecih od prejema regresa še enkrat vložijo vlogo za denarno socialno pomoč oz. sporočijo spremembo glede dohodka, da se jim regres v prihodnje ne bi upošteval".
"Pomagala pa bi tudi sprememba zakonodaje, da bi regres izvzeli iz dohodkov, ki se upoštevajo pri denarni socialni pomoči," je še dodala Raspotnik Tomažinova.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.