Si lahko predstavljate ladjo z raketami, ki lahko letijo sedemkrat hitreje od hitrosti zvoka ali pa z laserjem, ki lahko uniči grožnjo, strošek tega pa znaša le en dolar na strel? Verjetno boste menili, da gre za kak znanstvenofantastičen film, a temu ni povsem tako.
ZDA so namreč ta teden predstavile novosti, ki jih bo predstavila v bližnji prihodnosti. Pa ne gre le za ideje, ampak zadeve do neke mere že delujejo. Danes bo ameriška mornarica blagoslovila najbolj napredno bojno ladjo. Gre za rušilec USS Zumwalt, ki bi lahko nekega dne uporabljala te tehnologije.
USS Zumwalt je prvi rušilec, ki je za radarje takorekoč neviden. Dolg je 185 metrov, širok pa skoraj 25 metrov. Zaradi posebne oblike ga radarji do 50-krat težje zaznajo od običajnih ladij. "Radarji ga zaznavajo kot povsem vsakdanjo ribiško ladjo," je povedal predstavnik ameriške mornarice Chris Johnson.
Med standardno oborožitvijo te ladje bosta tudi dva sistema, ki streljata računalniško vodene in z raketnim pogonom polnjene izstrelke z dometom do sto kilometrov. to je trikrat večji domet od običajnih topov, ki so nameščeni na sedanjih rušilcih.
V prihodnosti pa bi lahko USS Zumwalt opremili tudi s še bolj naprednimi sistemi, o katerih je mornarica govorila v teh dneh. Prvi je laserski prototip, ki ga bodo testirali v Perzijskem zalivu letos poleti. "Gre za revolucionarno zmogljivost," pravi Mathew Klunder, vodja raziskovalnega oddelka pri ameriški mornarici. Ob tem dodaja, da bo to spremenilo način bojevanja.
Lasersko orožje je namreč zasnovano tako, da lahko sestreli letalo ali manjša kopenska vozila, ki bi lahko ogrožala ladje. Testi v letih 2011 in 2012 so pokazali, da bi lahko to orožje opravilo te naloge. Streljanje s tem orožjem je tudi zelo preprosto, saj z njim upravlja le en mornar, ki upravlja s konzolo, podobno tistim, ki so namenjene igranju računalniških iger.
Mornarica pa razmišlja, da bi ladjo opremila z elektromagnetnim orožjem, ki uporablja elektromagnetno silo, s katero pošlje raketo do 200 kilometrov daleč pri hitrosti 7,5 Macha. Raketa nima eksplozivne bojne glave, saj tarčo uniči s hitrostjo, s kateri prileti vanj. "Elektromagnetni tračni top (angl. railgun) predstavlja izjemno novo napadalno zmogljivost za ameriško mornarico. To nam bo omogočilo, da se učinkovito zoperstavili velikemu številu različnih groženj z razmeroma nizkimi stroški, ob tem pa naše ladje in mornarje obvarovali pred nevarnostjo, ki jo predstavlja tovorjenje velikega števila zelo eksplozivnega orožja," je povedal mornariški inženir Bryant Fuller. Stroški enega izstrelka naj bi predstavljali le eno stotino stroškov današnjih raket. To orožje bodo preizkusili leta 2016, za zdaj pa še niso obelodanili, na katere ladje bi ga lahko namestili. Orožje uporablja elektromagnetno silo, ki je znana tudi kot Lorentzova sila, s katero lahko pospeši in izstreli predmet z dveh prevodnih tračnic. Ker na teh izstrelkih ni bojnih konic, bo lahko vojska na eno ladjo natovorila na stotine teh izstrelkov in ne le nekaj raket. Gorivo bi pridobivali iz morske vode No to pa še ni vse. Ameriški znanstveniki so predstavili koncept, s katerim bi iz morske vode pridobili ogljikov dioksid in vodik in ga spremenili v gorivo. Gre za prvo takšno predstavitev, ki kaže, da bi lahko laboratorijske ugotovitve uporabili v praksi. S posebnim elektrolitskim izmenjalnikov kationov naj bi namreč iz morske vode izločili ogljikov dioksid in ustvarili vodikov plin. Nato pa bi plin spremenili v utekočinjen ogljikovodik. Na takšen način pridobljeno gorivo so nato uporabili za pogon motorja majhnega modelnega letala, so povedali raziskovalci. Vodilni v ameriški mornarici pravijo, da bi to spremenilo pravila igre, saj bi iz enačbe umaknili potrebo po nenehnem natovarjanju goriv. Nekaj takega bi bilo zelo uporabno na letalonosilkah, ki tako ne bi več potrebovale logistične oskrbe z gorivom za raketne motorje, ki jih danes uporabljajo letala.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.