Slovenija

Virant za izginule podpise krivi pomanjkljive predpise

Ljubljana, 08. 11. 2012 11.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik državnega zbora Gregor Virant je poudaril, da je napaka pri podpisih očitno nastala med kroženjem fotokopij med DZ in MNZ. Virant meni, da za napako ni mogoče okriviti nikogar. Gorenak pa meni, da bi morali preiskavo začeti v DZ.

V SDS izginotje podpisov ostro obsojajo in od pristojnih organov pričakujejo, da bodo primer na podlagi vložene ovadbe čimprej raziskali in ugotovili konkretno odgovornost. Od pristojnih funkcionarjev DZ in vlade pa v SDS pričakujejo, da v skladu z rezultati preiskave uveljavijo neposredno posamično odgovornost in sicer ne glede na to, kje se bodo napake ugotovile.

Predsednik državnega zbora Gregor Virant je poudaril, da je napaka pri podpisih očitno nastala med kroženjem fotokopij podpisov med DZ in ministrstvom za notranje zadeve, sam prevzem podpisov v DZ ni problematičen. Toda v DZ in tudi na ministrstvu krivca za to niso našli in po Virantovih besedah za napako ni mogoče okriviti nikogar.

"Napaka s številom podpisom je posledica dejstva, da so v predpisih, ki ta proces urejajo, in dosedanji 15-letni praksi očitno v nekaterih točkah površnosti. Ko se dokumenti predajo v DZ, bi se moral narediti prevzemni zapisnik, ko gredo fotokopije na ministrstvo, bi se moral narediti zapisnik, in na poti nazaj isto," je pojasnil predsednik DZ.

Zdaj veljavni predpisi prevzemnih zapisnikov na vsaki točki ne zahtevajo. "Predpisi so pomanjkljivi, dosedanja praksa je slaba. Bila je sreča, da doslej do te napake ni prišlo," je poudaril Virant, ki tudi sam do zdaj ni vedel, kako ti postopki tečejo

Gregor Virant je prepričan, da je zaplet s podpisi povzročil moralno škodo državi.
Gregor Virant je prepričan, da je zaplet s podpisi povzročil moralno škodo državi. FOTO: Blaž Garbajs

Virant bo o pomanjkljivih predpisih govoril tudi z notranjim ministrom Vinkom Gorenakom, ki meni, da bi morali krivca začeti iskati v DZ. Kot je znano, je Virant vložil kazensko ovadbo zoper neznanega storilca. Kriminalisti se v DZ še niso oglasili.

Je pa na drugi strani 20 zaposlenih na ministrstvu za notranje zadeve, ki so delali s podpisi, najelo odvetnico. Ana Iglič, pravna pooblaščenka zaposlenih na MNZ, je za oddajo SVET povedala, da zahtevajo, da ''se iz kazenske ovadbe izvzame javne uslužbence MNZ in DZ bomo prosili, da ugotovi odgovornost konkretne osebe.''

Moralna škoda državi je bila preprečena

Če v PS menijo, da bi objektivno odgovornost moral nositi Virant, imajo vso pravico, kot je pojasnil predsednik DZ, to državnemu zboru tudi predlagati, o čemer bodo nato odločali poslanke in poslanci. Virant je sicer zatrdil, da je glavni kontrolni mehanizem v procesu, hramba originalnih listov s podpisi v DZ, odigral svojo vlogo. DZ je namreč na ta način lahko preveril skladnost med tistim, kar trdi sindikat KNG, in kar so dejansko vložili v DZ, pri čemer je imel prav sindikat.

Zaradi izginulih podpisov je DZ ovadil neznanega storilca.
Zaradi izginulih podpisov je DZ ovadil neznanega storilca. FOTO: POP TV

"Nepopravljiva škoda je bila preprečena. Referenduma o zakonu o slabi banki si sicer ne želim, vendar sem naredil vse, kar je bilo v mojih močeh, da bi zaščitil demokracijo in zakonitost," je poudaril Virant, pri tem pa priznal, da je zaradi zapleta nastala moralna škoda državi, DZ in ministrstvu za notranje zadeve (MNZ).

Erjavec: To se ne bi smelo zgoditi

"To se ne bi smelo zgoditi. Vem, da obstaja posebno navodilo, kako ravnati s podpisi za referendum. Če bi skrbno ravnali, se to ne bi zgodilo," pa so besede ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca. Po njegovem mnenju je treba najprej ugotoviti, zakaj je prišlo do napake, kdo ni spoštoval predpisov in kdo je za zaplet odgovoren.

Gorenak ocenjuje, da opozicija večkrat "pretirava", poleg tega pa so po njegovem mnenju moralni standardi te vlade tako visoki, da bo vsakdo, ko bo ugotovil, da je to potrebno, tudi odstopil. Spomnil je, da je imel v sredo tudi sam pripravljeno odstopno izjavo, vendar meni, da ni kriv in je zato ni podal.

V DZ so še enkrat poudarili, da so ves čas skrbno in varno hranili vse prejete originale, predlagatelj pa je tudi potrdil identično število vloženih listov. 25. oktobra je kurir DZ fotokopije seznama podpisov dostavil na ministrstvo. Ob tem je prejel potrditev zaprte prevzemne pošiljke v kurirsko knjigo, z žigom in podpisom pristojne osebe na MNZ. Čez pet dni pa je DZ po kurirju ministrstva prejel poročilo o nezadostnem številu podpisov. Skratka, v tem obdobju je moralo na relaciji med DZ in MNZ priti do napake.

Sindikati: Nedopustno je, da si umijeta roke in ne prevzameta odgovornosti

Sklep, da je nemogoče ugotoviti, kdo je storil "napako" pri predaji podpisov, je po mnenju Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) povsem nesprejemljiv. Sprašujejo se, kako naj bomo gotovi, da se podpisi ne bodo spet "izgubili" pri preštevanju podpisov za naknadni zakonodajni referendum o slabi banki in državnem holdingu.

"Napake na ministrstvu za notranje zadeve ni bilo. Preverili smo vse, kar smo od DZ dobili, in vrnili smo vse, kar smo od državnega zbora dobili," je ugotovitve nadzora povzel notranji minister Gorenak.
"Napake na ministrstvu za notranje zadeve ni bilo. Preverili smo vse, kar smo od DZ dobili, in vrnili smo vse, kar smo od državnega zbora dobili," je ugotovitve nadzora povzel notranji minister Gorenak. FOTO: Aljoša Kravanja

Zato se pridružujejo opozorilu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki so ga naslovili na predsednika vlade in državnega zbora, da ima dogodek skrajno resne posledice, da "gre za izgubo zaupanja v inštitucije demokratične države in izgubo prepričanja o verodostojnosti dela pomembnih državnih organov, državnega zbora in vlade".

Virantu, ki se za zaplet ne čuti krivega, je žal, da se v državi že en mesec ukvarjamo samo z referendumskimi postopki, namesto da bi vso energijo in čas vložili v reševanje resničnih problemov.

Predsednik DZ zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev t. i. slabe banke, zaradi zapletov s podpisi še ni podpisal in poslal predsedniku republike. DZ je podpise pobudnikov za referendum o slabi banki zdaj znova poslal na ministrstvo, tokrat že po novih pravilih, in Virant pričakuje, da bo zdaj dovolj podpisov za določitev roka za začetek zbiranja 40.000 podpisov za referendum.

Najverjetneje v ponedeljek bo Virant tako določil rok za začetek zbiranja podpisov. Nato bo stekel 35-dnevni rok za zbiranje podpisov, to je nekje do 20. decembra, nato pa bo razpisan referendum, ki mora biti v 30 do 45 dneh od sprejetja akta o razpisu. Referendum o slabi banki bi tako lahko bil januarja. Virant je ob tem izrazil domnevo, da bi lahko bila tudi referendumska pobuda o slabi banki posredovana v presojo ustavnemu sodišču.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (128)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tomaz Miramar
13. 11. 2012 17.48
Mozno je seveda vec scenarijev glede izgubljenih podpisov. Mozen scenarij je, da sindikat ni zmogel pravocasno zbrati vseh podpisov in so se odlocili, da bodo igrali na te karte kot ze pri zadnjem referendumu za TES 6( kjer seveda ni bilo nobene preiskave..). In sicer, da bodo takoj nastopili v medijih, da so oddali dovolj podpisov in da tu nekdo goljufa…Ker so imeli tako se dodatne dneve za zbiranje podpisov so se dogovorili z opozicijo, da bo nekdo naknadno ponoci prinesel dodatne originale in okrivili koalicijo, se predno se je koncala preiskava…Jasno je tudi, da so v teh sluzbah javnega sektorja ze 20 let isti ljudje in to vemo kdo so…druzine in znanci levicarjev…, ki imajo se dandanes tako zascitena delovna mesta, da bo prej drzava propadla predno bodo koga odpustili…tako da iz teh pisarn krivca ne bo…saj je ze 15 let isti postopek…vznemirja pa izjava poslanca pozitivne slovenije, da imajo itak vedno vse podpise deponirane in da se tako dela ze od nekdaj…ha ha, glasovanje po vesti_ Tomaz says: 13/11/2012 at 10:40 Seveda bi bilo zelo zanimivo, ce bi kaksna svicarska sluzba preverila starost teh podpisov…ali so mogoce teden dni starejsi od manjkajocih…o tem seveda ne slisimo niti besedice….
Darko32
09. 11. 2012 10.48
+2
Tukaj ni opravičila. Šlo je za prevaro ljudi. Izvedli pa so jo prevaranti, ki že 20 let delajo tako. Sedaj pa so nabasali na mino. Tukaj je več kot očitno, da gre za politično uničevanje podpisov. Zato mora odstopiti VIRANT in GORENJAK. Sočasno pa storilce pozapreti v Stari pisker in ključe poslati na JESENICE v plavž.
stromberg
09. 11. 2012 08.33
+2
enostavno,uzela jih magla.
iGURT
09. 11. 2012 06.50
+6
Člani komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, že od marca prelagajo obravnavo poročilo pristojnih služb o navzočnosti in dejavnostih skrajnih desničarskih ter drugih ekstremističnih skupin (gibanj) v Sloveniji, ki naj bi po nekaterih neuradnih podatkih izpostavljalo predvsem razširjenost skrajnih desničarskih skupin v državi. Bo kaj?
iGURT
09. 11. 2012 06.27
+7
za napako ni mogoče okriviti nikogar - seveda da ne! Napaka je sama kriva kot persona in Virant in Gorenjak sploh nista lagala in zavajala javnosti!, napaka je kriva!, vse to je politični konstrukt, vaše domneve, leteči sloni, strici iz ozadja !! janšastan banana republik
adamus
09. 11. 2012 00.02
+8
Dokler bo Janša v parlamentu..ne bo mira..10000000000% neeee.Vse to on dirigira.....vse se mora delat tako kot on reče..pa če treba krast..pa se bo kralo naprej.....jbe se njemu,ker itak ve,da iz te godlje ne more več nič rešit...bliža se nam Grčija.....samo narod lahko to bando razžene in noben drug....samo narod in še 1x narod......vse je že adijo.....Gorenak mora tak plesat,ko mu on naroči in vsi ostali..... od policije in sodstva..itd.....
Tomaz Miramar
13. 11. 2012 17.55
Seveda ne more biti miru, ko pa sedaj vidimo, da so mediji vedno trepljali vse dosedanje vlade, ki so bile ena in ista razen po imenu in prav povsod se je kradlo, raziskovalnih novinarjev zato nimamo saj drugace je samo kaos a ne...kot imamo zdaj...kaj je pa bolje pa razmislite...imamo prvic politika, ki je vabljen v vse drzave od Obame do Putina...to nismo videli ze dolgo...To je delo predsednika, ki ga mora prevzeti premije...
Tomaz Miramar
13. 11. 2012 17.57
Jansa je pa bolj malo v parlamentu saj je non stop pri nekemu predsedniku...skoraj da ga ni in kljub temu ga je prevec...
bukov
08. 11. 2012 23.55
+10
Ne pozabimo sladkega nasmeha gospoda Viranta, ko je sporočil, da ni dovolj podpisov. In kar naenkrat taka skrb za poštenost. Res nas ima vladajoča klika za kretene!
slosap
08. 11. 2012 23.06
+8
Nisem vedel, da predpisi izgubijo, odtujijo, pokradejo podpisne liste... Sem bil vedno prepričan, da kaj takega storijo ljudje... Pa vendar se človek v naši državici nauči tudi kaj novega...
pkorosec
08. 11. 2012 22.26
+8
Virant, nekoč si pobiral lepe vsote za svetovanje o organiziranem delu ... sedaj pa se delaš kot da si en hišnik tam. Predsednik državnega zbora si!!!! Največjo plačo v parlamentu nimaš zato, ker je tvoj sedež na sredini dvorane, ampak ker nosiš neko odgovornost! Pomisli malo! Še nedolgo nazaj si predaval drugim o tem kaj je to prevzemanje odgovornosti za svoja dejanja. Pa osebno me boli eno figo glede referendumov, slabe banke in holdingov. Samo to kar si pa vi privoscite je pa pod vsakim nivojem!
njofra47
08. 11. 2012 22.13
+15
Človek ne more verjeti kako lahko nekdo, ki tako pozna delovanje javne uprave kot gospod Virant, pripoveduje takšne izgovore. Vsakemu, ki količkaj pozna predpise pri sprejemanju vlog je jasno kako se mora vsaka vloga, ki jo vloži stranka neposredno pri državnem organu preveriti če je popolna. Če ni popolna se stranko opozori na pomanjkljivost in se ta odpravi. Vloga se knjiži s podatki o vseh prilogah. Ta postopek velja za vsako še tako nepomembno vlogo, kaj šele za tako pomembno, ko gre za ustavno pravico državljanov. Preprosto me ti izgovori ne prepričajo.
Bojan-F
08. 11. 2012 22.29
+5
V bistvu sistem sploh ni slab ... takoj se je pokazala in dokazala napaka. Sistem bi bil slab, če bi še danes bilo sporno ali je sindikat oddal ali ni oddal podpisov. Minister Gorenak Vinko, ki je dihal za ovratnik, je očitno zlorabil postopek in izletel s Novico. Mimogrede 1: ali na MNZ štejejo podpise ali samo preverjajo verodostojnost? Mimogrede 2: kakor koli obrneš se akterja zapletata.
njofra47
08. 11. 2012 22.49
+6
Za vse državne organe sta osnovna predpisa, ki urejata področje sprejemanja in odstopanja vlog med državnimi organi Zakon o splošnem upravnem postopku in Pravilnik o pisarniškem poslovanju. Po moje sta dolžna DZ in MNZ ravnati na podlagi teh dveh predpisov in ni nobene potrebe po kakšnih drugih novih predpisih. Če bi se ravnalo tako, bi bilo sedaj popolnoma jasno koliko pol s podpisi je prejel DZ, koliko pol s podpisi je odstopil MNZ, koliko pol je MNZ prejel in koliko jih je vrnil. Stvar je zelo enostavna.
spidi33
08. 11. 2012 22.02
+11
po tem fiasku, bi morali kar tekmovati kdo bo prej odstopil........od šefa vlade naprej!!!
DESNI-LEVI, KRADEJO VSI
08. 11. 2012 21.38
+16
Pre Virant, predavatelj javne uprave, njegova stroka, sedaj pa ne pozna postopkov. Kakšen nateg, pa to svet ni videl!!!
Syrena
08. 11. 2012 21.30
+9
Ti šment, spet so drugi krivi, tokrat predpisi......
Syrena
08. 11. 2012 21.32
+11
To, da so poteptali demokracijo v njenih temeljih je pa nepomembno. V vsaki normalni državi bi na vhodnih vratih visela njegova slika - prečrtana in napisano zraven - vstop prepovedan, pri nas se pa natezajo in se delajo norca iz ljudi.....blamaža
zek
08. 11. 2012 20.57
-3
Ja ja to bo to 20 zaposlenih na MNZ ,ki to delo opravljajo že vrsto let so vsi člani SDS in prav vsi slepo ubogajo Gorenaka he he he In prav vsi so ZAVESTNO KRŠILI ZAKON he he vseh 20 he he nisem si mislil,da ima SDS toliko zvestih članov he he ---- No seveda pa je NEMOGOČE da bi 2 zaposlena v DZ (med ti dve osebi spada tudi sekretarka DZ ) morda šlampasto opravili svoje delo ali celo namerno poslali premalo fotokopij? he he NE NE TO PA RES NI MOGOČE saj g sekretarka DZ ni članica SDS ampak jo je tja postavila leta 2008 LDS IN SD he he NE NE DA BI KAJ TAKEGA STORILA ČLNICA LDS TO NI MOGOČE he he --- Ja Virant lahko bi pa ti res prevzel odgovornost saj si ravno TI branil SEKRETARKO ko je SDS po volitvah zahtevala njeno zamenjavo he he ---- No v glavnem,če bi sekretark DZ delala tako kot ji narekuje zakon in poslovnik DZ in bi ob prevzemu te podpise PREŠTELA in POLE OZNAČILA do tega NEBI MOGLO PRITI , če pa bi se to kljub temu zgodilo potem bi že včeraj vedeli za krivca in to bi bili lahko le na MNZ --- Sekretarko pa bi samo opomnil,da so zakoni in pravilniki napisani zato d se jih SPOŠTUJE in se ravna po ZAKONU in NE PO USTALJENI PRAKSI na kar se sklicuje sekretarka
srebrnibreg
08. 11. 2012 21.43
+10
Odlično napisano opravičilo za sds-ovske lažnivce in prevarante. Samo še cepce moraš najti kateri ti bodo verjeli. Slabih 20% jih najdeš.
srebrnibreg
08. 11. 2012 20.29
+10
Strinjam se, da so za to krivi predpisi. Če bi vsak krivec tega izginutja zaradi tega moral odstopiti, se tega sigurno nebi zgodilo.
sinhron
08. 11. 2012 20.16
+12
farsa ,SDS obsoja izginotje podpisov ; to je tako kot so butalci širili cerkev !!!!!!!!!! ne se sprenevedat in naj že odstopita virant in gorenak , ki sta zakuhala to godljo in sramotita slovenijo in slovence pred celim svetom ne samo pred evropo , ki se nam že tako ali tako posmehuje , ker imamo take politike na vladi .
iGURT
08. 11. 2012 20.12
+10
Kaj bodo šele delali z volilnimi ?
sinhron
08. 11. 2012 20.18
+11
tu bo prišla pa sds - ovska sposobnost lepljenja in ponarejanja v upoštev .
GSMG
08. 11. 2012 20.11
+8
Ti zakonodajalci v parlamentu, so pa smešni, za vse sprejmejo zakone in predpise, samo za svoje postopke ne, da lahko potem po potrebi manipulirajo.
iGURT
08. 11. 2012 20.08
+4
O- dstop?! D-emokracija ?!
pkorosec
08. 11. 2012 20.08
+13
Pa kaj to je prvoaprilska šala? Kako da ni nihče kriv? Potemtakem za rop SKB banke pred leti tudi ni bil nihče kriv!?! Ali kako? VIrant, pred letom ste začeli kot nova stranka, stranka ki bi se ji naj slo za transparentno in odgovorno vodenje politike. Povejte gospod Virant, kaj vaša stranka predstavlja danes?
iGURT
08. 11. 2012 20.09
+14