Kot je povedal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj, v Sloveniji velja prepoved uvoza živih govedi in izdelkov njihovega izvora za vse države, kjer se je bolezen pojavila pri doma rojenih živalih, in sicer od leta 1996 iz Velike Britanije, Irske, portugalske, Francije in Švice, od leta 1998 iz Belgije in Nizozemske, po novem pa tudi iz Danske, Španije in Nemčije. Po Smrkoljevih besedah bo Slovenija z začetkom prihodnjega leta prepovedala uvoz tudi iz držav, kjer še ni prisotna bolezen norih krav, v kolikor te ne bodo izvajale enakovrednih ukrepov kot Slovenija.
Po Smrkoljevih besedah se razmere v slovenskih govedoreji zaostrujejo. Odkup mesa naj bi upadel za 10 do 20 odstotkov, opazno pa se je znižal tudi izvoz v Italijo, kamor letno izvozimo od 200 do 350 ton govejega mesa. Na podlagi ugotovljenega stanja trenutno še ni razlogov za izjemne ukrepe, glede na ocene in predvideno zmanjšanje porabe in izvoza govejega mesa pa je pričakovati, da bo v naslednjih tednih verjetno potrebno sprejeti ustrezne ukrepe. Kmetijsko ministrstvo bo tudi v bodoče pozorno spremljalo razmere na trgu govejega mesa in skladno s trenutnimi razmerami predlagalo ustrezne ukrepe.
Sindikat kmetov Slovenije (SKS) zahteva takojšnjo prepoved uvoza z govejim mesom povezanih izdelkov, kamor spada tudi individualni uvoz govejih izdelkov, zahtevajo takojšnjo uvedbo sledljivosti mesa in mesnih izdelkov ter pregled vsega uvoženega mesa zaradi suma bolezni norih krav ali BSE. Prepoved uvoza z govejim mesom povezanih izdelkov bi po njihovem morala veljati do takrat, ko bo pregled zaradi varnosti pred boleznijo BSE popoln, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik SKS Marjan Gorenc.
Slovenske kmete je letos poleg večletne krize zaradi nizke cene govejega mesa prizadela še suša in bojazen pred boleznijo norih krav. Po trditvah Marjana Gorenca se je odkup mesa v zadnjih dneh ponekod zmanjšal tudi do 50 odstotkov. Kmetje si zato prizadevajo za večjo denarno pomoč s strani države, pri čemer bi se sedanja premija za pitanje govedi s sedanjih 18.000 tolarjev za glavo govedi morala povišati na okoli 40.000 tolarjev.
Sicer pa slovenski kmetje trdijo, da imajo zdravo prirejo mesa. Kot je še povedal predsednik odbora za govedorejo pri SKS Franc Zalokar, kmetje pridelajo vedno več proteinov rastlinskega izvora, veliko pa vlagajo tudi v tehnološke novosti v pridelavi hrane za živali. Zato zahtevajo uvedbo sledljivosti mesa, da bo slovenski potrošnik vedel za izvor mesa, ki ga uporablja v prehrani.