Vlada je danes potrdila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Gre za novelo insolvenčne zakonodaje. Kot je poudaril pravosodni minister Senko Pličanič, so novelo pripravili v sodelovanju s številnimi domačimi in tujimi deležniki.
Na ministrstvu pravijo, da novela uvaja učinkovitejše postopke razdolžitve prezadolženih podjetij. Tako je to po oceni vlade nujno potreben mehanizem za rešitev gospodarskih razmer, v katerih se je znašla Slovenija.
Ena najpomembnejših sprememb je možnost postopka preventivnega prestrukturiranja. Ta bo omogočil sklepanje sporazumov o finančnem prestrukturiranju velikih in srednjih gospodarskih družb, ki jim insolventnost neposredno grozi, a še niso insolventne. "Ravno takšni postopki bodo ob ustreznem pristopu, resnosti in odločevalskem pogumu vseh vpletenih zagotovili sistemsko razdolžitev našega gospodarstva," so prepričani na ministrstvu. Za novelo vlada predlaga obravnavo po nujnem postopku.
Pličanič je dejal, da je ta zakonodajni okvir le prvi korak. Treba pa je zagotoviti, da bodo vpleteni, torej prezadolžena podjetja in upniki (večinoma gre za banke), uporabili ta orodja. "Pomembna je implementacija," je povedal minister. Da bodo torej podjetja in banke dejansko sklepali dogovore o prestrukturiranju. Zato bo z Banko Slovenije, ministrstvom za finance in nekaterimi drugimi oblikoval skupino, ki bo bedela nad implementacijo zakona, in nove rešitve predstavil vsem, ki so povezani s temi postopki, torej bankam, sodnikom, stečajnim upraviteljem in drugim. "Zakonske rešitve niso čarobna paličica, vendar pa predstavljajo realno priložnost podjetjem za sistemsko razdolžitev," pravijo na ministrstvu.
Pličanič je poudaril, da ta zakon ohranja obstoječa delovna mesta in odpira možnost tudi za nova. S spremembo novih zakonskih rešitev si je po Pličaničevem prepričanju Slovenija zagotovila kredibilnost na mednarodnem trgu.
Banka Slovenije pozdravlja predlog novele
Banka Slovenije ocenjuje, da predlog pomembno izboljšuje nabor ukrepov za prestrukturiranje podjetij in povečuje vlogo upnikov. V bližnji prihodnosti bo ključno na podlagi sprejetih sprememb v praksi uveljaviti učinkovite postopke reševanja podjetij, predvsem postopke glede sklepanja sporazumov o finančnem prestrukturiranju podjetij med deležniki ter hitre in k cilju ohraniti poslovanje podjetij usmerjene postopke pred sodišči.
Na srednji rok pa bi bilo, na podlagi pridobljenih izkušenj, smiselno razmisliti o tem, ali je vendarle potrebna celovita prenova nacionalne insolventne zakonodaje, še pravi Banka Slovenije.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.