Da bomo popolnoma dosegli schengenske standarde in prihodnjo južno mejo evropske unije učinkovito nadzirali, bo preteklo še kar nekaj časa pa tudi finančnih sredstev.
Med sto in dvesto policistov se bo sicer na južno mejo preselilo kar iz severne in zahodne meje. Kupiti pa bomo morali še sodobno informacijsko opremo, nova vozila, plovila in helikopterje. Predvidoma bomo porabili 10 milijard tolarjev, nekaj manj kot polovico je prispevala evropska unija.
Zakonodajo bomo z evropsko dokončno uskladili v kratkem, pravi notranji minister. Eden izmed zadnjih zakonov je tudi danes sprejeta novela o azilu. Tako bo med drugim postopek za pridobitev azila veliko krajši, azilante pa bomo enakomerno razpršili po vsej državi.
Bivanjske razmere v ljubljanskem azilnem domu so v primerjavi z lanskim letom neprimerljive. Kljub vsemu država še vedno išče rešitev, kam naj iz Ljubljane preseli ilegalne prebežnike. Notranje ministrstvo je razselitev napovedalo že pred meseci, lokalnih skupnosti pa kljub velikim obljubam o pomoči očitno ne uspejo prepričati.
Vlada je sprejela sklep o uskladitvi preživnin in višine nadomestil preživnin. Tako se bodo s 1. junijem za 5,9 odstotka povišale preživnine, ki so bile že usklajene z lanskim 1. oktobrom. Za enak odstotek se bodo povečala tudi nadomestila preživnin, ki bodo od 1. junija dalje za otroka do 6. leta starosti znašale 11.431 tolarjev, za otroka od 6. do 14. leta starosti 12.574 tolarjev in za otroka nad 14. letom starosti 14.860 tolarjev.
Vlada je sklenila kot pomoč za otroke družinam tragično ponesrečenih rudarjev v rudniku Trbovlje-Hrastnik dodeliti enkratno finančno pomoč iz sredstev enodnevnega zaslužka članov vlade, ministrov in funkcionarjev.