24 ur na križišču sveta

Volilni boj tudi na internetu

Ljubljana, 22. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Možnosti interneta kot medija, ki morda lahko da piko na i dobro vodeni volilni kampanji, se zavedajo tudi predsedniški kandidati. Vsi se namreč želijo javnosti, volivkam in volivcem, predstaviti tudi na svetovnem spletu.

Nekateri so odprli lastne domene, namenjene zgolj predsedniškim volitvam, nekateri pa so se odločili "za skromnost" in predstavljanje v okviru že uveljavljenih strani. Kljub temu, da ni empiričnih dokazov, da bi lahko spletna kampanja bistveno vplivala na volilni izid, so kandidati vzeli splet resno. "Spletne" volivce tako nagovarjajo s svojimi gesli, programi, uporabnikom ponujajo različne informacije, napovedi dejavnosti, nekateri pa niso pozabili niti na interaktivno zabavo, s čimer upajo, da bodo lahko na svoji strani čim dlje zadržali obiskovalce in pritegnili (tudi) morebitne volivce.

V štabu neodvisne kandidatke (s podporo dveh opozicijskih strank SDS in NSi) Barbare Brezigar so spletne strani odprli še v času, ko je zbirala podpise podpore volivcev za svojo kandidaturo. Na domeni www.barbarabrezigar.com so tako volivcem ponujali informacije o postopku dajanje podpore, o njenem programu in življenjepis. Potem ko je bila kandidatura uradno vložena, pa ponujajo še druge ažurirane podatke o dejavnosti kandidatke, o njenem programu, pojavljanje kandidatke v medijih ter napovedi prihodnjih aktivnosti. Uporabniki strani lahko sodelujejo tudi v forumu, kjer je odprtih kar 43 tem, si ogledajo videospot ter obsežen arhiv fotografij z obiskov kandidatke po državi in njenih srečanj z volivci od aprila dalje.

Štab kandidata ZLSD Leva Kreft se za lastno domeno, namenjeno zgolj predstavitvi kandidata, ni odločil. Obiskovalci spletnih strani ZLSD si lahko na spletnem naslovu www.zlsd.si spotoma ogledajo še vse informacije o strankinem predsedniškem kandidatu, njegovih aktivnostih, programskih smernicah. Na spletnih straneh lahko, kot obljubljajo snovalci strani, izvemo tudi kaj o "Levu malo drugače".

V štabu kandidata LDS Janeza Drnovška so za razliko od Krefta zadevo postavili bolj ambiciozno. Internet je zagotovo ena osrednjih točk kampanje. Na spletnem naslovu www.drnovsek.si, uradno so jo odprli 17. oktobra, so uporabnikom poleg vrste informacij o kandidatu in njegovih stališčih na voljo tudi ažurirane novice in vpogled v "zasebnost" Janeza Drnovška, niso pa pozabili niti na zabavno interakcijo z uporabnikom. Tako se lahko obiskovalec ob prebiranju sicer bolj ali manj suhoparnih podatkov tudi malce pozabava: iz osnovne "figurice", animiranega lika Drnovška v uradni črno-beli opravi, lahko oblikuje "idealnega kandidata" po lastni zamisli, ga obleče po lastnih željah, uredi pričesko in mu "v usta" položi želena gesla. Takšnega idealnega kandidata pa lahko nato po želji obiskovalec sprehaja po virtualnem Drnovškovem stanovanju.

Neodvisni kandidat France Bučar se volivkam in volivcem predstavlja na internetnem naslovu www.bucar.si. Poleg življenjepisa in kratkih novičk o dejavnostih kandidata so na ogled tudi fotografije z Bučarjevega septembrskega oddiha na Ratitovcu. Kljub temu, da so kandidati že "globoko" sredi volilne kampanje, pa s spletne strani še niso umaknili informacije o načinu zbiranja podpisov podpor, v kateri volivce še vedno pozivajo k podpori Bučarjevi kandidaturi.

Tudi v volilnem štabu kandidata DeSUS Antona Beblerja so se odločili za predstavitev na spletu. Na naslovu www.bebler.com obiskovalca čakajo informacije o Beblerjevem "prispevku k letošnjim volitvam za predsednika republike" ter o dogodkih in utrinkih s srečanj z volivci. Bebler obiskovalce strani nagovarja z besedami, naj mu pišejo in "sporočijo, kar je vredno slišati, ker je pomemben vsak glas". Na tem naslovu je objavljen tudi vprašalnik, v katerem obiskovalce pozivajo, naj izberejo ustrezni odgovor na zastavljeno vprašanje o ključnem problemu, s katerim se bo soočal novi predsednik Slovenije. Obiskovalci strani pa se lahko udeležijo tudi spletnega foruma.

Na spletu naj bi se predstavil tudi kandidat SNS Zmago Jelinčič. Za zdaj kakšne posebne spletne strani ni odprl, tudi na matičnem strankinem spletnem naslovu www.sns.si so na voljo zgolj stari podatki z minulih parlamentarnih volitev. Po napovedih kandidatovega volilnega štaba naj bi že v kratkem vendarle prenovili strankine spletne strani, na katerih naj bi podrobneje predstavili tudi predsedniškega kandidata.

Tudi predsedniški kandidat zunajparlamentarne Nove stranke Gorazd Drevenšek se je odločil za predstavitev svoje kandidature na naslovu www.nova-stranka.si. V Drevenškovem volilnem štabu upajo na dober obisk spletne strani matične stranke kandidata Drevenška, sicer sopredsednika Nove. Na njej so sicer dostopne vse informacije o kandidatu (biografija, program) in nekaj fotografij. Na internetu bodo začeli objavljati tudi "kandidatov dnevnik", kjer bo Drevenšek opisoval bolj in manj zabavne plati volilne kampanje ter svoja doživetja ob tem. Predvidena je tudi rubrika pogostih vprašanj za novinarje.

Neodvisni kandidat (s podporo SLS) France Arhar se volivcem predstavlja na naslovu www.francearhar.com. Na strani so na voljo osnovni podatki o kandidatu, njegov program in sporočila za medije. Med drugim na strani objavljajo tudi dve "aktualni" fotografiji kandidata, ki jih lahko, kot so zapisali, novinarji uporabijo pri svojem delu.

www.cekuta.net pa je naslov nadstrankarskega in neodvisnega kandidata Jureta Cekute. Na njej so na voljo osnovni podatki o kandidatu in programu, nastopi Cekute v javnosti, foto galerija, novice, "knjiga pohval in pripomb" ter sporočila za medije.

Arhar, Brezigarjeva, Bučar in Bebler na spletni strani objavljajo tudi številke posebnih transkacijskih računov, kamor lahko volivci nakažejo svoje finančne prispevke v podporo volilni kampanji. Skoraj vsi kandidati objavljajo tudi elektronske poštne naslove s pozivom volivkam in volivcem, naj jim posredujejo svoja sporočila, želje in vprašanja. Kandidati obljubljajo, da bodo na vprašanja, zbrana prek spletnih strani, odgovarjali po najboljših močeh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10