Digitalna TV

Vrste digitalne televizije

Ljubljana, 11. 11. 2010 16.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z izrazom digitalna televizija označujemo način oddajanja in sprejemanja televizijskega signala, kjer je vsebina (televizijski program) zakodirana digitalno.

Digitalni televizijski signal lahko prenašamo na različne načine: z oddajanjem preko digitalnih oddajnikov (multipleksov), satelitov, preko kabelskega omrežja ali širokopasovnega podatkovnega omrežja. Glede na to ločimo več vrst digitalne televizije:

Oddajnik
Oddajnik FOTO: iStockphoto

Zemeljska DTV

Zemeljska digitalna televizija je naslednica klasične analogne televizije, ki jo poznamo že vrsto let. Televizijski signal oddajajo digitalni oddajniki (multipleksi), širi pa se po zraku na površju zemlje do televizijskih sprejemnikov. Ta tehnologija je uporabnikom lažje dostopna kot satelitska, saj ne zahteva montaže satelitskega krožnika – antene, ampak načeloma uporablja obstoječe sprejemne antene. Treba je poskrbeti za prilagoditev anten in ojačevalnikov (v primeru, da obstajajo) za kanale, ki se uporabljajo za digitalno televizijo. V tem primeru si mora uporabnik nabaviti le ustrezen digitalni pretvornik STB (Set Top Box) ali televizor z vgrajenim sprejemnikom (iDTV).

Kabelska DTV

Pri kabelski digitalni televiziji signal potuje namesto preko anten preko koaksialnega kabla ali optičnih vlaken. Za tak način prenosa mora imeti končni uporabnik napeljan kabelski priključek. To je dražje od anten, a ima tudi prednost. Uporabnik lahko sprejema več kanalov in ima na istem priključku istočasno še širokopasovni internet. Storitve kabelske televizije ponuja v  Sloveniji več ponudnikov, ki načeloma tudi poskrbijo za ustrezno opremo in njeno namestitev.

Satelitska DTV

Pri satelitski digitalni televiziji je oddajnik nameščen na satelitu v geostacionarni orbiti. Signal potuje najprej iz studia na zemlji do satelita. Satelit signal okrepi in ga pošlje v snopu nazaj proti zemlji. Snop tipično pokriva več držav. Za sprejem tega signala si mora končni uporabnik nabaviti ustrezno parabolično anteno, ki zbere (»fokusira«) in okrepi signal, ki pride s satelita, in ga pošlje preko koaksialnega kabla do sprejemnika (STB), priključenega na klasično TV.

Oddajnik
Oddajnik FOTO: iStockphoto

IP DTV

IPTV je način pošiljanja programov po širokopasovnem internetnem omrežju (XDSL ali koaksialna povezava), ki se naglo širi. V Sloveniji ponuja večina ponudnikov dostopa do interneta svojo TV. Za njen sprejem mora biti končni uporabnik priključen na telefonsko ali optično omrežje. Uporabnik potrebuje še poseben sprejemnik (STB-/TV-komunikator), ki digitalne signale sprejme in jih preko ustrezne povezave prikazuje na klasičnem TV-sprejemniku. Z vidika uporabnika je storitev podobna kabelski televiziji, z določenimi prednostmi in slabostmi. Med slednjimi je predvsem nedostopnost vsem naročnikom, saj mora biti naročnik dovolj blizu centrale ali pa priključen na optično omrežje.

Mobilna DTV

Slovenski operater Mobitel ima od junija 2008 v svoji ponudbi tudi mobilno DTV, preko katere je mogoče spremljati tudi programe POP TV, Kanal A in TV Pika.

Mobilna digitalna televizija se šele prav uvaja, namenjena pa je sprejemu digitalnih programov na mobilnih napravah, kot so GSM telefoni, dlančniki in podobno. Evropska komisija je konec leta 2008 sprejela odločilni ukrep za pospeševanje konkurenčnih storitev mobilne televizije v EU. Objavila je niz smernic za izdajo dovoljenj ponudnikom mobilne televizije, da bi pospešila širitev te storitve v Evropi. Prihodki mobilne televizije po vsem svetu naj bi leta 2013 presegli 7,8 milijarde EUR.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.