Slovenija

Vsak dan smo v stiku z okoli 100.000 kemikalijami, mnoge od teh so nevarne

Ljubljana, 12. 06. 2013 16.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Čeprav izraz kemikalije pri mnogih sproža negativna občutja, pa si življenja brez njih danes ne znamo predstavljati. Zato je pomembno, da poznamo njihove nevarne lastnosti, pravijo strokovnjaki, ki izvajajo biomonitoring na ljudeh.

Znanstvenica
Znanstvenica FOTO: Thinkstock

Ste vedeli, da smo ljudje vsak dan v stiku z okoli 100.000 različnimi snovmi? Od tega naj bi bilo po besedah predsednika Urada RS za kemikalije Alojza Grabnarja kar 39.684 nevarnih. Že tri desetletja na Agenciji RS za okolje redno spremljajo številne kemikalije tako, da merijo njihovo prisotnost v okolju v vodah, tleh in zraku. A slednje so še kako prisotne tudi v našem domačem okolju. Vsak dan uporabljamo kemikalije, kot so detergenti in čistila, občasno tudi barve in lake. V mesu, žitih, sadju in zelenjavi se nahajajo ostanki pesticidov, četudi v večinoma majhnih, še dovoljenih koncentracijah. Ko kupujemo predelano hrano in različne pijače, tudi te vsebujejo dodatke kemikalij, ki imajo nalogo zagotoviti daljše trajanje, boljši vonj, okus in videz. Podobno velja tudi za kozmetična sredstva, oblačila, pohištvo in ostalo. Ob tem se postavlja vprašanje, kaj vse to predstavlja za naše zdravje?

Epruveta
Epruveta FOTO: Reuters
Da bi ugotovili njihov vpliv na nas, na Uradu RS za kemikalije že vse od leta 2007 izvajajo biomonitoring kemikalij na ljudeh. Namen je ugotoviti izpostavljenost prebivalcev Slovenije nekaterim zdravju škodljivim kemikalijam. S tem bo urad pridobil osnovne podatke o prisotnosti strupenih kovin in obstojnih organskih onesnaževal v telesnih tekočinah in tkivih pri moških in pri doječih materah v starosti od 20 do 40 let, s temi podatki pa bo mogoče določene nevarne kemikalije uvrstiti na seznam snovi, ki jih je treba ukiniti.

Biomonitoring poteka po vsej Sloveniji, vanj pa je vključenih 1200 preiskovancev, od tega 600 mater z enim otrokom. V vsaki regiji je v projekt vključenih 50 žensk in 50 moških, katerim se odvzamejo vzorci krvi, urina, materinega mleka in las. Z zbiranjem vzorcev bodo končali prihodnje leto, ko bodo začeli tudi analize. Vrednost celega projekta je bila ob začetku ocenjena na dober milijon evrov.

Za večino kemikalij ni dovolj podatkov

Za večino kemikalij, ki jih ljudje vsakodnevno uporabljajo, ni dovolj podatkov, kakšne učinke imajo na naše zdravje, je povedala Simona Fajfar z omenjenega urada. Zato so na ravni EU sprejeli zakonodajo Reach, ki na splošno zavezuje proizvajalce, uvoznike in nadaljnje uporabnike kemikalij – to so tisti, ki v svojih proizvodnih procesih uporabljajo kemikalije. Po omenjeni zakonodaji so namreč vsi dolžni posredovati podatke o kemikalijah, ki so potem na voljo potrošniku, torej vsakemu izmed nas.

DNK
DNK FOTO: Thinkstock

Na listi snovi, glede katerih nas lahko skrbi, že 138 snovi

Za potrošnike je pomembna tudi t. i. kandidatna lista, na katero se vključujejo snovi, ki povzročajo veliko zaskrbljenost. To so v glavnem snovi, ki so zelo nevarne za okolje ali pa so rakotvorne, mutagene in strupene za razmnoževanje ter v zadnjem času zelo aktualni motilci hormonskega ravnovesja. Trenutno je na seznamu že 138 snovi. Takoj, ko je snov vključena na seznam, začnejo veljati določene obveznosti za izdelke, v katerih je snov vsebovana v koncentraciji, ki je večja ali enaka 0,1 odstotka.

Kemikalije v kozmetiki, barvah za lase in črni kani

Kemikalije sicer najdemo tudi v veliki večini kozmetičnih izdelkov, med katere ne spadajo samo dekorativni izdelki, ampak tudi izdelki za osebno higieno in nego, izdelki za sončenje in drugi. Kozmetični izdelek, ki je dostopen na trgu, mora biti sicer varen za zdravje ljudi, a se lahko klub temu pri potrošniku pojavijo neželeni učinki, kot so izpuščaji na obrazu, občutljivo, razdraženo in poškodovano lasišče, ki ga lahko povzroči sestavina v kozmetičnem izdelku, pa je poudarila Anja Menard Srpčič z urada.

Vse večja zdravstvena težava za potrošnike so kontaktne alergije, ki jih lahko povzročijo izdelki za barvanje las, je pojasnila in dodala, da lahko hude alergijske reakcije s trajnimi poškodbami kože povzroči tudi poslikava s črno kano, ki ji pogosto primešajo barvila, ki jih sicer uporabljajo za barvanje las.

Menard Srpčičeva tudi opozarja, da so kozmetični izdelki varni za zdravje ljudi le, če se jih uporablja v skladu s pogoji uporabe in varnostnimi opozorili, ki so natisnjeni na embalaži izdelka. Tako je "skrb za zdravje predvsem na potrošniku samem", je glede potrebe po ozaveščenosti pristavil Grabnar.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

macro
12. 06. 2013 20.48
+1
Vsak dan berem o naših Toxic politikih. To je nevarno!!!