Slovenija

Vse več Slovencev zaradi poplav želi tožiti avstrijski Verbund

Celovec, 03. 11. 2013 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Celovški odvetnik Serajnik je zbral številna pooblastila tistih, ki želijo zaradi katastrofalnih poplav pred letom dni na Dravi tožiti podjetje Verbund. Pogajanja s podjetjem so trenutno prekinjena, saj obe strani čakata na odločitve tožilstva v kazenski preiskavi.

Hidrološka analiza katastrofalnih poplav pred letom dni na Dravi, ki je pokazala, da je po obilnih padavinah v zaledju na povečan pretok Drave na mejnem profilu vplivalo delovanje verige avstrijskih hidroelektrarn (HE), je dala nov zagon prebivalcem z obeh strani meje pri odločanju, da sprožijo skupinske tožbe proti podjetju Verbund.

Že nekaj časa je najbolj aktiven celovški odvetnik Franz Serajnik je doslej zbral že več kot sto pooblastil posameznikov, skupin občanov, podjetij in drugih, ki so se pridružili njegovi nameri. Kot je povedal, ti prihajajo z obeh strani meje, vse od Labota do Ptuja, še vedno pa prihajajo novi.

Zakaj tožbe še ni?

"Tožba za zdaj še ni vložena, tudi pogajanja so prekinjena, ker tako podjetje Verbund kot mi čakamo na odločitve tožilstva v kazenski preiskavi," je dejal Serajnik in dodal, da so bili dosedanji odzivi Verbunda na napovedano tožbo mlačni, čeprav so ti po njegovih informacijah pripravljeni preveriti odškodninske zahtevke, vendar hkrati zavračajo krivdo in odgovornost.

Čeprav Serajnik ne trdi tega, pa upa, da ne bo pri vsem skupaj, glede na to, da gre za državno podjetje, šlo bolj za politično kot za pravno odločitev. Avstrijsko državno tožilstvo se mora namreč odločiti, če bo v zadevi predlagalo sodnega izvedenca. Ta bi moral ugotoviti, ali so avstrijske hidroelektrarne dejansko prispevale k temu, da so poplave bile večjega obsega kot bi bile, če bi se v podjetju pravočasno odzvali. Po Serajnikovih besedah do odločitve lahko pride kmalu, a tožilstvo pred tem pričakuje še izjave predstavnikov Verbunda in stališče izvedenca pri pristojnem ministrstvu na Dunaju.

Poplave novembra 2012
Poplave novembra 2012 FOTO: Mia Media

Ne glede na to, kako se bo odločilo tožilstvo, pa namerava Serajnik s svojimi strankami vložiti odškodninsko tožbo ali se pogajati za odškodnine s podjetjem, pri čemer bi jim konkretni rezultati kazenskega postopka to delo olajšali.

Sicer pa Serajnik ni edini odvetnik, ki tačas zastopa oškodovance iz lanskih poplav, kar so potrdili tudi nekateri župani koroških občin. Ti so povedali, da so odvetniki večkrat trkali na njihova vrata in se ponujali, po objavi analize pa je ta aktivnost oživela.

Med tistimi, ki zastopa skupino občanov Vuzenice in eno od mariborskih podjetij, je tudi drugi zamejski odvetnik Rudi Vouk oziroma odvetniška pisarna Grilc in partnerji. Vendar pa je ta pojasnil, da sami ne zbirajo pooblastil za skupinsko tožbo, ker se jim takšen korak v trenutni fazi postopka ne zdi smiseln.

Kot pojasnjuje, pa se je za oškodovance smiselno s civilnopravnimi zahtevki pridružiti postopku, kar je med drugim storila občina Labot, pa tudi koroška deželna oblast razmišlja o tem koraku. "Če pride do obsodbe, bo namreč načeloma odločeno tudi o pravici do odškodnine za posamezne oškodovance. O višini se bo treba potem pogajati v naslednjem koraku. Menimo, da bi se bil Verbund morda pripravljen pogovarjati se o odškodnini tudi že, če bo vložena obtožnica," pravi Vouk.

Če obtožnice ne bo vložena, v njegovi odvetniški pisarni za zdaj ne svetujejo vlaganja tožbe, saj je stroškovno tveganje preveliko. Če jim namreč s tožbo ne bi uspelo, bodo morali nositi še stroške nasprotne strani, ki bi bili lahko pri tako zahtevni zadevi zelo visoki.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

roaddogg
03. 11. 2013 18.47
-4
Pa praujo, da smo Ljubljčančani močvirniki....
Transformerji
03. 11. 2013 14.33
-2
Pomembno je samo to, da smo našli grešnega kozla. Naj se tožbi pridružijo še vsi Dolenjci in vsi tisti, ki so imeli poplave in plazove. Kajti naša vlada je poskrbela, da imamo vse narejeno tako, kot mora biti in je vse dobro zavarovano in zaščiteno - Avstrijska nemarnost in nesposobnost, pa še brez denarja so - oni so tisti, ko so krivi za našo nesrečo!...
hansola
05. 11. 2013 13.45
Si bolj zahodno doma ne? Ker očitno ne veš situacije z Dravo.
DGOT
03. 11. 2013 12.02
+5
Še kuj verjamejo ...v pravno sodišče! smeh . com
Komentiranje prepovedano
03. 11. 2013 12.02
+2
Še zdaj pomnim, kako so avstrofilni slovenski strokovnjaki takoj po poplavi strokovno menili, da Avstrijska stran ni odgovorna za nesrečo. Nižje se ne more. Iztožite jim par rodov vnaprej, da si bodo zapomnili kdaj so poplavljali Slovenijo.
pankration
03. 11. 2013 11.52
-6
Naj tožijo še ljudi ki so podpisali dovoljenje za zidanje na takih območjih. Pa naj tožijo še Vatikan, ker je Bog dovolil poplave. Pa naj tožijo še svoje starše, ker jih niso odpeljali živet v Saharo.
maneno48
03. 11. 2013 11.59
+21
pa tvoje star[e, ki so naredl takega vola !
pankration
03. 11. 2013 15.48
-3
Mamica55 očitno si ti ena od tistih, ki krivijo vse po vrsti ker te življenje tepe. Marsikaj bi se dalo izognit le če ne bi rinili z glavo skozi zid. Če bi pogledali 80 let stare bajte na kakšen način in kje so jih gradili bi se marsikje izognili poplavi. Nekateri pač imajo željo zgraditi čim bolj ob reki in močvirjih, kjer je najlepši razgled. Ko pride poplava ni treba krivit nobenega drugega kot samega sebe. Še voli so bolj pametni kot posamezni človeki.
tomoslaura
03. 11. 2013 18.50
+3
Si pa res pravi vol! Če bi videl kaj in kje je poplavilo, ne bi stresal takoh neumnosti, ampak močvirnikom tako ali tako nikol nič ne bo jasno...
Ramzess
03. 11. 2013 11.20
+2
Vidim zgolj ozkoglednost, ki s prstom kaže na enega krivca, tipično.